loader
Zabiegi stomatologiczne

Usługi wykonywane przez protetyka

Masz duże ubytki tkanki zęba? Jeśli tak, to koniecznie powinieneś wybrać się do protetyka, aby zajął się Twoim problemem. Pamiętaj, że dobry specjalista jest bardzo ważny, ponieważ zęby grają istotną rolę w naszym zdrowiu. Duże ich ubytki, powodują problemy z układem trawienia. Dlaczego? Ano, dlatego, że podczas jedzenia, nie mamy możliwości dobrze rozgryzać pożywienia, jeśli nasze uzębienie jest słabo kompletne. Im dłużej, więc będziemy zwlekać, tym bardziej możemy sobie zaszkodzić. Dodatkowo, może dojść do różnych problemów z dziąsłami, co także jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Niezbędna wiedza

Jeśli już, zdecydowaliśmy wybrać się do specjalisty, powinniśmy przede wszystkim, znaleźć takiego, który ma nie tylko dobrą opinię, ale także korzystne ceny. Skąd wziąć taką wiedzę? Oczywiście, najlepszymi informatorami są znajomi, którzy już do wybranego protetyka uczęszczali. Powiedzą oni jak wyglądał zabieg, czy był bolesny, ile kosztował oraz jak prezentuje się końcowy efekt. Co, jeśli nie mamy nikogo znajomego, który potrzebował takich usług? Trzeba zasięgnąć wiedzy z Internetu. Powinniśmy znaleźć lekarza, który nam odpowiada, a następnie przeszukać fora na jego temat. Jeśli jego opinia będzie w porządku, możemy oddać w jego ręce, nasze uzębienie. Co, jeśli ma kilka niepochlebnych opinii? Wiadomo, że zawsze trafi się jakiś wyjątkowo wybredny klient, któremu nawet najlepsze usługi nie będą pasować. Jeśli więc, komentarzy o charakterze negatywnym jest mało, nie ma się, czym przejmować.

Usługi wykonywane przez protetyka – uzupełnienia protetyczne stałe

Są to między innymi: korony licowane porcelaną – używane jest w przypadku zębów, które leczone były kanałowo w przypadku, kiedy korona jest zbyt osłabiona. Stosowane także na zęby, które są mocno zniszczone. Kolejnym uzupełnieniem protetycznym, są mosty licowane porcelaną – po ekstrakcji, stosuje się je, aby uzupełnić luki zębowe. Następne są korony pełnoceramiczne – w tym przypadku nie jest stosowana metalowa obudowa. Idealnie nadają się dla przednich zębów, ze względu na wysoką estetykę. Możemy mieć do czynienia również z: wkładami koronowymi, mostami adhezyjnymi na włóknie szklanym oraz licówkami ceramicznymi.

Uzupełnienia protetyczne ruchome

W tym przypadku mamy 5 rodzajów uzupełnień. Pierwszym są protezy szkieletowe – w przeciwieństwie do protez osiadających, trzymają się bardzo dobrze. Zaś protezy osiadające – są znanymi, tradycyjnymi protezami, które odtwarzają braki w uzębieniu. Kolejne są protezy natychmiastowe – ten rodzaj stosowany jest w przypadku usuwania zębów i jest on przeprowadzany od razu po zabiegu. Dzięki temu, osoba pozbawiona zęba nie odczuwa dyskomfortu wynikającego z jego braku. Ostatnimi są protezy na magnesach, zasuwkach lub zatrzaskach oraz protezy elastyczne. 

 

Masz problem z brakiem uzębienia? Jeśli tak, to z pewnością, nie jest to dla Ciebie zbyt komfortowe. Wiadomo, że uśmiech oraz jego estetyka gra bardzo ważna rolę w życiu zarówno prywatnym jak i towarzyskim. Dla osób, które nie przepadają za spotkaniami ze znajomymi i są raczej typami samotników, zęby czasami mogą nie grać dużej roli, ale powszechnie wiadomo, że każdy chce mieć ładny zgryz. Jeśli chodzi o ludzi, którzy mają mnóstwo znajomych, a także często wychodzą z domów, problem jest nieco większy w przypadku utarty części zębów, szczególnie tych przednich. Musimy, więc dbać o nasze uzębienie, aby było mocne zdrowe i wolne od próchnicy, która bardzo niszczy. Jeśli już dojdzie do nieszczęśliwego wypadku związanego z utratą kilku zębów lub nawet jednego, powinniśmy, czym prędzej wybrać się do specjalisty, który odbuduje szkody i zapewni odpowiednią prezencję uśmiechu.

Wizyta u protetyka

Jeżeli zdecydujemy się skonsultować z lekarzem, w sprawie naszych zębów, powinniśmy zacząć od znalezienia odpowiedniego specjalisty. Chodzi tu, nie tylko o ceny, które niekiedy grają bardzo ważną rolę, ale także o doświadczenie i poziom usług. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić opinie o lekarzu, aby nie okazał się, że będziemy później niezadowoleni. Kiedy już znajdziemy protetyka, dobrze by było posiadać podstawową wiedzę o usługach protetycznych oraz rodzajach uzupełnień.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Możemy podzielić je na dwie grupy. Pierwszą, są uzupełnienia stałe, a drugą ruchome. Zacznijmy, więc od stałych. Znajdziemy tam: korony licowane porcelaną, licówki ceramiczne, mosty licowane porcelaną, mosty adhezyjne na włóknie szklanym oraz wkłady koronowe.

W przypadku grupy uzupełnień ruchomych, wyróżniamy: protezy szkieletowe, protezy elastyczne, protezy osiadające, protezy na zatrzaskach, zasuwach oraz magnesach, a także protezy natychmiastowe.

Od tego, jaki rodzaj zostanie użyty w przypadku naszych ubytków zależy nie tylko stan naszej szczęki, ale także decyzja lekarza, który będzie najlepiej wiedział, co i jak. Często jednak protetyk proponuje kilka rozwiązań i daje wybór pacjentowi z różnych rodzajów, które będą odpowiednie.

Jednak, w przypadku protez natychmiastowych, jeśli chcemy mieć na już zęba, nie mamy wyboru. Są one stosowane od razu po zabiegu usuwania zęba. Zapewnia komfort pacjenta, ponieważ nie musi się martwić swoim wyglądem z ubytkiem. Pozostałe rodzaje, zależą nie tylko od funduszy, jakie mamy, ale także od naszych zębów.