loader
Blog

Chirurgia jamy ustnej - Wywiad z chirurgiem jamy ustnej Gregory Welsh

Zaktualizowano: 2/7/2020

Czy masz zęby mądrości, które trzeba usunąć? Masz szczękę, która wymaga wyrównania? To tylko niektóre z zabiegów wykonywanych przez chirurga szczękowego, który jest rodzajem specjalisty stomatologa. Aby dowiedzieć się więcej na temat chirurgów jamy ustnej i tego, czym się zajmują, przeprowadziliśmy wywiad z dr Gregorym Welshem z kliniki BayCare w Wisconsin.

1. Jakie jest Pana wykształcenie w dziedzinie stomatologii? Dlaczego zdecydował się Pan na specjalizację w chirurgii jamy ustnej?

Uzyskałem dyplom lekarza dentysty na Uniwersytecie Stanowym Ohio i ukończyłem rezydenturę w St. John's Mercy Medical Center w St. Bardzo podobało mi się moje szkolenie w zakresie chirurgii jamy ustnej, ponieważ mogłem mieć więcej indywidualnego kontaktu z pacjentami. Mogłem usiąść z nimi i przedyskutować możliwości leczenia przed wykonaniem zabiegu, a także spotkać się z nimi po jego zakończeniu. Do dziś osobiście dzwonię do moich pacjentów dzień po zabiegu, aby sprawdzić, jak sobie radzą.

2. Jakie są główne zabiegi wykonywane przez chirurga szczękowego?

Chirurgia jamy ustnej i szczękowa obejmuje cały obszar twarzy z głównym naciskiem na górną i dolną szczękę. Różne procedury i problemy, które leczymy, obejmują: infekcje szczęki, wrodzone i nabyte deformacje szczęki, urazy twarzy, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, implanty dentystyczne zastępujące brakujące zęby, ekstrakcje zębów, odsłanianie zębów zatrzymanych, niezbędne do leczenia ortodontycznego, raka jamy ustnej i inne choroby jamy ustnej. Każdy dzień jest inny i naprawdę lubię mieć tę różnorodność.

3. Jaki jest najczęstszy zabieg, z którym się Pani spotyka?

Najczęstszym zabiegiem są ekstrakcje zębów z wielu powodów: nieudanych uzupełnień, próchnicy lub czasami urazów. Pacjenci są już niespokojni, kiedy przychodzą do naszego biura, więc robimy wszystko, aby umieścić je w spokoju przed rozpoczęciem procedury. Co ciekawe, statystyki pokazują, że prawie 70% dorosłych w wieku powyżej 35 lat ma co najmniej jeden brakujący ząb i 25% dorosłych w wieku powyżej 65 lat ma wszystkie zęby brakuje. Duża część mojej praktyki obraca się wokół przywracania i zastępowania tych brakujących zębów. Implanty stomatologiczne stają się standardem opieki, ponieważ coraz więcej pacjentów rozumie korzyści, jakie implanty mogą zaoferować.

4. Czy są jakieś oznaki, które mogą świadczyć o tym, że pacjent powinien zgłosić się do chirurga szczękowego?

Ściśle współpracujemy z naszymi dentystami, ortodontami i lekarzami. Ponieważ jesteśmy gabinetem w 100% opartym na skierowaniach, polegamy na naszych kolegach, aby wiedzieli, kiedy skierować swoich pacjentów do naszego gabinetu. Dużą część naszego dnia spędzamy na konsultacjach, omawiając możliwości leczenia i edukując pacjentów, którzy następnie są umawiani na zabiegi. Jednak często zdarza się, że musimy przyjmować pacjentów w trybie natychmiastowym, pilnym lub nagłym z powodu infekcji lub urazu. W każdym przypadku robimy wszystko, co możliwe, aby upewnić się, że otrzymają maksymalne korzyści od ich firmy ubezpieczeniowej.

5. Czy ma Pan jakieś rady dla pacjentów, którzy denerwują się przed operacją?

Jedną z najlepszych rad, jakie mam, jest "nie wierz we wszystko, co słyszysz". Istnieją niezliczone "opowieści" o doświadczeniach związanych z chirurgią jamy ustnej. W rzeczywistości jednak, chirurgia jamy ustnej może być bardzo komfortowa dzięki postępowi w technikach znieczulania i doświadczeniu Twojego chirurga jamy ustnej. Łatwo jest dać się złapać na te historie, ale pacjenci zazwyczaj opuszczają nasz gabinet z poczuciem niewielkiego dyskomfortu i zadowoleni, że wszystko poszło lepiej niż się spodziewali.

Dziękujemy, Dr. Welsh, za poświęcenie czasu na udzielenie odpowiedzi na nasze pytania. Aby dowiedzieć się więcej na temat chirurgii jamy ustnej lub praktyki Dr. Welsh'a, odwiedź jego stronę internetową lub stronę na Facebooku.