loader
Blog

Cosmopolitan | Dobre rady na nieświeży oddech

Na szczęście mamy XXI wiek i istnieje tak wiele zatwierdzonych przez ekspertów sposobów, dzięki którym możesz upewnić się, że Twój oddech jest na miejscu. W większości przypadków są to sposoby mało wymagające, ale być może będziesz musiał cofnąć swoje dwie do trzech filiżanek kawy dziennie i swój **podrzucający czosnek w proszku na wszystko** zwyczaj.

Poniżej poprosiliśmy dentystów, aby podzielili się swoimi eksperckimi wskazówkami na temat tego, co możesz zrobić, aby zapobiec nieświeżemu oddechowi od ponownego wkradnięcia się i jak pomóc swojemu oddechowi, jeśli chcesz naprawić, tak jak teraz.

1. OGRANICZYĆ LUB WYELIMINOWAĆ SPOŻYCIE ALKOHOLU.

To tragiczne, wiem. Ale według dr Kami Hoss, DDS, alkohol może naprawdę uszkodzić twój mikrobiom jamy ustnej. Nie wiesz, co to za wielkie słowo? (Nie martw się, ja też nie na początku). Tak więc, to mikroorganizmy, które znajdują się w ludzkiej jamie ustnej, które są naprawdę niezbędne dla naszego zdrowia. Odgrywają one również dużą rolę w utrzymaniu stałej i normalnej równowagi ekologicznej jamy ustnej. A na dodatek może spowodować, że Twoje usta staną się naprawdę suche, co może prowadzić do nieświeżego oddechu. Jeśli zauważysz, że pijesz dużo i zaczynasz rozwijać zapach w ustach w połączeniu, może rozwiązanie jest zmniejszenie na gorzałkę!

2. PRÓBOWAĆ I UNIKAĆ SPOŻYWANIA OKREŚLONYCH POKARMÓW I NAPOJÓW.

Niestety, cebula, czosnek i kawa są wielkimi przyczynami nieświeżego oddechu. Dr Hoss sugeruje, by trzymać się od nich z daleka, jeśli zależy Ci na tym, by Twój oddech ładnie pachniał. Wiem, że te trzy artykuły spożywcze/piwa są mało istotne dla wielu z nas, ale odchodzenie od nich może być dla nas korzystne!!!

3. OCZYŚĆ SWÓJ JĘZYK.

Według dentystki Michelle Chan, DDS, jednym z głównych źródeł nieświeżego oddechu jest rodzaj nienawidzących tlenu bakterii w Twojej jamie ustnej, zwanych bakteriami beztlenowymi. Ponieważ nie lubią one świeżego powietrza, zagnieżdżają się głębiej w powierzchni jamy ustnej, powodując zapalenie i krwawienie dziąseł, co z kolei powoduje powstanie śmierdzącego, siarkowego produktu ubocznego. Seksowne, prawda? Dr Chan sugeruje użycie skrobaczki do języka, aby usunąć bakterie zagnieżdżone w rozmytych włóknach języka, a w razie potrzeby spróbuj użyć czystej łyżki.

4. UŻYWAJ NATLENIONYCH PŁYNÓW DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ.

Ponieważ bakterie beztlenowe nie znoszą tlenu, spróbuj przepłukać usta płynem z dodatkiem tlenu, aby szybko je zabić, nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak migdałki. Tak, bakterie beztlenowe mają tendencję do gromadzenia się w konturach migdałków i tworzą super ostre kamienie migdałkowe (nagromadzenie bakterii i resztek w migdałkach). Mniam! Dr Chan sugeruje również płukanie gardła słoną wodą w celu usunięcia kamieni lub wizytę u laryngologa w celu ich usunięcia.

5. STAY HYDRATED.

Redaktorzy działu urody lubią na wszystko odpowiadać "pij więcej wody" i z góry przepraszam, ale to samo dotyczy tego miejsca. Odwodnienie zmniejsza produkcję śliny, co jest problemem, ponieważ twoja plwocina ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dzięki którym twoje usta są zdrowe, a oddech ładnie pachnie. A na podstawowym poziomie, ślina pomaga również rozłożyć jedzenie, zmyć je i smarować zęby, aby zapobiec utknięciu jedzenia. "Jeśli jedzenie rozkłada się w twoich ustach, ponieważ nie zostało rozłożone lub wypłukane, bakterie mogą się rozwijać" - mówi dr Chan. "Im więcej jedzenia pozostawiasz, tym więcej uczty dla bakterii". Wypluwanie jest dobre. Bądź nawodniony.

6. PŁUCZ PŁYNEM DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ BEZ ALKOHOLU.

Skoro jesteśmy przy temacie odwodnienia, śmiało podrzuć wszystkie swoje płukanki na bazie alkoholu, bo jak na ironię, twój płyn do płukania ust może być twoim problemem. Alkohol wysusza jamę ustną, co prowadzi do większego rozwoju bakterii - mówi dentystka Debra Glassman, DDS. Jeśli nie chcesz biegać do sklepu, możesz stworzyć własny, mieszając łyżkę stołową sody oczyszczonej z filiżanką ciepłej wody i kilkoma kroplami olejku eterycznego z mięty pieprzowej. "Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem antybakteryjnym, a olejek z mięty pieprzowej pomaga odświeżyć oddech w szczypcie, jeśli zabraknie Ci płynu do płukania ust" - mówi dr Glassman.

7. PODJADAJ JABŁKA LUB INNE CHRUPIĄCE, ZDROWE POKARMY.

Lepiej zrób szybki przystanek w Whole Foods (to romantyczne, prawda?). Twarda tekstura jabłek, selera, marchwi itp. może usunąć jedzenie, które dostało się między zęby i zetrzeć bakterie, które się do nich przyczepiły. Pomyśl o chrupiącej zdrowej żywności jako o szczoteczkach do zębów natury.

8. ŻUJ GUMĘ BEZ CUKRU ZAWIERAJĄCĄ KSYLITOL.

Guma przyczynia się do lepszego oddechu z kilku powodów: Po pierwsze, akt żucia stymuluje przepływ śliny, która, jak pamiętamy, pomaga wypłukać bakterie. Po drugie, pomaga ona zebrać resztki jedzenia, które pozostały na zębach. I po trzecie, ksylitol, substancja słodząca, jest również środkiem antybakteryjnym. Wypróbuj SuperSmile Whitening Gum With Xylitol, lub jeśli nie jesteś fanem gumy, spróbuj Spry Xylitol Mints.

9. JEDZ POKARMY Z PROBIOTYKAMI.

Dr Glassman twierdzi, że dobry oddech zależy od zdrowych jelit. Jedzenie probiotycznych produktów fermentowanych, takich jak kimchi, jogurt i kefir, zwiększa ilość dobrych bakterii w jelitach (jelito grube i cienkie oraz żołądek). Kiedy dobre bakterie się rozwijają, jest mniej miejsca dla złych bakterii, które mogą wydzielać niezbyt przyjemny zapach, który przemieszcza się w górę przewodu pokarmowego i do ust.

10. ŻUJ ŚWIEŻE LIŚCIE MIĘTY LUB PIETRUSZKI.

Śmiejesz się, ale to działa! Jeśli jesteś już na randce, zamów drinka z liśćmi mięty lub niezobowiązująco poproś swój serwer o stronę pietruszki (po prostu, um, naprawdę kochasz pietruszkę, ok?). Mięta pomoże odświeżyć oddech, a pietruszka zawiera chlorofil, który według dr Jennifer Jablow, DDS, zwalcza wspomniane związki siarki.

11. SZCZOTKUJ I NITKUJ ZĘBY CO. JEDNAK. DAY.

Oczywiście, nitkowanie zębów to dodatkowy krok, ale jest on niezbędny. Szczotkowanie zębów pomaga usunąć płytkę nazębną i bakterie z przodu, z tyłu i na powierzchni żującej, ale nitkowanie usuwa wszystko, do czego nie może dotrzeć szczoteczka między zębami. Jeśli nie będziesz nitkować zębów, dr Chan mówi, że oto co się stanie:

Minerały zawarte w ślinie (takie jak wapń i fosforany) mogą powodować twardnienie płytki między zębami (aka kamień nazębny). Kamień jest pełen bakterii. Kolonie bakterii mogą się namnażać i zagłębiać w dziąśle. Z czasem tkanka wokół kości ulega podrażnieniu, powodując stan zapalny. Twoje dziąsła zaczynają się psuć, co skutkuje krwawieniem dziąseł podczas mycia zębów. Jeśli to postępuje, przestrzeń między dziąsłami a zębami rośnie. Witamy w chorobie dziąseł.

Zasadniczo, bakterie beztlenowe są sprawcą chorób dziąseł i nieświeżego oddechu. Zatem szczotkuj i nitkuj zęby, a nieświeży oddech będzie najmniejszym z Twoich zmartwień.

12. UNIKAJ PAPIEROSÓW.

Oprócz oczywistego faktu, że papierosy brzydko pachną, dr Chan mówi, że palenie hamuje układ odpornościowy, co może zakłócać zdolność organizmu do zwalczania złych bakterii. To może prowadzić do szybszego rozwoju choroby dziąseł i nieświeżego oddechu.

13. NIE OPUSZCZAJ WIZYT U DENTYSTY.

Odwiedzaj swojego dentystę co najmniej dwa razy w roku (w zależności od stanu jamy ustnej) w celu wyczyszczenia zębów, a kiedy już tam będziesz, nie wahaj się przedstawić swoich obaw, jeśli próbowałeś już wszystkiego, a nieświeży oddech nadal nie ustępuje. Może to być wynikiem wielu czynników, więc nie zamykaj się w ciemnej dziurze. Po prostu umów się na wizytę.

Ten artykuł pierwotnie pojawił się na Cosmopolitan.comhttps://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/advice/a34387/ways-to-make-your-breath-smell-good/

Cosmopolitan| Dobre rady na nieświeży oddech was last modified: Lipiec 8th, 2020 przez Super Dentyści