loader
Blog

Sekret zdrowych dziąseł

Zdrowie jamy ustnej zaczyna się od dziąseł. Podczas gdy większość ludzi skupia się na zębach, dziąsła są równie ważne - a pod wieloma względami nawet ważniejsze, ponieważ utrzymują zęby na swoim miejscu. Fundamentem zdrowego uśmiechu są (dosłownie) czyste, zdrowe dziąsła.

Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), próchnica zębów i choroby dziąseł (zapalenie dziąseł) są ze sobą ściśle powiązane. Około 1 na 5 dzieci w wieku 5-11 lat ma co najmniej jeden zepsuty ząb, co jest bezpośrednim skutkiem zapalenia dziąseł. Około 60% dzieci w Stanach Zjednoczonych wykazuje objawy choroby dziąseł. Wszystko to oznacza, że wiedza o tym,jak uzyskać zdrowe dziąsła i utrzymać je w takim stanie, jest kluczowa dla zachowania doskonałego zdrowia.

Super Dentyści, pierwsi w San Diego pediatrycznej, rodzic uważa, że każdy zasługuje na piękny uśmiech - a to zaczyna się od dobrej pielęgnacji zębów i dziąseł. Tak więc jak wyglądają zdrowe dziąsła? Jak można odróżnić zdrowymi a niezdrowymi dziąsłami? Nie wiesz, jak naturalnie wzmocnić dziąsła lub które produkty są idealne dla zdrowe dziąsła?

Po krótkim omówieniu zagrożeń związanych z chorobami dziąseł, przyjrzyjmy sięprzyjrzyjmy się kilku różnym sposobom, dzięki którym Twoje dziecko może poprawić stan zdrowia swoich dziąseł - co ostatecznie prowadzi do ogólnego dobrego samopoczucia!

Jakie są zagrożenia związane z chorobami dziąseł?

Statystyki dotyczące chorób dziąseł są wystarczająco alarmujące - ale czy wiesz, że zapalenie dziąseł jest związane z szeregiem dolegliwości i chorób, w tym otyłością, cukrzycą, chorobami serca, płodność i wiele innych?

Obecnie związek między chorobami dziąseł a wyższą śmiertelnością z powodu COVID-19 ilustruje pilną potrzebę podjęcia tego tematu. Ostatnie badanie wykazało, że pacjenci z chorobami dziąseł byli prawie 10 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu COVID-19 niż pacjenci z zdrowymi dziąsłami.

Wygląda na to, że bakterie i drobnoustroje związane z chorobami dziąseł powodują silny wzrost odporności, co z punktu widzenia zdolności organizmu do zwalczania chorób układu oddechowego, takich jak COVID-19, jest jak dolewanie benzyny do ognia. Dlatego wiedza o tym, jak jak dbać o zdrowe dziąsła jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej!

Domowa pielęgnacja zdrowych dziąseł

Zdrowe dziąsła to nie tylko korzyść dla jamy ustnej - to korzyść dla całego organizmu i ogólnego samopoczucia! A uzyskanie zdrowych dziąseł jest łatwiejsze, niż myślisz! Wypróbuj poniższe nawyki zdrowej higieny jamy ustnej przez kilka tygodni, a wkrótce odkryjesz różnicę między zdrowymi a niezdrowymi dziąsłami.

 • Częściej szczotkuj zęby. Już myjesz zęby dwa razy dziennie? Spróbuj dodać jeszcze jedną krótką sesję szczotkowania - na przykład szczotkowanie w porze lunchu (jeśli już myjesz zęby rano i przed snem).
 • Pożegnaj się z nikotyną i tytoniem. Jeśli palisz lub używasz bezdymnych produktów tytoniowych, rzuć ten nałóg, a Twoja jama ustna będzie Ci wdzięczna (podobnie jak ludzie wokół Ciebie). Kiedy ludzie pytają The Super Dentists hjak uzyskać zdrowe dziąsła?jest to jedna z naszych ulubionych odpowiedzi dla palaczy.
 • Nie zapominaj o nitkowaniu zębów. Nitkowanie pomaga usuwać bakterie i resztki jedzenia - dwa główne katalizatory chorób dziąseł. Zajmuje to tylko chwilę, ale ten mały krok przynosi duże korzyści w dążeniu do zdrowych dziąseł.

Pozytywne nawyki i zachowania zaczynają się w domu. Pamiętaj, aby zachęcać swoje dzieci do dbania o zęby i dziąsła na co dzień.

Zdrowe dziąsła a niezdrowe dziąsła - wielka różnica w zdrowiu jamy ustnej

Jak wyglądają zdrowe dziąsła?i jakiego koloru są zdrowe dziąsła? Najprościej mówiąc, zdrowe dziąsła mają zdrowy różowy kolor i nie mają żadnych przebarwień ani recesji. Stan zapalny i krwawienie to dwie oczywiste oznaki niezdrowych dziąseł. Jeśli Twoje dziecko doświadcza krwawienia podczas szczotkowania lub nitkowania zębów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma wczesne zapalenie dziąseł.

Inne oznaki niezdrowych dziąseł to m.in:

 • cofanie się linii dziąseł
 • Obrzęk
 • Obszary białych plam na dziąsłach
 • Kieszenie między zębami a dziąsłami
 • Utrata tkanki i kości (oznacza to poważne zapalenie dziąseł).

Dziąsła dziecka powinny być różowe lub czerwone i nie powinny się cofać. Dziąsła nie powinny też krwawić podczas szczotkowania lub nitkowania. Utrzymanie zdrowych dziąseł dziecka (i Twoich dziąseł) jest równie ważne dla zdrowia jamy ustnej, jak i dla zdrowia ogólnego; Liczne badania wykazują związek między złym stanem zdrowia jamy ustnej (w tym zapaleniem dziąseł) a innymi problemami zdrowotnymiw tym cukrzycą, chorobami serca, otyłością i innymi.

Jak naturalnie wzmocnić dziąsła | Żywność dla Zdrowe dziąsła

Oprócz mądrej, zdyscyplinowanej higieny jamy ustnej w domu, innym sposobem na naturalne wzmocnienie dziąseł jest rozsądna dieta składająca się z pokarmów przyjaznych dla jamy ustnej. Ogranicz spożycie cukru przez Twoje dziecko i upewnij się, że pije ono dużo wody (zamiast słodzonych napojów bezalkoholowych i soków owocowych).

Dodatkowo, poniżej przedstawiamy kilka produktów spożywczych zdrowe dziąsła które mogą pomóc naturalnie wzmocnić dziąsła:

 • Jabłka - Cjabłka, uważane przez niektórych ekspertów za nić dentystyczną Matki Natury, zawierają naturalne kwasy, które pomagają czyścić zęby i dziąsła. Co więcej, skórka owocu działa jak naturalna nić dentystyczna, która pomaga utrzymać dziąsła w zdrowiu! Zachęć swoje dziecko do zjedzenia jabłka na deser!
 • Produkty mleczne - CWapń jest niezbędny dla zdrowych zębów i dziąseł, a niewiele produktów spożywczych może się równać z nabiałem pod względem zawartości wapnia. Jogurt bez cukru, mleko i ser to dobre opcje.
 • Warzywa włókniste - Fiber jest niedocenianym składnikiem zapewniającym zdrowe dziąsła. Włókniste warzywa wymagają dodatkowego żucia, aby się rozłożyć, co powoduje zwiększoną produkcję śliny. Ślina z kolei wypłukuje szkodliwe bakterie, dzięki czemu dziąsła pozostają wolne od cząstek jedzenia i płytki nazębnej.
 • Korzeń imbiru - TTo ostre zioło nie jest zwykle uważane za pokarm przyjazny dla jamy ustnej, ale zawiera naturalnie występujące związki przeciwzapalne, które sprzyjają zdrowiu zębów i dziąseł. Spróbuj go dodać do mieszanki warzywnej podczas kolejnego rodzinnego posiłku. Zamiast imbiru w słoiku użyj świeżo startego korzenia imbiru.

Jak wyglądają zdrowe dziąsła?? Wyglądają jak zdrowa dieta i konsekwentna higiena jamy ustnej! Osoby, które korzystają z szerokiego asortymentu naturalnych, pełnowartościowych produktów spożywczych! Oprócz szczotkowania i nitkowania zębów oraz rezygnacji ze złych nawyków (patrz wyżej), zastąp cukier i przetworzone przekąski pokarmami wymienionymi powyżej, a wkrótce przekonasz się, jak łatwo jest uzyskać i utrzymać zdrowe dziąsła!

Zadbaj o optymalne zdrowie dziąseł - odwiedź Super Dentystów już dziś!

Wspaniały uśmiech zaczyna się od solidnego zdrowia dziąseł. Poznaj różnicę między zdrowymi a niezdrowymi dziąsłami. The Super Dentists, największa i najbardziej zaufana placówka stomatologii dziecięcej, ortodoncji i stomatologii dla rodziców w San Diego, jest tutaj, aby pomóc Twojej rodzinie w jej potrzebach związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Od naszych innowacyjnych technik opieki stomatologicznej po przyjazną dla pacjenta atmosferę, The Super Dentists są gotowi i oczekują na spotkanie z Państwem już wkrótce!

Sekret zdrowych dziąseł was last modified: Grudzień 29, 2021 by The Super Dentists