loader
  • Strona główna
  • Blog
  • INDY Week I Op-Ed: Absolwenci szkół wyższych, oto moja rada - nie słuchajcie rad innych
Blog

INDY Week I Op-Ed: Absolwenci szkół wyższych, oto moja rada - nie słuchajcie rad innych

Dr Kami Hoss

Tak wielu absolwentów szkół wyższych w Karolinie Północnej

i w całym kraju rozpoczyna karierę zawodową i działalność gospodarczą. O tej porze roku zawsze przypominam sobie, jak wielu absolwentów otrzymuje złe rady. Podczas mojego ostatniego roku rezydentury ortodontycznej wraz z kolegami z klasy musieliśmy spotkać się z doradcą, który miał nam udzielić wskazówek, jak odnieść sukces jako stomatolog w prawdziwym świecie. Pamiętam to spotkanie bardzo dokładnie, ponieważ wpłynęło ono na kształt mojej praktyki, a ostatecznie na całą moją karierę.

Mój doradca dał mi trzy wyraźne "za" i "przeciw": nie przenosić się i nie zakładać gabinetu w mieście, w którym nigdy wcześniej nie mieszkałem; nie pracować z żoną (która również była dentystką i kończyła rezydenturę pediatryczną); oraz zabierać dentystów ogólnych na lunch, aby budować relacje i pozyskiwać poleconych.

Pamiętam, że wtedy ta rada była dla mnie niepokojąca, ponieważ planowałem już przeprowadzkę do San Diego, miasta, w którym nigdy wcześniej nie mieszkałem. Chciałem też założyć z żoną firmę zajmującą się zdrowiem jamy ustnej. Długie obiady z kolegami dentystami, którzy nawiązali już kontakty z innymi specjalistami, wydawały mi się uciążliwe i bezowocne. Nie skończyłem jeszcze nawet szkoły dentystycznej, ale gdyby mój doradca miał coś do powiedzenia, z pewnością uznałby, że jestem skazany na porażkę.

Dwadzieścia pięć lat później jestem wdzięczny, że mogę być częścią dobrze prosperującego przedsiębiorstwa w San Diego, które prowadzę wraz z żoną. Obecnie mamy siedem gabinetów stomatologicznych, a kolejne są w drodze, co znacznie przekracza możliwości, jakie kiedykolwiek wyobrażał sobie mój doradca. Dlaczego dzielę się tą historią? Ponieważ gdybym posłuchał rady "eksperta", nie obrałbym własnej drogi i z pewnością nie znalazłbym się w takiej sytuacji, w jakiej jestem teraz. Dlatego moja rada dla Ciebie brzmi: czasami trzeba obrać własną ścieżkę i przestać słuchać ekspertów.

Cały czas udziela się nam rad, niezależnie od tego, czy są one dobrowolne, czy nie. Mówi się nam, do jakich szkół chodzić, czego się uczyć, co robić, jak to robić - a jeśli zrobimy to wszystko, to według ekspertów osiągniemy sukces. I tu właśnie mam odmienne zdanie. Moim zdaniem, jeśli będziemy stosować się do wszystkich rad i robić wszystko to, co robią wszyscy - staniemy się zwyczajni. Aby być niezwykłym, trzeba obserwować, co robią wszyscy, i robić to inaczej, lepiej.

Pomyśl o największych wizjonerach naszych czasów - Elon Musk, Oprah, Jeff Bezos, Steve Jobs - żadna z tych osób nie dotarła do miejsca, w którym się znajduje, podążając śladami innych. Ich podróże zmieniły większość tradycyjnych poglądów i dzięki temu zmieniły reguły gry.

Kiedy zaczynałem pracę, wiele słyszałem o tym, co zrobić, aby być w "normie". Norma to skrót od normal. Nie ma nic złego w byciu normalnym lub przeciętnym, jeśli tego właśnie chcesz, ale jeśli chcesz się wybić, musisz być niezwykły i robić rzeczy inaczej. Nikt nie tworzy historii, będąc takim jak wszyscy. Nie zmienisz świata, będąc przeciętnym. Dlatego niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie zamierzacie pracować, moja rada dla absolwentów brzmi: nie bójcie się wytyczać własnych ścieżek i tworzyć własnych zasad. Przynajmniej będziecie mieli nowy zestaw rad, które będziecie mogli przekazać następnym osobom na temat odkrytych przez siebie zasad i zakazów.

Dr Kami Hoss został ostatnio opublikowany jako ekspert w dziedzinie przywództwa w biznesie, pandemii i rodzicielstwa w takich czasopismach, jak: Chief Executive, Forbes, Street Fight, Pregnancy & Newborns, Parents, Dentistry Today, San Diego Union-Tribune, Omaha World-Herald i innych. Jest również członkiem rady doradców w UCLA School of Dentistry.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w INDY Week 13 czerwca 2021 r.

INDY Week I Op-Ed: College Grads, Here's My Advice-Don't Listen to Everyone Else's all others 's was last modified: Czerwiec 14, 2021 by Superstomatolodzy