loader
Zabiegi stomatologiczne

3 metody wybielania zębów u dentysty

Wybielanie zębów to częsta procedura wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych. Wśród stosowanych dziś metod wybielania znajdują się produkty profesjonalne i nieprofesjonalne. Profesjonalne techniki wybielania wykonywane są wyłącznie pod nadzorem dentysty. Obejmuje one wybielanie chemiczne i laserowe, wybielanie końcowe.

Na czym polega wybielanie zębów u dentysty?

Najczęściej stosuje się dziś wybielanie laserowe. Dziś ta metoda jest uważana za najbardziej skuteczną. W razie potrzeby można również przeprowadzić profesjonalne wybielanie domowe, jednak aby uzyskać trwały efekt, zabieg należy regularnie powtarzać przez dłuższy czas. Łatwo jest też popełnić kosztowny błąd. Wybielanie zębów u dentysty jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze.

Sprawdź, która metoda wybielania zebów jest najelepsza na https://cdcstomatologia.pl/

Zanim wybierzesz odpowiednią dla siebie procedurę wybielania, powinieneś udać się po poradę do specjalisty. Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, co spowodowało przebarwienie zębów. Specjalista ustala ogólny stan zębów oraz wykonuje prześwietlenie. Przed wykonaniem zabiegu wybielania należy przeprowadzić profesjonalne oczyszczanie jamy ustnej i terapię remineralizującą. Zabieg wybielania przeprowadza higienistka stomatologiczna. W tym przypadku dentysta stosuje skoncentrowany żel, który działa pod wpływem lasera, światła lub sam się aktywuje. Czas trwania zabiegu zależy bezpośrednio od zastosowanej techniki, jednak warto ponownie udać się do gabinetu higienistki stomatologicznej, aby uzyskać trwały efekt. Do wybielania zębów stosuje się różne metody. Jedną z nich jest wykorzystanie przepływu powietrza czyli higieniczne czyszczenie zębów z zewnętrznej płytki nazębnej. Ta technika pozwala rozjaśnić szkliwo o 1–3 odcienie. Poza bezpiecznym rozjaśnianiem szkliwa to również sposób na zapobieganie chorobom zębów i jamy ustnej.

Czyszczenie ultradźwiękowe ma na celu usunięcie kamienia nazębnego i płytki nazębnej, ale dzięki temu uzyskuje się również efekt wybielania zębów. Czyszczenie ultradźwiękowe często łączy się z techniką Air Flow. Wybielanie chemiczne oznacza nałożenie na zęby specjalnej kompozycji wybielającej. Ma ona silne stężenie nadtlenku wodoru, który może powodować nadwrażliwość zębów. Dlatego takie wybielanie uważane jest za najmniej bezpieczne.

Technologia Zoom pozwala na wybielenie zębów o 8-10 odcieni w jednym zabiegu. Ponadto ma kilka innych ważnych zalet. Po pierwsze jest całkowicie bezbolesne, a po drugie żel wybielający zawiera amorficzny fosforan wapnia, który rozpoczyna proces odbudowy szkliwa bezpośrednio podczas zabiegu. Wybielanie laserowe jest najwydajniejsze, ale niestety najdroższe. Główne zalety to brak uszkodzeń zębów oraz znaczne wzmocnienie szkliwa dzięki działaniu lasera. Ta technika pozwala rozjaśnić zęby do 12 tonów. Ostatecznie fotowybielanie to zabieg jest podobny do wybielania laserowego, ale zamiast lasera stosuje się specjalną lampę. Pojedyncza procedura zwykle nie pozwala na osiągnięcie pożądanego rezultatu, dlatego jest powtarzana (2-3 razy). Wybielanie zdjęć najskuteczniej działa na żółtawych zębach, szarawe są trudniejsze do wybielenia. Za pomocą tej technologii można rozjaśnić szkliwo o 8–12 tonów.

Mówiąc o skuteczności zabiegu wybielania, trudno przewidzieć, jaki efekt uzyskamy. Niestety to samo lekarstwo może dawać zupełnie różne odcienie u różnych pacjentów. Uważa się, że dobry efekt uzyskuje się u pacjentów z zębami z naturalnym zażółceniem. Uzyskany efekt może trwać od sześciu miesięcy do kilku lat. Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, unikaj produktów koloryzujących, stosuj specjalne pasty i płukanki oraz regularnie przeprowadzaj profesjonalne czyszczenie zębów.

Wybielanie zębów

Czy każde zęby nadają się do wybielania u dentysty?

Zmiana koloru szkliwa to zabieg kosmetyczny, ale nie należy lekceważyć go, ponieważ może doprowadzić do popsucia zębów zębów. Aby temu zapobiec, musimy znać przeciwwskazania do stosowania metod wybielających.

Przede wszystkim skonsultuj się ze specjalistą. Dentysta przeprowadzi pełną diagnozę jamy ustnej, zidentyfikuje uszkodzenia. Ważne jest odpowiednie czyszczenie zębów. Ta procedura jest wymagana przed wybielaniem. Szczotkowanie pomoże określić prawdziwy kolor zębów. Dodatkowo usuwa kamień nazębny i płytkę nazębną, co potęguje działanie żelu wybielającego. Przy odpowiednim przygotowaniu do tego zabiegu ryzyko wystąpienia bólu jest zminimalizowane, a efekt wybielenia zębów wzrasta kilkukrotnie. Oprócz wskazań zawsze istnieją przeciwwskazania. Są to:

  • Ciąża.
  • Uczulenie na składniki składu żelu.
  • Zwiększona wrażliwość zębów.
  • Zapalenie przyzębia.
  • Zła higiena jamy ustnej.
  • Nie zaleca się wybielania zębów osobom poniżej 17 roku życia, ponieważ nie zakończyły jeszcze procesu formowania szkliwa

Jeśli masz wady i uszkodzenia szkliwa, przed wybielaniem konieczne jest jego wzmocnienie. Choroby dziąseł i zębów najlepiej też leczyć z wyprzedzeniem. Jeśli przednie zęby mają wypełnienia, sztuczne korony lub pacjent nosi aparat ortodontyczny, wybielanie może być nierównomierne.