loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Pielęgnacja szczoteczki do zębów: Dlaczego jest to ważne dla zdrowia jamy ustnej
Blog

Pielęgnacja szczoteczki do zębów: Dlaczego jest to ważne dla zdrowia jamy ustnej

 

Jak już wspomnieliśmy w kilku naszych postach, regularne szczotkowanie zębów, uczęszczanie na regularne kontrole dentystyczne i nitkowanie zębów są kluczem do utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, co wpływa również na ogólny stan zdrowia. Jednym z kroków w tym kierunku, o którym ostatnio nie wspominaliśmy, jest dbanie o szczoteczkę do zębów.

Bez odpowiedniej pielęgnacji szczoteczki do zębów, płytka nazębna i zanieczyszczenia, które usunęła Twoja szczoteczka z zębów, będą nadal osadzać się we włóknach szczoteczki, sprawiając, że każde mycie zębów będzie trochę bezcelowe. Szczoteczki do zębów mogą zostać zanieczyszczone przez kilka różnych rzeczy: bakterie, ślinę, resztki jedzenia, krew i pastę do zębów. Z tego powodu dentyści zalecają, aby po użyciu dokładnie wypłukać szczoteczkę wodą z kranu, pozostawić ją do wyschnięcia na powietrzu i przechowywać w pozycji pionowej. Chociaż nie pozbędziesz się w ten sposób wszystkich bakterii, pomoże to usunąć część z nich i sprawi, że przez pewien czas będziesz mógł bezpiecznie z niej korzystać.

Inne kluczowe kroki w dbaniu o szczoteczkę do zębów to:

1. Wymieniaj szczoteczkę do zębów

Pamiętaj, aby wymieniać szczoteczkę do zębów co trzy do czterech miesięcy lub wcześniej, jeśli zauważysz, że włókna są zużyte i rozklejone. Im bardziej zużyte są włókna Twojej szczoteczki, tym mniejsza będzie jej skuteczność. I oczywiście, jeśli jesteś chory na przeziębienie, grypę lub inną infekcję, natychmiast wyrzuć swoją szczoteczkę i kup inną. To tylko pomoże Ci szybciej wyzdrowieć! A kiedy będziesz szukać nowej szczoteczki do zębów, upewnij się, że wybierasz właściwy rodzaj. Zobacz Jak wybrać szczoteczkę do zębów, aby uzyskać kilka pomocnych wskazówek dotyczących dokonania właściwego wyboru.

2. Nie przechowuj w zamkniętych pojemnikach

Regularne zamykanie szczoteczki do zębów w tubie podróżnej jest wręcz odradzane. Jest to dobre rozwiązanie na krótką podróż i przewożenie jej z miejsca na miejsce, ale nie przechowuj jej tam przez dłuższy czas. Przebywanie w tym wilgotnym środowisku może spowodować wzrost bakterii na Twojej szczoteczce, co sprawi, że wszystkie bakterie znajdą się w Twoich ustach, kiedy przyjdzie czas na umycie zębów.

3. Niektóre metody czyszczenia szczoteczki do zębów przynoszą więcej szkody niż pożytku

Nie używaj zmywarek do naczyń, urządzeń ultrafioletowych ani mikrofalówek do dezynfekcji szczoteczki do zębów. Nie należy również moczyć szczoteczki w roztworach dezynfekujących lub płynach do płukania jamy ustnej. Może to prowadzić do zakażenia krzyżowego, jeśli używasz tego samego środka dezynfekującego przez dłuższy czas lub do wielu szczoteczek.

4. Regularne umieszczanie

Jeśli przechowujesz swoją szczoteczkę do zębów w tym samym pojemniku co współlokator, współmałżonek lub rodzeństwo, nie pozwalaj im się dotykać, ponieważ spowoduje to tylko rozprzestrzenienie się bakterii z jednej szczoteczki na drugą. Dodatkowo, nie przechowuj szczoteczki do zębów w pobliżu toalety, aby zarazki nie przenosiły się z jednej na drugą. Przechowuj swoją szczoteczkę w czystym, dobrze wentylowanym miejscu. Upewnij się również, że suszysz swoją szczoteczkę do zębów pomiędzy kolejnymi użyciami. Podobnie jak w przypadku zamkniętego pojemnika, jeśli będziesz trzymać szczoteczkę do zębów w wilgotnym miejscu, będziesz hodować zarazki. Spróbuj wytrząsnąć szczoteczkę, aby przyspieszyć proces suszenia.

Emiliano Horcada / Flickr / CC BY

5. Nie dziel się więcej swoją szczoteczką do zębów

Twoja szczoteczka do zębów powinna mieć jednego właściciela i tym właścicielem jesteś ty! Jeśli dzielisz się swoją szczoteczką, nawet ze znaczącą osobą, zwiększasz ryzyko infekcji poprzez dzielenie się bakteriami.

6. Zachowaj ostrożność wobec środków czyszczących

Coraz większą popularnością cieszą się cudowne produkty, które twierdzą, że mogą odkazić Twoją szczoteczkę do zębów. Amerykańskie Stowarzyszenie Dentystyczne uważa, że nie ma dowodów na to, że te produkty faktycznie działają lub przynoszą korzyści Twojemu zdrowiu. Zachęcają wszystkich konsumentów, którzy zostali poproszeni o zakup tych produktów, aby byli ostrożni.