loader
Blog

Pomocne wskazówki dotyczące stosowania filtrów przeciwsłonecznych

Zaktualizowano: 2/6/2020

Lato tuż za rogiem, dni stają się coraz dłuższe, a noce coraz krótsze. Oznacza to więcej godzin dziennie, w ciągu których słońce ma kontakt z Twoją skórą. Przy tak długiej ekspozycji na promieniowanie UV, ważne jest, aby chronić skórę. Przeczytaj kilka pomocnych wskazówek dotyczących stosowania filtrów przeciwsłonecznych, aby skutecznie chronić swoją skórę podczas letnich miesięcy.

Wybór filtra przeciwsłonecznego

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak skuteczny jest Twój krem z filtrem przeciwsłonecznym? Czy niektóre jego rodzaje są lepsze od innych? Czy SPF rzeczywiście coś znaczy? Czytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek dotyczących wyboru filtru przeciwsłonecznego.

Jaki rodzaj jest najlepszy?

Istnieją dwa główne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: blokery fizyczne i blokery chemiczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Blokery fizyczne są wykonane z dwutlenku tytanu i tlenku cynku, czyli materiałów, które znajdują się na powierzchni skóry i nie są szybko wchłaniane. Z tego powodu, blokery fizyczne odbijają promienie UV. Ten rodzaj filtrów przeciwsłonecznych działa dłużej niż blokery chemiczne, ale ponieważ nie są one wchłaniane, można je łatwo zmyć lub spocone.

Z drugiej strony, blokery chemiczne składają się z benzofenonów. Te substancje chemiczne pomagają pochłaniać promieniowanie UV. Ponieważ ten rodzaj filtrów przeciwsłonecznych wsiąka w skórę, jest on znacznie bardziej odporny na wodę niż blokery fizyczne. Jednakże, zużywa się on znacznie szybciej, dlatego też należy go częściej nakładać ponownie.

Zarówno blokery chemiczne, jak i fizyczne skutecznie chronią skórę przed promieniami UV, ale to, których z nich używasz, zależy od sytuacji. Jeśli zamierzasz przebywać w wodzie lub dużo się pocić, najlepszym wyborem będzie prawdopodobnie bloker chemiczny. W przypadku każdej innej ekspozycji na słońce, najprawdopodobniej wystarczy Ci bloker fizyczny.

Co to w ogóle znaczy SPF?

SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Powszechnym błędnym przekonaniem na temat SPF jest to, że im wyższa liczba, tym mniej trzeba ponownie aplikować. W rzeczywistości, liczba SPF jest tylko wskazówką, jak długo można wytrzymać bez ponownej aplikacji. Dobrą zasadą jest pomnożenie liczby minut potrzebnych do poparzenia bez filtra przez liczbę SPF, aby znaleźć maksymalny czas przebywania na słońcu z filtrem. Na przykład, jeśli normalnie oparzenie trwa 15 minut, a Ty używasz kremu z filtrem 20 SPF, to możesz przebywać na słońcu maksymalnie 300 minut przed ponownym nałożeniem kremu. To równanie nie zawsze jest jednak dokładne, ponieważ większość ludzi używa mniej kremu przeciwsłonecznego niż ilość użyta w testach; dlatego ponowna aplikacja musi być jeszcze częstsza.

Amerykańska Akademia Dermatologiczna zaleca stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym, który chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym

Aby filtr przeciwsłoneczny był skuteczny, ważne jest, aby nakładać go prawidłowo. Oto kilka wskazówek dotyczących stosowania filtru przeciwsłonecznego:

    Nakładaj krem z filtrem 15-30 minut przed wyjściem na zewnątrz, aby miał on czas w pełni wchłonąć się w skórę. Jedna uncja jest zazwyczaj wystarczająca do pokrycia wszystkich powierzchni ciała. Zazwyczaj jedna uncja to około 2 łyżki stołowe. Nakładaj ponownie co dwie godziny lub po pływaniu czy silnym poceniu się. Nie zapomnij o ustach! Używaj balsamu do ust z filtrem SPF 30 lub wyższym, aby chronić je również przed poparzeniem.

Łagodzenie oparzeń

Jeśli ulegniesz poparzeniu, możesz spróbować kilku prostych domowych sposobów, które pomogą Ci złagodzić ból.

    Aloe vera lub chłodny okład, aby ochłodzić oparzenie i zmniejszyć szczypanie. Pij wodę i używaj balsamu, aby przywrócić skórze wilgoć. Zmiksuj umyte ziemniaki w robocie kuchennym lub blenderze i nałóż mieszankę na oparzone miejsce. Kiedy wyschnie, zmyj ją. Ziemniaki pomogą złagodzić ból towarzyszący oparzeniu. Zażycie dostępnego bez recepty środka przeciwbólowego, takiego jak aspiryna, może również pomóc złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.

Podczas gdy jedno oparzenie słoneczne może spowodować tylko niewielką niedogodność, powtarzające się wystawianie na działanie promieni UV bez ochrony może prowadzić do raka skóry. Z tego powodu ważne jest, aby używać kremu z filtrem zawsze, gdy masz kontakt ze słońcem i często go nakładać. Pamiętaj, aby używać go w takiej ilości, aby obficie pokryć wszystkie odsłonięte miejsca, a Twoja skóra będzie miała znacznie większe szanse na przetrwanie lata.