loader
Blog

Jak zaczyna się próchnica zębów: Wczesne sygnały ostrzegawcze

Czy dzieci są zbyt małe, aby przejmować się różnymi etapami próchnicy? Niestety, nie.

Choć wielu rodziców uważa, że próchnica to problem zdecydowanie dorosłych, statystyki mówią co innego. Na przykład badania amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) pokazują, że około połowa dzieci w USA ma przynajmniej jeden zepsuty ząb.

Próchnica zębów jest poważnym problemem stomatologicznym u dzieci - jest to najczęstsza choroba przewlekła u dzieci, dlatego ważne jest, aby rodzice znali różne etapy próchnicy zębów. Tutaj w The Super Dentists, niestety widzimy niszczące skutki różnych etapów próchnicy zębów i jak wpływa ona na naszych młodych pacjentów.

Wiedza o tym, jak rozpoznać etapy próchnicy, a także (co ważniejsze) unikanie próchnicy na pierwszym miejscu, powinna być na szczycie listy każdego dziecka i rodzica.

Mając to na uwadze, pomyśleliśmy, że to świetny moment, aby wyjaśnić niektóre wczesne znaki ostrzegawcze próchnicy, informacje o etapach próchnicy zębów oraz różne nawyki pielęgnacyjne, które możesz promować, aby utrzymać te ubytki na dystans.

Jak rozpoznać etapy próchnicy zębów: Co mówią dzieci, co widzą rodzice

Podobnie jak każda inna choroba i niektóre problemy, którym można zapobiec, próchnica zębów u dzieci i dorosłych ma kilka wyraźnych oznak i wczesnych sygnałów ostrzegawczych. Zwróć na nie uwagę, aby utrzymać zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka na optymalnym poziomie.

Jeśli dzieci skarżą się na następujące objawy, próchnica we wczesnym stadium może być już zaawansowana:

  • Wrażliwość na gorące lub zimne napoje i jedzenie. Kiedy ubytki zaczynają się tworzyć, małe wżery i dziury w szkliwie zębów odsłaniają zakończenia nerwowe do jedzenia i napojów. Jednym z najczęstszych wczesnych znaków ostrzegawczych próchnicy jest ostry lub tępy ból związany z przyjmowaniem gorących lub zimnych pokarmów i napojów. Jeśli Twoje dziecko skarży się na ból zęba podczas spożywania określonych pokarmów lub picia określonych napojów, winowajcą może być próchnica.
  • Ogólny ból zęba. Tępy, przewlekły ból zęba jest często objawem wczesnego etapu próchnicy. Podobnie jak w przypadku wrażliwości na temperaturę, każdym bólem zęba należy się natychmiast zająć. Zaplanuj wizytę u dentysty, aby dowiedzieć się, co się dzieje.
  • Problemy z koncentracją w szkole. Kiedy Twoje dziecko boli ząb, nie może skupić się na nauce. Dzieci z chorobami zębów trzykrotnie częściej opuszczają zajęcia szkolne i czterokrotnie częściej uzyskują niższą niż średnia średnią GPA. Dzieci, które nie lubią swojego uśmiechu, mogą nie chcieć zwracać na siebie uwagi lub nie chcieć wypowiadać się w klasie.

Dla rodziców, zwróć uwagę na te możliwe oznaki próchnicy zębów:

  • Przebarwienia zębów. Jeśli na zębach Twojego dziecka pojawiają się czarne lub brązowe plamy lub podobne przebarwienia, czas udać się do dentysty. Plamy te są często wczesnymi sygnałami ostrzegawczymi najczęstszego objawu próchnicy zębów: ubytków.
  • Nieświeży oddech. Porozmawiajmy o wyraźnym znaku ostrzegawczym dla próchnicy! Nieświeży oddech jest spowodowany nadmierną ilością bakterii w jamie ustnej, a bakterie te są bardziej rozpowszechnione we wczesnych stadiach próchnicy.
  • Krwawienie dziąseł. Próchnica zębów i choroba dziąseł (zapalenie dziąseł) czasami idą w parze. Jeśli zauważysz krwawiące dziąsła, umów się na wizytę kontrolną u dentysty.

Chociaż są to najczęstsze objawy etapów próchnicy zębów, zwróć również uwagę na ból podczas gryzienia lub nieprzyjemny smak w ustach. Zachowaj otwarte linie komunikacji z dzieckiem na temat jego zębów, abyś mógł zająć się problemem, zanim się on pogorszy.

Zapobieganie próchnicy zębów 101

Jakie są więc najlepsze sposoby zapobiegania próchnicy zębów? Oto garść rzeczy, które mogą pomóc - już dziś!

Dla młodszych dzieci (do 6 roku życia):

Szczotkuj zęby 2-3 razy dziennie

. To oczywiste, ale jest to najważniejszy czynnik zapobiegający próchnicy we wczesnym stadium. American Dental Association zaleca, aby dzieci szczotkowały zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty i raz dziennie używały nici dentystycznej.
  • Zwróć uwagę naczas karmienia butelką. Jeśli Twoje dziecko nadal karmi z butelki, usuń butelkę, gdy śpią. Cukry zawarte w płynach takich jak mleko, sok lub formuła mogą przyczynić się do próchnicy zębów, nawet u dzieci w wieku 1-2 lat!

Dla starszych dzieci (6 lat i więcej):

  • Promuj zdrową dietę. Każdy wie, że dzieci uwielbiają cukier. Jednak zbyt duża ilość cukru jest główną przyczyną wysokiego wskaźnika próchnicy zębów u dzieci. Nabiał, orzechy, warzywa i inne przekąski są świetnym zamiennikiem dla chipsów, czekolady, twardych cukierków itp. Podczas pakowania lunchu, bądź kreatywny z przekąskami, aby Twoje dzieci nie tęskniły za słodyczami.
  • Codziennie nitkuj zęby. Dzieci powinny wyrobić sobie nawyk nitkowania zębów co najmniej raz dziennie. Nitkowanie pomaga wyeliminować nagromadzoną płytkę nazębną i jest doskonałym uzupełnieniem regularnego szczotkowania.

Jeśli nie jesteś pewien aktualnego stanu zdrowia jamy ustnej swojego dziecka, umów się na wizytę w jednym z naszych sześciu biur w San Diego. Oferujemy również usługi stomatologii rodzicielskiej, jak również - wpadnij na przegląd, gdy twoje dzieci są na ich własnej wizyty! Dziękujemy za odwiedzenie strony The Super Dentists!

Jak zaczyna się próchnica zębów: Early Warning Signs was last modified: Lipiec 16th, 2020 przez Super Dentyści