loader
Blog

Czy fluor jest szkodliwy dla zębów? Czy jest bezpieczny?

Co należy wiedzieć o fluorku

Społeczności lokalne fluoryzują wodę od 75 lat w ramach skoncentrowanych wysiłków mających na celu ograniczenie próchnicy zębów próchnicy wśród mieszkańców, starszych i młodszych. I to się sprawdza. W społecznościach, które stosują fluoryzację, obserwuje się znaczące różnice w liczbie ubytków w porównaniu z tymi, które jej nie stosują. Fluor nie jest jednak pozbawiony kontrowersji. Jak w wielu innych dziedzinach życia, trochę jest dobre, a dużo to za dużo. Tak więc czy fluor jest zły dla zębów? Jeśli chodzi o fluor, sukces zdecydowanie tkwi w umiarze.

Aby dowiedzieć się więcej o fluorze i jego bezpieczeństwie, czytaj dalej i pozwól, by The Super Dentists odpowiedzieli na wszystkie Twoje pytania.

Czym jest fluor i czy jest bezpieczny?

Po pierwsze... co to właściwie jest fluor? Fluor to minerał pochodzący z naturalnie występującego i obfitego pierwiastka zwanego fluorem. Znajduje się on w wodzie i niektórych produktach spożywczych, ale zazwyczaj w ilościach niewystarczających do uzyskania korzystnego działania. Podobnie jak w przypadku innych witamin, minerałów i suplementów, odpowiednia ilość jest bezpieczna i korzystna, ale zbyt duża może być szkodliwa.

Tak więc czy fluor jest bezpieczny jeśli chodzi o nasze zdrowie? Podobnie jak można przesadzić z witaminą D (oparzenia słoneczne, ktoś?), możliwe jest spożycie zbyt dużej ilości fluoru. Na szczęście różnica między zalecanymi poziomami a rzeczywistymi poziomami szkodliwymi jest dość duża.

Ilość fluoru dodawana do wody, naturalnie występująca w żywności i dodawana do odpowiednio stosowanej pasty do zębów raczej nie zbliża się do poziomów szkodliwych. W rzeczywistości szkodliwe poziomy (4 części na milion) są ogólnie uznawane za prawie sześciokrotnie wyższe od zalecanych ilości fluoru dodawanych do wody miejskiej (0,7 ppm) lub pasty do zębów (~2 ppm, z czego większość wypluwamy). A żeby osiągnąć te niebezpieczne poziomy fluoru, trzeba spożywać jego nadmierne ilości przez długi, ciągły okres czasu.

Czy istnieją różne rodzaje fluorków?

Istnieją różne rodzaje fluorków, od naturalnie występujących po syntetyzowane. Fluorek wapnia znajduje się we wszystkim - od wody, przez glebę, po skały. Jest dosłownie wszędzie wokół nas i zazwyczaj jest całkiem nieszkodliwy w ilościach, jakie można znaleźć w przeciętnej amerykańskiej wodzie z kranu. Fluorek sodu jest syntetycznym fluorkiem opracowanym do fluoryzacji wody i past do zębów.

Czy fluor jest dobry czy zły dla zębów?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: po trochu jedno i drugie. Fluor jest korzystny dla zębów na dwa sposoby - chroni przed demineralizacją i remineralizacją. Przeanalizujmy najpierw te dwie korzyści:

  • Ochrona przed demineralizacją. Kiedy bakterie w Twojej jamie ustnej łączą się z cukrem, tworzą kwas, który może niszczyć szkliwo zębów. Zjawisko to znane jest jako demineralizacja. Minerały, z których zbudowane są Twoje zęby, są dosłownie usuwane. Dobrym sposobem ochrony przed tym zjawiskiem jest wzmocnienie szkliwa przed działaniem kwasów.
  • Remineralizacja. Bez względu na to, jak zdrowo odżywiasz się Ty lub Twoje dziecko, cukier wejdzie w kontakt z bakteriami w Twojej jamie ustnej (nawet ten naturalnie występujący w owocach i warzywach), a kiedy to nastąpi, tworzy się kwas. Kwas ten atakuje i niszczy szkliwo zębów. Fluor wkracza jak superbohater i gromadzi się na tych osłabionych obszarach. Podtrzymuje on uszkodzone części, odbudowując i wzmacniając szkliwo po działaniu kwasu.

A więc tak, fluor jest dobry dla Twoichzębów. "Ale myślałem, że mówiłeś, że jest też szkodliwy dla zębów?". Masz rację. Najczęstszym problemem związanym z działaniem fluoru na zęby jest łagodna przypadłość zwana fluorozą zębową. Jest to niewielkie przebarwienie, w którym na szkliwie zęba pojawiają się drobne białe smugi lub plamki. Nie powoduje ono bólu ani nie wpływa na zdrowie zębów. Jednak nadmierne stężenie fluoru może powodować takie przebarwienia zębów.

Czy fluor jest niezbędny w paście do zębów i płynie do płukania ust?

Nadal zastanawiasz się, czy czy pasta do zębów z fluorem jest dobra dla Ciebie? W The Super Dentists absolutnie wierzymy, że fluor jest konieczny w pastach do zębów i płynach do płukania ustpod warunkiem, że użytkownicy używają tylko ilości potrzebnej do umycia zębów i wypluwają zarówno pastę, jak i płyn do płukania jamy ustnej. Ze względu na obecność fluorku w paście do zębów i innych produktach do higieny jamy ustnej, wiele osób kwestionuje potrzebę dodawania fluorku do wody. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy tak wiele osób korzysta z wody butelkowanej lub filtrowanej, znaczna część fluorku jest odfiltrowywana lub nie jest w niej zawarta. A więc tak, pasta do zębów dla dzieci z fluorem to świetny sposób na ochronę zębów dziecka przed próchnicą.

Czy można mieć niepożądane reakcje na fluor?

Jak wspomniano, tak, istnieje ryzyko, że nadmierne stężenie fluoru może wywołać reakcje niepożądane. Należy jednak pamiętać, że są one zazwyczaj wynikiem nadmiernej ekspozycji na fluor przez kilka lat, a nie sporadycznego przypadku połknięcia pasty do zębów.

  • Fluoroza szkieletowa to stan, w którym kości mogą stać się stwardniałe i mniej elastyczne, co powoduje większą skłonność do złamań, ograniczoną ruchomość lub ból.
  • Mogą wystąpić problemy z tarczycą, prowadzące do nadczynności przytarczyc i wyczerpania wapnia w kościach.
  • W niektórych badaniach sugerowano, że narażenie na fluorki przyczynia się do problemów neurologicznych i poznawczych.

Nadal masz pytania dotyczące fluorków? Nie ma problemu. Skontaktuj się z Super Dentystami (855) GO SUPER lub wyślij SMS pod numer 1 (844) 765-1234 i porozmawiaj o swoich wątpliwościach z troskliwym dentystą dziecięcym, który dba o zdrowie i dobre samopoczucie Twojego Super Dziecka.

Czy fluor jest szkodliwy dla zębów? Czy jest bezpieczny? was last modified: Październik 12, 2021 by Rozpal widoczność