Co zrobić by szczotkowanie zębów było...
Szczotkowanie zębów to wcale nie taka...
Walka z ubytkami u dzieci może czasami sprawiać wrażenie, że nie jest warta ogromnego wysiłku, jaki trzeba włożyć w przekonanie ich do mycia zębów. W pośpiechu, gdy trzeba je rano odprowadzić do szkoły lub wieczorem położyć spać, pominięcie pielęgnacji jamy ustnej jest bardzo kuszącą perspektywą. W końcu czy warto dokładać wszelkich starań, aby zapobiegać ubytkom w zębach mlecznych, jeśli będą one służyły tylko przez sześć lat, zanim zastąpią je większe i lepsze modele? I czy jest w ogóle wystarczająco dużo czasu, aby dzieci zdążyły wyrosnąć zepsute zęby, zanim pojawią się zęby stałe?
Okazuje się, że staranność zdecydowanie się opłaca. Dziecięce zęby są bardzo podatne na powstawanie ubytków, które w przyszłości mogą być źródłem wielu problemów trudniejszych niż sporadyczne problemy ze szczotkowaniem zębów.
Krótko mówiąc, jest to ten sam proces, który powoduje powstawanie ubytków u dorosłych: erozja szkliwa i odsłonięcie miazgi zęba. Ale w przypadku zębów mlecznych jest pewna różnica, wyjaśnia dr Kami Hoss, założycielka The Super Dentists. "Szkliwo na zębach mlecznych jest cieńsze niż na zębach stałych, a miazga jest stosunkowo większa" - mówi. "Tak więc do uszkodzenia może dojść znacznie szybciej niż w przypadku zębów stałych".
Dr Hoss zachęca ludzi do myślenia o swojej jamie ustnej jak o ogrodzie, który wymaga różnych rodzajów pielęgnacji, aby pozostał zdrowy. W naszej jamie ustnej znajduje się 700-800 gatunków mikrobów i od 5 do 10 miliardów mikrobów ogółem. Razem mikroby te tworzą cienki, przezroczysty i oślizgły biofilm, który pokrywa wszystko, co znajduje się w jamie ustnej. Obrzydliwe? Oczywiście, ale dopóki masz usta, mikroby zawsze będą uważać je za dobre miejsce do życia i tworzyć biofilm. Możesz jednak zadbać o ich równowagę i sprawić, by działały na Twoją korzyść.
Kiedy zaniedbujemy higienę jamy ustnej, biofilm na naszych zębach staje się grubszy, bielszy, a czasem nawet nieco żółty. Te zmiany sygnalizują, że niektóre rodzaje niezdrowych mikrobów w naszej jamie ustnej żywią się cukrami, które znajdują, a w procesie tym wydzielają kwasy, które obniżają pH - stan, który sprzyja niezdrowym mikrobom. Cykl wzrastającej kwasowości powoduje, że szkliwo odchodzi od zębów i przedostaje się do śliny, odsłaniając miazgę zęba.
Tymczasowa nie oznacza, że jest jednorazowego użytku. Istnieje wiele powodów, dla których ważne jest, aby zęby mleczne były zdrowe i nienaruszone do czasu, gdy będą gotowe do samodzielnego wyrzynania się.
Zęby mleczne utrzymują miejsce dla zębów stałych, więc ich zbyt wczesna utrata może spowodować problemy w przyszłości. "Zęby mleczne wokół usuniętego zęba będą przesuwać się w tę przestrzeń i mogą zablokować wyrzynanie się zęba stałego, który ma się tam pojawić" - wyjaśnia dr Hoss. "Może to spowodować poważne problemy ortodontyczne w przyszłości".
Ponadto istnieją funkcjonalne powody, dla których zęby mleczne są niezbędne dla wzrostu i rozwoju dziecka. Zdrowe zęby wspomagają prawidłowe trawienie, zapewniając dzieciom prawidłowe odżywianie, a także odgrywają rolę w rozwoju języka i mowy.
Dr Hoss zauważa, że brak zdrowych zębów u dzieci ma wpływ na ich pewność siebie. "Waga i zęby to dwa powody, dla których dzieci są najczęściej zastraszane. Jeśli nie mówią dobrze lub nie czują, że mogą się uśmiechać, bo zostaną wyśmiane, to już we wczesnym dzieciństwie mogą nabawić się niezdrowej samoakceptacji".
Regularne wizyty u dentysty, rozpoczynające się nie później niż od pojawienia się pierwszego zęba u dziecka, pozwalają lekarzowi na monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej dziecka.
Ważne jest również to, co i jak dzieci jedzą. "Jestem tatą" - mówi dr Hoss. "Mam ośmiolatka. Nie mówię, że nie należy nigdy jeść słodyczy ani że trzeba zbojkotować Halloween. Ale musimy postrzegać cukier jako coś, czym możemy się cieszyć z umiarem. Nie tylko słodycze, ale także soki owocowe, białe pieczywo i mąka".
Chociaż nauka o tym, jak powstają ubytki, jest bardziej złożona niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę, wiele środków zapobiegawczych jest zdroworozsądkowych. A dziecko, które nauczy się dbać o zęby mleczne, będzie miało wyrobione dobre nawyki, gdy pojawią się zęby stałe. Na dłuższą metę zaoszczędzi to zarówno Tobie, jak i dziecku wiele czasu, pieniędzy i bólu.
Ten artykuł autorstwa Christiana Dashiella został pierwotnie opublikowany na portalu Fatherly.com 23.02.21.
Pasta do zębów z fluorem dla dzieci zawsze budzi obawy rodziców. Porozmawiaj z kilkoma...
Czytaj więcejJeśli zastanawiasz się, "Dlaczego zęby mojego dziecka są żółte?" i chcesz zrozumieć, jak...
Czytaj więcejKiedy nasze dzieci zaczynają tracić zęby, jest to ekscytujący czas dla nas, ale szczególnie...
Czytaj więcej