loader
Zabiegi stomatologiczne

Leczenie ortodontyczne

Leczenie związane z ortodoncją pochodzi od słów prosty i ząb. Współcześnie jednak nie zajmuje się ona wyłącznie prostowaniem zębów, ale ma dużo szerszy zakres zabiegów, którymi będzie się zajmować. Między innymi kontrolowany jest i badany w stały sposób narząd żucia u dzieci w czasie wzrostu oraz rozwoju dziecka.

Trzeba prowadzić badania i leczenie takiego narządu zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Leczenie ortodontyczne będzie związane ze stosowaniem różnorakich metod w postaci ćwiczeń, które będą likwidować występujące problemy albo też przez zastosowanie specjalnych aparatów ortodontycznych, które mechanicznie będą niwelować skrzywienie zębów. Zanim będzie można wykonywać tego typu leczenie podstawową sprawą będą różnego rodzaju działania, które związane są z diagnostyką. To ważna kwestia, dzięki której będzie można określić również jak wygląda problem i będzie możliwość dobrania najlepszych metod leczenia.

Założenie aparatu to również zadanie lekarza ortodonty, który musi takę nauczyć konkretną osobę jak dbać o swoje zęby. Oczywiście po założeniu takiego aparatu będzie trzeba również prowadzić regularne kontrole, w ramach których specjalista zajmie się oceną jak aparat pracuje u danej osoby i czy przynosi należyte efekty. W momencie, gdy uda się już osiągnąć zadowalające efekty będzie trzeba również zdecydować się na zabiegi, które będą realizowane w ramach utrwalenia i utrzymania efektów leczenia. To istotna sprawa, o której nie można zapominać, by nie doszło do sytuacji, w której zęby się cofną.

Leczenie u ortodonty nie będzie ograniczone wiekowo. Tak naprawdę na leczenie w przypadku dzieci powinien kierować ortodonta, który musi ocenić jaki problem dotyczy danego dziecka i w jaki sposób będzie można sobie z nim poradzić. Współcześnie mamy metody leczenia również w przypadku osób dorosłych. Warto więc zadbać o stan swojego uzębienia, jeśli takie problemy istnieją. Poza zabiegami ortodontycznymi obecnie sporym zainteresowaniem cieszą się również zabiegi związane między innymi z czyszczeniem zębów. Stosuje się różnego rodzaju metody, w ramach których prowadzone będzie utlenianie na powierzchni zębów co doprowadzi do osiągnięcia zadowalających efektów w postaci pięknego białego uśmiechu.

Piaskowanie czy skaling to obecnie takie metody, które rozwinęły się rzeczywiście doskonale i coraz więcej osób chce z nich skorzystać. Przede wszystkim chodzi o to, że coraz więcej osób marzy o pięknym uśmiechu. Dlatego właśnie wszelkie metody umożliwiające spełnienie tych marzeń mogą się obecnie rozwijać w sposób bardzo dobry.

aparat ortodontyczny

Wada zgryzu to duży problem, który może wynikać również z genetyki. Często jednak wszystko spowodowane będzie złymi nawykami, które powstają już w dzieciństwie. Dzięki nowoczesnym aparatom można sobie radzić z różnymi problemami.

Obecnie dostępne aparaty dają możliwość usuwania wad zgryzu. Przygotowywane są one pod kątem konkretnego pacjenta, dzięki czemu będzie można oczekiwać, że wszystko będzie dobrze przygotowane i będzie gwarantować rozwiązanie problemów z uzębieniem. Do ortodonty powinniśmy się wybrać z dzieckiem w wieku kilku lat, gdy zaczynają się kształtować pierwsze zęby stałe. Wtedy rzeczywiście będzie można ocenić jak kształtuje się zgryz u dziecka. To najlepszy sposób na ocenę i wtedy będzie można udać się do specjalisty, który będzie w stanie poprawić zgryz.

Oczywiście takie zabiegi są możliwe także u dorosłych, którzy mają problem z uzębieniem. Warto zauważyć, że obecnie ortodonta będzie pomocny niezależnie od wieku. Powinno się dbać o proste zęby, ponieważ jest to ważne dla naszego zdrowia i chroni nas przed poważnymi problemami związanymi z chorobami przyzębia. Problem zgryzu może dalej prowadzić także do kłopotów z układem pokarmowym.

Obecnie oferowane nam aparaty są zróżnicowane. Mamy takie, które są wyjmowane albo też stałe aparaty, które zakłada się na jakiś okres czasu. Stałe aparaty stosuje się w momencie, gdy tym wyjmowanym nie można poradzić sobie z korekcją zgryzu. Należy pamiętać o tym, że dzieci, które mają obniżoną odporność nie będą mogły nosić aparatu. Jest to poważne przeciwwskazanie i dopóki nie będzie usunięte nie będzie możliwości prowadzenia takiej formy leczenia. Aparat będzie założony dopiero po wykonaniu zdjęcia zębów i odcisku, musi być bowiem bardzo precyzyjny. Jego zakładanie nie będzie bolesne, ale pojawia się ból z czasem, gdy nasze zęby zaczynają się ustawiać i w trakcie jedzenia mogą się pojawiać problemy.

Gdy zęby będą już ustawione będzie trzeba jeszcze podjąć działania, które utrwalają efekt. W tym zakresie stosuje się specjalny aparat retencyjny, który będzie chronił przed powrotem zębów na dawne miejsce. Po zdjęciu aparatu będą również konieczne wizyty u ortodonty, który będzie kontrolował czy w naszym przypadku nie ma problemów z powracającymi zębami.