loader
Zabiegi stomatologiczne

Leczenie zębów mlecznych

Bardzo wiele rodziców bagatelizuje problem lecenia zębów mlecznych. Większość twierdzi, że nie ma sensu leczyć zębów, które i tak niedługo wypadną. Jest to jednak błędne podejście i jedynie, co uzyskamy to więcej problemów przyszłości z ząbkami dziecka. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeśli na mleczakach znajduje się próchnica to nie wypada ona razem z zębem, ale pozostaje i zaraża nowe ząbki.

Mleczaki, czyli pierwsze ząbki u dziecka są zmineralizowane. Sprawia to, że są one bardzo podatne na próchnice. Jeśli takie mleczaki zostaną zaniedbane, to nie tylko szybciej wypadną pierwsze ząbki, ale także zaszkodzimy mu na przyszłość. Wiadomo, że im dłużej będą zęby mleczne, tym dłużej pozostaną zdrowe te stałe. Trzeba jednak o nie odpowiednio dbać.

Pierwsza wizyta

Według lekarzy specjalistów, pierwsza wizyta powinna się odbyć, kiedy dziecko ma 6 – 7 miesięcy. W tym właśnie czasie zobaczymy u malucha siekacze. Lekarz oczywiście, żadnych zabiegów wykonywał nie będzie. Takim działaniem tylko wystraszyłby nasza pociechę. Przy takiej sytuacji, leczenie polega na objaśnieniu rodzicom jak dbać o ząbki, aby maluch nie miał w przyszłości problemów z uzębieniem. Poinformuje także jak myć ząbki, czego unikać itp. Aby w przyszłości wyrosły mocne i zdrowe. Pamiętajmy, aby wizyty kontrolne z dzieckiem odbywać, około co 3 miesiące. Powinniśmy, traktować to jak odwiedziny wszystkich innych lekarzy, którzy mają oko na zdrowie naszej pociechy.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli maluch jest jeszcze karmiony mlekiem z piersi. W takim przypadku, próchnica mu nie grozi, ponieważ mleko nie zawiera substancji, które mogłyby ją powodować. Do specjalisty, trzeba się wybrać się wybrać w tedy, kiedy dziecko zaczyna jeść zupki owoce i pić słodkie soczki. W tym właśnie momencie, mamy do czynienia ze zmieniającym się ph w buzi malca. Bardzo ważne jest w tego, by codziennie pielęgnować ząbki.

Codzienna pielęgnacja zębów mlecznych

To, że pierwsze ząbki wypadną wcale nie oznacza, że nie trzeba o nie dbać również pod względem estetycznym. Bardzo ważne jest codzienne szczotkowanie ząbków. Jeśli od małego nauczysz tej czynności dziecko, w przyszłości będzie ją wykonywać automatycznie. Bardzo istotną rolę w wychowaniu dziecka gra przykład, jaki bierze od swoich rodziców oraz starszego rodzeństwa. Niezwykle ważne jest, więc, aby taki maluch widział jak ktoś z rodziców szoruje żeby, aby później jak zaczną rosnąć u niego, nie było zaskoczenia.

Każda mama, wie jak ważne jest, aby o żeby malca dbać od pierwszych siekaczy, jakie się pojawią. Pierwszą zasada jest unikanie słodyczy. Jeśli nie będziemy od małego uczyć naszej pociech jedzenia słodyczy, to w późniejszych latach nie będzie od nich uzależniony. W dzisiejszych czasach, czyha bardzo dużo pokus słodyczach na dzieciaki. Są one tak produkowane, aby przyciągały wzrok dzieci, które uwielbiają wielobarwne rzeczy.

Czym to skutkuje?

Przez to, bardzo trudno odciągnąć malca od sklepowej półki pełnej żelek, cukierków i innych smakołyków. Najlepszym sposobem, jest po prostu, nie branie dziecka ze sobą na zakupy. Unikniemy w ten sposób, problemów z malcem, który z pewnością będzie chciał, żeby mu kupić coś słodkiego. Nie chodzi tu oczywiście, aby wyeliminować z diety dziecka całkowicie słodycze. Przede wszystkim, dlatego, ze jest top fizycznie niemożliwe.

Po drugie, w końcu natknie się na jakieś słodkości czy tez dostanie kolorowe pianki od babci lub cioci. W tedy nie będzie to normalne jedzenie słodyczy, ale zapychanie się nimi na siłę. Unikajmy, więc takich sytuacji. Lepszym sposobem jest uczenie dziecka, że nie wolno jeść dużo słodyczy i żeby je dostać najpierw należy zjeść zdrowy obiad. Słodkości, powinny być rzadkością w diecie maluszka. Dzięki takim poczynaniom wyeliminujemy największy powód próchnicy u dzieci.

Szczotkowanie zębów

W każdym domu gdzie mieszka malec, ta czynność powinna się stać jedną z najważniejszych w ciągu dnia. Nie chodzi tu oczywiście o bieganie po szczoteczkę 7 razy dziennie. Absolutne minimum to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, czyli po kolacji i po śniadaniu. Dobrze jest wprowadzić także tradycję mycia zębów po obiedzie. Pamiętajmy y, ze najlepszą zachętą na szczotkowanie jest dawanie dobrego przykładu. Jeśli malec zobaczy, że mama myje zęby to też będzie chciał. Dzięki temu, nie tylko nauczymy malucha częstego szczotkowania, ale także zapobiegniemy osiadaniu płytki nazębnej i tworzeni się próchnicy.

Wizyty u stomatologa

Nie zaniedbujmy, także ząbków dziecka pod względem wizyt u dentysty. Jeśli dziecko jest nieśmiałe i się boi to powinniśmy go odpowiednio przygotować na taką wizytę. Najlepiej opowiedzieć jak będzie ona wyglądała. Oczywiście, nie mówmy, ze Ciebie ostatnio bolało i jak jest zepsuty ząb, że trzeba borować, ponieważ jedynie, co spowodujemy to strach u malca. Pierwsza wizyta powinna być adaptacyjna. W tym czasie lekarz daje porady jak zapobiegać próchnicy oraz sprawdza czy nasza pociecha już jej nie ma.