loader
Blog

Zwycięstwo w walce z próchnicą u nastolatków

 

Jako rodzice, wasze zadanie walki z ubytkami nie kończy się, gdy wasze dziecko staje się nastolatkiem. Nawet nastolatki potrzebują pewnych wskazówek i zachęty, jeśli chodzi o dbanie o zęby. Statystyki pokazują, że 84 procent nastolatków ma ubytki, a 64 procent jest we wczesnym stadium choroby dziąseł. Jednak choroba dziąseł może być przezwyciężona, jeśli jest leczona wcześnie i agresywnie.

Ale jak zaoferować te wskazówki i zachęty dla nich w ich buntowniczych nastolatków lat? Oto kilka sposobów, w jaki możesz im pomóc:

1. Dbaj o ich zainteresowania

Zamiast mówić nastolatkom, że muszą szczotkować i nitkować zęby - co najprawdopodobniej trafi do jednego ucha i wyjdzie drugim - zadbaj o te obszary ich życia, na których im zależy i które chciałyby mieć zdrowe zęby. Jeden obszar może być w randki. Większość nastolatków chce wyglądać jak najlepiej w tym czasie. Porozmawiaj z nimi o właściwej pielęgnacji zębów, aby mieli jasny, lśniący uśmiech.

Wraz z tym jest posiadanie świeżego oddechu. Choć może to być zaskakujące, większość nastolatków nie łączy nieświeżego oddechu z niewłaściwą pielęgnacją zębów. Zachęcaj ich do szczotkowania i nitkowania zębów również w tym celu. Zanim wyjdą z domu, niech przyłożą dłoń do ust i zaczerpną powietrza. Jeśli nie podoba im się ten zapach, nie będziesz musiał ich zbytnio przekonywać, aby wrócili do łazienki i umyli zęby. Jeśli mają problemy z pozbyciem się nieświeżego oddechu, możesz nawet zachęcić ich do jedzenia produktów, które ukrywają nieświeży oddech. Jednak - i to jest kluczowe - nie rób tego przed ich przyjaciółmi, ani przed swoimi przyjaciółmi. Starasz się zachęcać i prowadzić nastolatka w kierunku lepszego zdrowia zębów, a nie zawstydzać go.

2. Bądź poinformowany

Upewnij się, że masz dokładne informacje na temat opieki stomatologicznej. Nastolatki powinny chodzić do dentysty co najmniej co sześć miesięcy; powinny szczotkować zęby dwa razy dziennie; powinny nitkować zęby co najmniej raz dziennie; powinny też używać płynu do płukania jamy ustnej w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed ubytkami. Należy również ograniczyć spożywanie pokarmów zawierających cukier i skrobię lub upewnić się, że dziecko wypłukało usta po zjedzeniu lub wypiciu któregokolwiek z tych pokarmów lub napojów. Należy zawsze znać objawy choroby dziąseł - zaczerwienione, opuchnięte lub krwawiące dziąsła - aby móc szybko zabrać nastolatka do dentysty, jeśli zaobserwujesz ich rozwój. Im wcześniej choroba dziąseł zostanie wykryta, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się ją pokonać.

 

3. Przygotowuj zdrowsze przekąski

Zamiast często piec ciastka i podawać napoje bezalkoholowe nastolatkowi i jego/jej przyjaciołom, podaj popcorn, owoce, sery lub warzywa. Przygotowywanie zdrowszych przekąsek może pomóc ci zademonstrować nastolatkowi, że powinien jeść dla zębów, a nie tylko zębami.

4. Zapasowa szczoteczka do zębów?

Trzymaj w łazience kilka zapasowych, nieotwartych szczoteczek do zębów. Miej też dodatkowe pojemniki z nicią dentystyczną, więc kiedy nastolatkowi zabraknie nici, będzie mógł natychmiast kontynuować swoje przyzwyczajenia związane z nitkowaniem.

5. Nawyki związane z żuciem

Nie pozwól, aby Twoje dziecko wpadło w powszechny nawyk żucia lodu lub końcówek długopisów i ołówków. Może to osłabić szkliwo ich zębów, a nawet złamać lub pęknąć ząb.

6. Ochraniacze na zęby podczas uprawiania sportu

Nie pozwól nastolatkowi uprawiać sportów kontaktowych bez używania ochraniacza na zęby. Może poczuje się głupio przed swoimi przyjaciółmi, ale później podziękuje Ci za ochronę zębów przed ukruszeniem, złamaniem lub wybiciem.

Ponadto, jeśli Twój nastolatek zgrzyta zębami podczas snu - dowiesz się o tym, jeśli wskaże na to Twój dentysta, usłyszysz, jak narzeka na bolącą szczękę lub jeśli zauważysz, że niektóre z jego przednich zębów są miejscami lekko wyszczerbione - każ mu używać ochraniacza na zęby podczas snu.

7. Używanie tytoniu

Być może nie chcesz przyznać się do tego, że nastolatek używa tytoniu, ale niektórzy tak robią i chcesz się upewnić, że są przed tym chronieni. Wszystkie formy tytoniu - papierosy, papierosy, żucie i palenie - są szkodliwe dla zębów i zdrowia. 

Tytoń może powodować przebarwienia zębów, utratę zębów, choroby dziąseł oraz raka warg, dziąseł, płuc i języka. Rak w jamie ustnej może również prowadzić do częściowego lub całkowitego usunięcia szczęki.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest trzymanie się z dala od tytoniu. Jeśli Twój nastolatek już go używa, być może nadszedł czas na interwencję. W Internecie można znaleźć wiele zdjęć przedstawiających negatywne skutki używania tytoniu. Pokaż nastolatkowi kilka z tych zdjęć i pomóż mu zrozumieć, jak ważne jest rzucenie tego złego nawyku. Istnieją nawet plastry, które mogą pomóc w rzuceniu palenia.

8. Kolczyki w jamie ustnej

Kolczyki w jamie ustnej mogą wyrządzić wiele szkód w ustach nastolatka, jeśli nie będzie się nimi odpowiednio opiekował. Jeśli są one nieugięte o uzyskanie ustnej piercing i nic nie mówisz będzie ich powstrzymać, upewnij się, że idą do studia, które jest stale sanityzowane. Niesterylne miejsca będą prawdopodobnie miały instrumenty, które mogą powodować infekcje w ustach nastolatka. Ponadto, jeśli piercing jest ustawiony nieprawidłowo, może to spowodować wyszczerbione zęby lub erozję ich zębów i dziąseł. Ważne jest, aby nastolatek udać się do miejsca, które jest renomowane. Dodatkowo, biżuteria używana do ich piercing powinny być chirurgiczne klasy stali nierdzewnej, jak większość innych może powodować infekcje. Z piercing języka, klejnot musi być wyjęte i czyszczone często, aby zapobiec bakterii z budowania w między piercing i język.

Należy również ostrzec nastolatka z tych zagrożeń i wszystko, co będą musieli zrobić, aby dbać o to. To może zrobić sztuczkę w zmianie ich umysłu.

9. Aparat ortodontyczny

Niezapewnienie dziecku aparatu ortodontycznego, kiedy go potrzebuje, może prowadzić do ubytków lub innych problemów.

Uzyskanie ich aparaty ortodontyczne, gdy są młodzi będzie również mniej bolesny proces dla nich. Im starszy jesteś w momencie zakładania aparatu, tym dłużej to potrwa i tym trudniejsze będzie. Kiedy jesteś młody i wciąż się rozwijasz, Twoje zęby są łatwiejsze do przesunięcia przez dentystów. W starszym wieku nadal możliwe jest przesuwanie zębów, ale może to trwać znacznie dłużej.