loader
Zabiegi stomatologiczne

Czym jest endodoncja?

W dzisiejszych czasach, kiedy słodycze są bardzo popularne i występują w tak wielu postaciach, że nie ma możliwości wszystkich spróbować nawet w ciągu miesiąca, coraz częściej spotykamy się z ubytkami w uzębieniu. Dotyczą one nie tylko osób już dorosłych, ale także nastolatków oraz co gorsza dzieci, którym dopiero, co wyrosły zęby. Im wcześniej zęby są psute przez słodkości, tym szybciej pojawiają się ubytki spowodowane próchnica. Coraz częściej w gabinetach stomatologicznych pojawiają się pacjenci, których zęby są w bardzo niekorzystnym stanie, nie tylko zdrowotnym, ale także estetycznym.

Niestety niektóre ubytki są w tak zaawansowanym stadium, że opatrunek nie wystarczy, aby zachować uszkodzonego zęba. W takim przypadku jedynym sposobem jest leczenie kanałowe, czyli endodoncja.

Kiedy endodoncja jest niezbędna?

Leczenie kanałowe, wykonuję się w momencie, kiedy w miazdze zęba, czyli w nerwach dochodzi do zapalenia. Do takiego stanu doprowadzają głębokie ubytki spowodowane próchnicą, duże ilości wypełnienia oraz wielokrotne leczenie jednego zęba. Na czym, polega endoduncja? Pierwszym krokiem jest usunięcie nerwów, które są zakażone bakteriami. Kolejnym etapem jest pozbycie się resztek bakterii ze ścian korzeniowych. Polega to na poszerzeniu kanałów. Bardzo ważnym elementem jest porządna dezynfekcja kanałów.

Jest ona wykonywana zarówno w czasie ich poszerzania jak i potem, po skończeniu. Wykonuje się to za pomocą podchlorynu sodu lub ozonu. Następnie dentysta opracowuje kanały do takiego kształtu, aby możliwe było ich wypełnienie. Ostatnią czynnością jest bardzo szczelne „zatkanie” kanałów nerwowych tzw. gutaperką. Służy to zabezpieczeniu kości wokół zęba. Pozostałe bakterie w ilościach śladowych mogłyby dostać się poza otwór wierzchołkowy korzenia naszego zęba. Dlatego też, taka czynność jest konieczna, ponieważ zapobiega infekcji.

Zapobieganie

Jaki jest najlepszy sposób na uniknięcie leczenia kanałowego? Przede wszystkim, zaprzyjaźnienie się z pastą oraz szczoteczką do zębów. Najlepiej powtarzać te czynność po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości to wyszczotkujmy je przynajmniej rano i wieczorem- jest to jednak absolutne minimum, aby utrzymać nasze uzębienie w przyzwoitym stanie.

Nie zaniedbujmy również ustalonych wizyt stomatologicznych, ponieważ nawet, jeśli ząb nie wymaga leczenia kanałowego, a tylko opatrunku, możemy doprowadzić go do kiepskiego stanu. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd to pamiętajmy, aby wcześniej odwiedzić stomatologa, który wyjmie opatrunek i założy plombę.

Duża ilość osób zaniedbuje swoje zęby. Jest to bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ zęby są nam niezbędne do życia. Szczególnie ważne są te zajmujące tylne rejony szczęki, czyli te, które najczęściej się psują. Dlaczego zęby są tak ważne? Przede wszystkim, dlatego, że służą do rozdrabniania pokarmu. Nie chcielibyśmy raczej jeść tylko zmiksowanych potraw. Niestety brak zębów do tego prowadzi. Dodatkowo powstałe ubytki powodują, że nawet, jeśli możemy przeżuwać, robimy to niedokładnie, co prowadzi do chorób żołądka i całego układu trawiennego.

Zaniedbania prowadzące do ubytków

Co gorsza, coraz częściej na dentystycznych fotelach siadają kilkuletnie dzieci, które maja już spore ubytki. Jest to spowodowane dużą ilością słodyczy, jakie spożywają. Bardzo negatywnie na żeby wpływa także zapominanie o szczotkowaniu. Małe dzieci nie jest łatwo nauczyć tej czynności, jeśli maluch jest uparty. Trzeba jednak wytrwale próbować, ponieważ skutki braku w higienie mogą być ciężkie. 

W jeszcze gorszej sytuacji są nastolatki, które zanim dotrą do dojrzałości mają już poważne problemy z ubytkami lub brakiem zębów. Tym razem, nie można usprawiedliwić ich nieświadomością. Zarówno w domu jak i w szkole są uczone jak ważne jest, aby dbać o zęby.

Co się dzieje z naszymi zębami, kiedy są w bardzo złym stanie? Da się je jeszcze wyleczyć? Oczywiście, wyleczenie jest możliwe. Musi się to jednak odbyć pod postacią leczenia kanałowego. Jest ono przeznaczone dla zębów, które są w takim stadium „pochłonięte” próchnicą, że nie ma możliwości wyleczyć ich przy pomocy opatrunku i zwykłej plomby.

Jak wygląda leczenie kanałowe – etapy

Jeśli nie byłeś jeszcze u dentysty powinieneś wiedzieć jak leczenie kanałowe przebiega, abyś nie był zaskoczony, kiedy usiądziesz na fotel oraz nie zdawał niepotrzebnych pytań stomatologowi. Niekiedy wystarczy jedna wizyta, aby uprać się z wyleczeniem jednego zęba, najczęściej jednak wymaga, co najmniej dwóch wizyt. Pierwszym etapem leczenia jest oczywiście znieczulenie, żaden lekarz nie zacznie bez niego tego typu badania, więc nie ma się, czym stresować.

Następnie usuwana jest martwa tkanką zęba. Następnie, dentysta musi znaleźć wszystkie kanały, co jest czasochłonne i trudne. Bardzo ważne jest także określenie długości kanałów, aby było możliwe usuniecie wszystkich bakterii. Po usunięciu nerwów, kanały są czyszczone, czyli poszerzane, dzięki czemu z ich ścianek eliminowane są bakterie. Powstałe ubytki wypełniane są odpowiednim materiałem, który jest bardzo trwały.

Jak widać, zabieg ten bardziej trudny jest dla lekarza, niż dla pacjenta. Nie trzeba, więc się niczego obawiać, a wizyt nie odwoływać to wszystkie zęby zostaną uleczone szybciej niż nam się wydaje.