loader
Blog

Historia ubytków

Ubytek to infekcja, która osłabia szkliwo zębów, czyli twardą, ochronną warstwę zewnętrzną zębów. Kiedy bakterie nie są odpowiednio usuwane poprzez szczotkowanie i nitkowanie, zjadają szkliwo zębów. Bakterie te pochodzą zazwyczaj z pokarmów zawierających węglowodany i zostają uwięzione w zębach. W rezultacie powstają ubytki. Jeśli ubytki nie zostaną zlikwidowane, będą się powiększać - w końcu spowodują próchnicę, która zniszczy zęby.

Ubytki, nazywane również próchnicą, powodują ból zębów od milionów lat. Skamieniałości pochodzące od gatunku Australopithecus ujawniają jedne z najwcześniejszych ubytków próchnicowych sprzed 1,1 mln do 4,4 mln lat. Czaszki paleolityczne i mezolityczne również wykazują ślady ubytków. Okres paleolitu miał miejsce około 3,3 miliona lat temu, a okres mezolitu rozpoczął się około 8000 lat p.n.e.

Dwoma wiodącymi czynnikami wzrostu próchnicy zębów było spożywanie pokarmów roślinnych zawierających węglowodany oraz uprawa ryżu. Doprowadziło to do opracowania pierwszych metod leczenia ubytków w Pakistanie między 7000 p.n.e. a 5500 p.n.e. W tym czasie do leczenia ubytków używano prostych wierteł dentystycznych. Tekst z dynastii Sargonidów w Asyrii (która trwała od 668 r. p.n.e. do 626 r. p.n.e.) ujawnił, że zapalenie zębów było leczone poprzez ekstrakcję zębów. Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie również stosowali szeroką gamę metod leczenia ubytków.

W XI wieku pojawienie się trzciny cukrowej doprowadziło do wzrostu liczby zgłaszanych ubytków. Topowe metody leczenia próchnicy w tym czasie obejmowały uroki i leki ziołowe.

Tymczasem wiek oświecenia okazał się okresem krytycznym dla postępu w leczeniu ubytków. Francuski lekarz Pierre Fauchard, często uważany za ojca nowoczesnej stomatologii, był jedną z pierwszych osób, które wymieniły cukier jako możliwą przyczynę ubytków.

W latach 90. XIX wieku W.D. Miller, pierwszy mikrobiolog jamy ustnej, stwierdził, że jego zdaniem bakterie w jamie ustnej mogą rozpuszczać struktury zębów. Miller oraz pionierzy stomatologii G.V. Black i J.L. Williams badali płytkę nazębną i dociekali przyczyn próchnicy.

W 1921 roku naukowiec Fernando E. Rodriguez Vargas odkrył kilka szczepów bakterii lactobacilli powiązanych z próchnicą. Po odkryciu Vargasa w 1924 roku badacz Killian Clarke zasugerował, że za ubytki odpowiada szczep bakterii Streptococcus mutans. Badania na chomikach przeprowadzone przez R.J. Fitzgeralda i Paula Keyesa w latach 50-tych ostatecznie wykazały bezpośrednią korelację między bakteriami a ubytkami.

Według National Institute of Dental and Craniofacial Research ubytki stanowią obecnie najbardziej rozpowszechnioną chorobę przewlekłą zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednak ubytkom można zapobiegać, a w leczeniu próchnicy i innych problemów zdrowotnych jamy ustnej dostępne są zabiegi stomatologiczne.

Jak zapobiegać i leczyć ubytki

Aby zapobiec powstawaniu ubytków, można:

- Utrzymywać zdrową dietę. Słodkie jedzenie i napoje stanowią pożywkę dla bakterii w jamie ustnej, które mogą powodować ubytki. Należy spożywać słodkie pokarmy i napoje z umiarem, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia próchnicy.
- Używaj pasty do zębów z fluorem. Pasta do zębów z fluorem pomaga zmniejszyć rozpad szkliwa i utratę minerałów w zębach. Poprzez regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem, osoba może wzmocnić szkliwo swoich zębów i zapobiec próchnicy.
- Należy codziennie nitkować zęby. Cząstki jedzenia czasami gromadzą się w przestrzeniach między zębami i mogą być trudne do usunięcia samą szczoteczką. Codzienne nitkowanie pozwala danej osobie wyeliminować trudne do dotarcia cząstki jedzenia w zębach, a także rozwijać zdrowe dziąsła i zęby.
- Wymieniaj szczoteczkę do zębów przynajmniej co trzy miesiące. Włókna szczoteczki do zębów zużywają się przy dłuższym użytkowaniu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty podczas mycia zębów, wymieniaj szczoteczkę przynajmniej co trzy miesiące.
- Chodź do dentysty co najmniej dwa razy w roku. Regularne wizyty u dentysty mają ogromne znaczenie. Pomagają one rozpoznać początkowe sygnały ostrzegawcze ubytków i leczyć próchnicę oraz inne problemy zdrowotne jamy ustnej, zanim wymkną się spod kontroli.Jeśli cierpisz na stały ból zęba lub nadwrażliwość zębów, być może masz do czynienia z jednym lub kilkoma ubytkami. Ważne jest, aby natychmiast udać się do dentysty w celu zidentyfikowania i rozwiązania problemu.

Wypełnienia stomatologiczne i korony należą do najczęstszych metod leczenia ubytków. Jeśli ząb jest uszkodzony przez próchnicę, dentysta może zalecić wykonanie wypełnienia. Jeśli duża część zęba została poważnie uszkodzona lub praktycznie zniszczona przez próchnicę, lekarz może zalecić wykonanie korony.

Wypełnienie jest często stosowane w celu usunięcia próchnicy z zęba, a także w celu naprawy złamanych lub pękniętych zębów. Podczas wypełniania lekarz usuwa zbutwiały materiał z zęba, oczyszcza zagrożone miejsce w jamie ustnej i wypełnia je. Materiał do wypełnienia zależy zazwyczaj od stopnia zaawansowania próchnicy i innych czynników. Lekarz może zastosować złoto, porcelanę, żywicę kompozytową lub inny rodzaj wypełnienia.

Korona protetyczna pozwala przywrócić zębowi zniszczonemu przez próchnicę dawną wielkość, kształt i funkcję. Korona może być wykonana ze stopu metalu, ceramiki, porcelany lub innych materiałów w kolorze zębów pacjenta. Podczas wykonywania korony dentystycznej lekarz usuwa zbutwiały materiał z uszkodzonego zęba, wykonuje wycisk miejsca leczenia i odpowiednio dopasowuje koronę.

Nawet jeśli pacjent otrzyma wypełnienie lub koronę, nie ma gwarancji, że w przyszłości nie będzie miał ubytków. Dlatego tak ważne jest, aby mieć plan w miejscu, aby zapobiec próchnicy. Na szczęście The Super Dentists of San Diego pomoże Tobie i Twoim dzieciom w zapobieganiu i leczeniu ubytków oraz innych problemów zdrowotnych jamy ustnej.

Zarezerwuj wizytę u The Super Dentists już dziś

Od tysiącleci ubytki są uporczywym problemem dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Mimo to ubytki często pozostają nieleczone. A im dłużej ubytki utrzymują się w jamie ustnej danej osoby, tym większe prawdopodobieństwo, że spowodują one długotrwałą próchnicę zębów.

Dla The Super Dentists priorytetem jest opieka nad pacjentem. Jeśli chodzi o ubytki, The Super Dentists chce, aby pacjenci otrzymali natychmiastowe leczenie i znaleźli sposoby, aby zapobiec próchnicy, która może stać się długotrwałym problemem. Dzięki naszemu skoncentrowanemu na pacjencie podejściu do opieki stomatologicznej, pomagamy rodzicom i dzieciom wyrobić dobre nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej. W ten sposób nasi pacjenci mogą cieszyć się pięknymi, zdrowymi zębami i perfekcyjnymi uśmiechami.

Zmagasz się z ubytkami lub innymi problemami zdrowotnymi jamy ustnej? The Super Dentists może pomóc. Aby umówić się na wizytę, skontaktuj się z nami dzisiaj na naszej stronie internetowej lub pod numerem 1 (855) GO SUPER.

The History of Cavities was last modified: April 25th, 2019 by. Super Dentyści