loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Parents Magazine | Jestem tatą i dentystą: Oto 8 sposobów, jak chronię zęby moich dzieci
Blog

Parents Magazine | Jestem tatą i dentystą: Oto 8 sposobów, jak chronię zęby moich dzieci

Mój 8-latek nie ma ubytków ani krzywych zębów i to nie jest przypadek. Oto mój przewodnik po zdrowiu jamy ustnej dla rodziców z dziećmi w każdym wieku.

Kami Hoss, DDS, MS

Kiedy dorastałam, miałam więcej ubytków niż jestem skłonna przyznać, a moje usta były tak małe, że usunięto mi cztery stałe zęby, aby przez trzy lata nosić aparat ortodontyczny. Nawet dostałem aparat po raz drugi jako dorosły podczas mojej rezydencji ortodontycznej na dodatkowe dwa lata.

Gdyby to wszystko była genetyka, mój 8-letni syn nie miałby szczęścia i byłby skazany na życie z ubytkami i krzywymi zębami. Ale z tatą ortodontą i mamą dentystką dziecięcą, jego zdrowie jamy ustnej nie było pozostawione przypadkowi. Nie ma żadnych ubytków, a jego zgryz i ustawienie zębów są tak idealne, jak to tylko możliwe dla jego wieku.

Okazuje się, że szczęście ma niewiele wspólnego ze wspaniałymi zębami; ma wszystko wspólnego z planowaniem z wyprzedzeniem i pomaganiem ustom rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Więc dla moich kolegów rodziców, chcę podzielić się ośmioma wskazówkami, które moja żona i ja podjęliśmy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ubytków i krzywych zębów. Te kroki są dla niemowląt, dzieci i nastolatków, i może zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy na pracy dentystycznej w nadchodzących latach.

Dla niemowląt

Rozważ korzyści płynące z karmienia piersią dla jamy ustnej

Podczas gdy lekarze zwykle zachęcają nowe matki do karmienia piersią swoich dzieci, ponieważ chroni to niemowlęta przed alergiami, poprawia zdrowie żołądka i zmniejsza ryzyko infekcji, ci sami pracownicy medyczni zbyt często pomijają to, jak pomaga to zdrowiu jamy ustnej. Mleko matki, zawierające mieszankę złożonych białek, lipidów i węglowodanów, odżywia rosnącą jamę ustną i nowy mikrobiom, który powstał w wyniku przejścia dziecka przez kanał rodny. A karmienie piersią minimalizuje szanse na pojawienie się ubytków w zębach dziecka.

Dodatkowo, kiedy pierś przylega do podniebienia dziecka, ciężar i kształt fizyczny piersi pomaga w prawidłowym kształtowaniu się podniebienia. Podczas karmienia piersią mięśnie jamy ustnej dziecka są również wzmacniane przez ruch ssania i uczą dziecko oddychać przez nos. Wszystkie te czynniki pomagają w prawidłowym rozwoju szczęk, zmniejszając stłoczenia zębów w miarę dojrzewania dziecka.

Jeśli jednak nie karmisz piersią - lub nie karmiłaś - nie martw się zbytnio; to nie jedyny sposób na zapewnienie zdrowia jamy ustnej.

Odstaw nocne karmienie

Zasypianie dziecka poprzez karmienie go może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej. Mleko, formuła lub sok mogą pozostać na zębach śpiącego dziecka, co może powodować ubytki. Szkliwo na zębach dziecka jest cieńsze niż na zębach stałych. Co więcej, miazga w zębach mlecznych jest stosunkowo większa - dlatego uszkodzenia spowodowane ubytkami powstają szybciej.

Wycieranie dziąseł i zębów dziecka po karmieniu pomoże, ale jeśli dziecko jest fizycznie gotowe do przespania nocy, najlepiej będzie odstawić je od nocnego karmienia, aby chronić jego zęby.

A oto kolejny powód, dla którego warto zaprzestać nocnego karmienia, który będzie współbrzmiał z wszystkimi rodzicami noworodków: Twój maluch będzie bardziej skłonny do przespania nocy, jeśli skojarzenie snu z karmieniem zniknie. Całe gospodarstwo domowe będzie bardziej wypoczęte.

Monitoruj ssanie kciuka, jak również używanie smoczka i butelki

Ssanie kciuka może rozpocząć się w łonie matki, a następnie - jeśli się z nim nie uporamy - utrzymywać się aż do dzieciństwa. Jeśli trwa zbyt długo, może mieć wpływ na wzrost zębów dziecka i negatywnie wpływać na szczękę.

Jeśli Twój maluch używa smoczka lub karmisz go butelką, dentysta dziecięcy musi ściśle monitorować rozwój jego jamy ustnej. Podczas gdy pierś dopasowuje się do ust dziecka, smoczki i butelki sprawiają, że usta kształtują się do nich - taki rozwój zwiększa prawdopodobieństwo krzywych zębów.

Dla starszych dzieci

Wybierz dobrej jakości szczoteczkę do zębów

Włącz swoje dziecko w wybór szczoteczki do zębów, której używanie sprawi mu przyjemność. Pomoże im to zbudować pozytywne skojarzenia z pielęgnacją jamy ustnej. Pamiętaj: Zarówno manualne, jak i elektryczne szczoteczki do zębów są w porządku - niezależnie od tego, którą opcję dzieci preferują, powinny jej używać.

Jednak jeśli chodzi o wybór odpowiedniej szczoteczki, rodzice muszą zwrócić szczególną uwagę na włosie. Powinno być ono wysokiej jakości dla wszystkich dzieci, ultra miękkie dla niemowląt i małych dzieci, a miękkie dla starszych.

Pokaż im, jak prawidłowo szczotkować zęby

Wiele dzieci nie myje zębów prawidłowo. W rzeczywistości, oto kilka istotnych statystyk do rozważenia: 5-latki myją tylko 25 procent swoich zębów, a 11-latki tylko 50 procent swoich zębów.

Wydaje się to proste, ale rodzice muszą poinstruować swoje dzieci o myciu całego zestawu zębów. Naucz je, że mają siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce - i oczywiście podkreśl potrzebę szczotkowania górnych i dolnych zębów, a także z przodu i z tyłu. Zęby należy szczotkować przez dwie minuty, raz rano i raz wieczorem.

Nie kupuj byle jakiej pasty do zębów

Niektóre marki past do zębów i płynów do płukania ust mogą zabijać mikrobiom jamy ustnej, co może zaburzać jego kruchą równowagę i przekształcać korzystne mikroby w patogenne lub pozwalać nowym, bardziej oportunistycznym na przejęcie inicjatywy.

Potrzeba tej delikatnej równowagi mikrobiomu jest powodem, dla którego przestrzegam wszystkich przed używaniem przypadkowych, dostępnych bez recepty marek past do zębów i płynów do płukania ust (zwłaszcza tych zawierających alkohol lub składniki antybakteryjne). Zawsze konsultuj się ze swoim dentystą, aby używać produktów do pielęgnacji jamy ustnej, które będą służyć potrzebom zdrowia jamy ustnej Twoich dzieci.

Ogranicz słodycze

Czy wiesz, że każdego roku zjadamy średnio 152 funty cukru? To prawda. I chociaż uwielbiamy cukier, tak samo jak Streptococcus mutans, które są podstawową bakterią powodującą próchnicę w naszych ustach. Wchłaniają one cukier i wydzielają kwasy, które zgrzytają na zębach i tworzą ubytki. Oczywiście, mój syn też uwielbia cukier. (Jego mama i tata mogą być dentystami, ale to jeszcze dziecko!) Najważniejsze to zachować umiar w spożywaniu cukru przez całą rodzinę.

Naucz ich oddychać przez nos

Z wyjątkiem dzieci, które mają chwilowe zatory lub wykonują intensywne ćwiczenia, powinny one przede wszystkim oddychać przez nos. Oddychanie przez nos powoduje, że język przylega do podniebienia, co pomaga w prawidłowym rozwoju szczęki i jamy ustnej. Oddychanie przez nos może również pomóc w prawidłowym wzroście podniebienia. I odwrotnie, kiedy oddychamy przez usta, nasze zęby są od siebie oddalone. To sygnał dla naszych zębów, aby kontynuować wzrost, co może prowadzić do wydłużenia twarzy wśród innych niepożądanych problemów.

Dr Kami Hoss jest ortodontą i ortopedą dentofacjalnym z siedzibą w San Diego, autorem i założycielem The Super Dentists oraz Howard Healthcare Academy. Jest w Radzie Doradców w UCLA School of Dentistry, gdzie wcześniej uzyskał doktorat z chirurgii stomatologicznej. Dr Hoss jest uznanym w kraju mówcą i poszukiwanym ekspertem skupiającym się na zdrowiu jamy ustnej i jej wpływie na ogólny stan zdrowia i samopoczucie emocjonalne. Odwiedź jego profil online.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się w Parents Magazine. Parents Magazine | Jestem tatą i dentystą: Here Are 8 Ways I Protect My Kid 's Teeth was last modified: Lipiec 27, 2020 przez Super Dentyści