loader
Blog

Jak druk 3D zmieni oblicze stomatologii

 

W 1988 r. widzieliśmy, jak drukarka atramentowa wpłynęła na nasze domy i firmy, ponieważ był to rok, w którym technologia ta stała się popularnym produktem konsumenckim. Teraz przyjrzymy się najnowszemu osiągnięciu w branży drukarskiej - drukowi 3D - i spróbujemy zrozumieć, w jaki sposób zmieni on nasze życie, tak jak zrobiła to drukarka atramentowa.

Podczas gdy ta technologia nie wkroczyła jeszcze do naszych domów, zaczyna się ona pojawiać w naszych firmach - przemysł dentystyczny jest tutaj najlepszym przykładem.

Co można zrobić za pomocą drukarki 3D, co byłoby istotne w stomatologii? Tylko podstawowe potrzeby dentystyczne: alignery do codziennego użytku, implanty dentystyczne, mosty, modele kamienne, korony dentystyczne i cały asortyment urządzeń ortodontycznych, o których nawet nie zdajesz sobie sprawy, że są Ci potrzebne.

Aby lepiej zrozumieć czym jest druk 3D i jak to wszystko jest możliwe, zobacz filmik Stratasysa na temat ich Objet30 OrthoDesk.

Imponująca technologia, nieprawdaż? Teraz być może zaczynasz rozumieć zakres możliwości druku 3D w branży stomatologicznej.

Istnieją trzy obszary, na które druk 3D będzie miał wpływ w dziedzinie stomatologii: gabinety stomatologiczne, laboratoria stomatologiczne i pacjenci.

Gabinety stomatologiczne

Zastosowanie druku 3D w gabinetach stomatologicznych pozwoli ostatecznie obniżyć koszty, zwiększyć liczbę pacjentów i zaoszczędzić czas. Obecnie, gdy potrzebny jest implant dentystyczny, korona lub most, gabinet zamawia materiał w laboratorium dentystycznym, czeka na jego wyprodukowanie, a następnie na odesłanie z powrotem do gabinetu.

Jest to długotrwały proces, który nie jest opłacalny. Alternatywnie, jeśli gabinety dentystyczne były kupić własną drukarkę 3D, lub umowy laboratorium dentystycznego, który korzysta z drukarek 3D, do drukowania własnych materiałów, czas produkcji jest skrócony drastycznie podejmowania czas oczekiwania dla swoich pacjentów znacznie mniej - i można by pomyśleć koszt w czasie, jak również.

Jeden z chirurgów ortopedów stwierdził, że używanie tomografii komputerowej i druku 3D do tworzenia modeli 3D może być wykonane za jedną dziesiątą kosztów tradycyjnych metod - wysyłania zamówień do laboratorium dentystycznego, aby stworzyć i wysłać produkty z powrotem do Ciebie.

Oczywiście, szkolenia musiałyby być częścią kosztów początkowych, więc masz pracowników w domu, którzy wiedzą, jak korzystać z maszyny, ale istnieje kilka firm oprogramowania tam dzisiaj, które uprościły ten proces dla wszystkich zainteresowanych stron.

Aby przeprowadzić Cię przez proces, jeśli jesteś niezaznajomiony z tej technologii: zdjęcie zębów jest podjęta i przesłane do dowolnego programu komputerowego biuro stomatologiczne ma. Po przesłaniu modelu do komputera, dentysta lub higienistka stomatologiczna mogą uzyskać dostęp do programu i dostosować/zmodyfikować model, jakkolwiek tego potrzebują. Następnie wysyłają projekt do drukarni lub laboratorium dentystycznego w celu wydrukowania. I zamiast czekać około dwóch tygodni na wykonanie produktu, wystarczy kilka godzin, aby był on gotowy.

Detlef La Grand / Flickr / CC BY-ND

Laboratoria dentystyczne

Choć niektórzy mogą uważać, że przyszłość laboratoriów dentystycznych rysuje się w czarnych barwach, to w nowym środowisku branżowym wciąż mają one szansę na przetrwanie. Nadal będzie wiele gabinetów stomatologicznych, które nie będą chciały ponosić początkowych kosztów zakupu tej technologii i przeszkolenia kogoś w firmie do jej obsługi. To jest, gdzie laboratoria dentystyczne przyjść w.

Przetrwanie w tej nowej branży będzie wszystko o atrakcyjności rynkowej, moim zdaniem. Czy Twoja firma posiada odpowiednie doświadczenie i sprzęt do druku 3D? Czy będziesz w stanie zaoferować swoim klientom szybki zwrot w postaci produktów drukowanych w 3D?

Zaadoptowanie druku 3D w Twoim laboratorium i marketing tej funkcji wśród Twoich klientów i potencjalnych klientów sprawi, że wyprzedzisz swoją konkurencję. Podczas gdy niektórzy mogą nadal korzystać z tradycyjnych metod rozwoju tych modeli i różnych produktów stomatologicznych, będziesz do przodu z gry z szybszym i bardziej wydajne maszyny. Zamiast produkować kilka form co kilka godzin, będziesz w stanie produkować 20 lub tak w czasie.

Pacjenci stomatologiczni

Masz dość czekania dwa tygodnie na koronę po tym, jak dentysta pobierze oryginalny wycisk? Dzięki drukowi 3D nie będziesz musiał czekać tak długo. Dzięki tej nowej technologii, dentyści mogą użyć skanera 3D do zrobienia zdjęcia zębów, który następnie przesyła obraz jamy ustnej do swojego oprogramowania i wysyła go do drukarki. Zostanie on wydrukowany i będzie gotowy do pracy w ciągu około godziny.

Co to również oznacza, nie jest już siedząc niewygodnie w fotelu dentystycznym coraz fizyczny wycisk wykonane z zębów - proces, który jest zarówno niewygodne i nieco bolesne. Forma Twoich zębów może być uchwycona przez małą kamerę/skaner 3D.

Wnioski

Jak widać, druk 3D jest przeznaczony do zmiany przemysłu stomatologicznego. Jako dentyści, będzie miał wpływ na Twoją praktykę oraz na to, jak szybko i efektywnie będziesz mógł działać; jako laboratorium dentystyczne, będzie miał wpływ na to, w jaki sposób sprzedajesz swoje produkty klientom; a jako pacjent, może mieć wpływ na to, którego dentystę wybierzesz - tego, który przyjął tę nową technologię, która pozwala na bardziej komfortową diagnostykę i szybsze wyniki lub tego, który nadal używa bardziej tradycyjnych metod. W oparciu o badania i rozwój druku 3D, jak widzisz jak zmienia on stomatologię? Proszę podziel się tym w sekcji komentarzy poniżej.