loader
Blog

Fluor – czy go znamy?

Fluor nigdy nie będzie pierwiastkiem, który będzie miał obojętne działanie na organizm. Na pewno jego spożywanie w nadmiarze nie będzie dla nas dobre. Traktuje się go jako zdrowy składnik, ale tak naprawdę jest to trucizna. Fluor rzeczywiście chroni zęby, ale tylko u ludzi młodych do 20 roku życia. I tylko wtedy, jeśli nie będzie się go używać zbyt dużo będzie wzmacniał szkliwo, ale może w zbyt dużych dawkach prowadzić do zaburzeń somatycznych i psychicznych. Okazuje się, że duża ilość fluoru może prowadzić do licznych zaburzeń w pracy naszych organów.

Trzeba tutaj pamiętać o odpowiednim umiarze, ponieważ fluor w takich niewielkich ilościach jest nam potrzeby do rozwoju naszych kości. W przypadku osób dorosłych wystarczy na dobę 3-4 mg a w przypadku dzieci 1-2 mg. Jak działa fluor na nasz organizm? Jeśli chodzi o fluor do jego przedawkowania może dojść bardzo szybko. I nie będzie tutaj chodziło tylko o składniki spożywcze, lecz przede wszystkim o pastę do zębów, której używamy. Zbyt duża ilość fluoru będzie trudna do rozwiązania dla naszego organizmu.

W pewnych przypadkach może to działać niekorzystnie i toksycznie na nasz organizm. Zamiast budować kości fluor może prowadzić do ich zniszczenia podobnie jak do uszkodzenia tarczycy czy trzustki. Nadmierna ilość fluoru może również blokować przyswajanie magnezu co sprawi, że nasz organizm będzie miał problem z funkcjonowaniem układu nerwowego. Nadmierna ilość fluoru może także prowadzić do problemów z cerą ponieważ będzie się pojawiać coś na kształt trądziku. W niektórych przypadkach pojawiają się także problemy alergiczne, które będą trudne do rozwiązania, a dalej mogą się również pojawiać zabarwienia na zębach.

pasta do zębów

Badania prowadzone na szerokiej grupie ludzi pokazały, że rzeczywiście nadmiar fluoru może niekorzystanie działać na nasz organizm. Okazuje się, że fluor ma również niekorzystny wpływ na pracę organizmu naszych dzieci. Często pojawia się u nich chroniczne zmęczenie, problemy z uczeniem się i koncentracją a nawet zaburzenia na tle nerwowym oraz odpornościowym. Fluor często staje się także składnikiem leków uspokajających i psychotropowych o silnym działaniem.

Nadmierna ilość fluoru może oczywiście działać na pracę naszej tarczycy oraz szyszynki, przez co mamy problemy z produkcją hormonów. Od dawna wiadomo, że fluor jest składnikiem, który może sprawić, że ludzie będą bardziej podatni na manipulację i ulegli. Takie działanie fluoru było już wykorzystywane przez hitlerowców w stosunku do więźniów obozów koncentracyjnych. Nadmierna ilość fluoru będzie się kumulować w kościach, a co za tym idzie może się pojawiać problem z wchłanianiem magnezu do organizmu. Szczególnie niebezpieczne może to być dla kobiet w ciąży i w pewnych przypadkach może prowadzić do stałego uszkodzenia płodu. Coraz liczniejsze badania pokazują, że fluor w nadmiernych ilościach ma bardzo niebezpieczny wpływ na nasz organizm, nie tylko na nasze zęby. Warto wiedzieć nieco więcej o tym jaki wpływ na nasz organizm ma fluor, by unikać jego nadmiernych ilości.