loader
Higiena jamy ustnej

Domowa higiena jamy ustnej poradnik cz. 1

Aby zachować piękne i zdrowe zęby na długo, niezbędna jest dyscyplina i staranne dbanie o higienę jamy ustnej. W  tym artykule postaramy się przybliżyć Wam, jak powinna wyglądać prawidłowa, domowa higiena jamy ustnej.

Wybór szczoteczki

Podstawowy element niezbędny do prawidłowej higieny jamy ustnej i uzębienia. Wbrew pozorom wielu popełnia kluczowy  błąd, wybierając pierwszą lepszą szczoteczkę do zębów jaka rzuci im się w oczy. tymczasem odpowiedni jej dobór ma  kluczowe znaczenie nie tylko dla jakości szczotkowania, ale także i bezpieczeństwa oraz zdrowia Twoich zębów! Na  rynku znajdziemy mnóstwo różnych szczoteczek, które dzielą się na miękkie, średnio twarde i twarde. Tych ostatnich  raczej nie polecamy, tym bardziej jeśli zmagasz się z odsłoniętymi szyjkami dziąseł lub nadwrażliwością zębów. W  takim przypadku powinieneś stosować szczoteczkę o miękkim włosiu. Jeśli zaś nie cierpisz na żadne dolegliwości,  warto sięgnąć po te o średniej twardości - skuteczniej usuną nalot.

Odpowiedni dobór pasy do zębów

Podobnie jak w przypadku szczoteczki, tak i wybór pasty do zębów nie powinien być przypadkowy. Na półkach  znajdziemy wiele rodzajów - wybielające, leczące nadwrażliwość, wzmacniające, chroniące przed próchnicą etc. Wybór  jest ogromny, ale by był dobry powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb.

Stosowanie nici dentystycznych

Samo szczotkowania nie jest wystarczające dla zachowania zdrowego uśmiechu. Szczoteczka do zębów nie dotrze do  trudno dostępnych szczelin między zębami. A tam bardzo często odkładają się resztki pokarmów, które są doskonałym  środowiskiem dla rozwoju bakterii. Dlatego tak ważne jest, aby przed każdym myciem zębów użyć nici dentystycznej.  Ważne jest aby każdą przestrzeń między zębami czyścić nową częścią nici, tak by nie przenosić bakterii.

Czyszczenie języka

Bardzo często zapominamy o tej części jamy ustnej, a przecież język to największe skupisko bakterii. Niektóre  szczoteczki posiadają na odwrocie specjalną skrobaczkę do czyszczenia języka, dzięki której pozbywamy się nalotu i  bakterii. Pamiętaj jednak, aby nie czyścić języka zwykłą szczoteczką, bo w ten sposób możesz przenieść bakterie na  zęby. Jeśli Twoja szczoteczka nie posiada skrobaczki, możesz ją zakupić osobno w sklepie lub aptece.

Stosuj płyn do płukania jamy ustnej

Po umyciu zębów warto jest wypłukać jamę ustną specjalnym płynem, który nie tylko wybije bakteria, ale także  pozwoli usunąć resztki pokarmów z miejsc trudno dostępnych. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów płynów,  które dodatkowo odświeżają oddech i regulują pH. Co więcej płyny te są pomocne szczególnie tym, którzy często  cierpią na różnego rodzaju stany zapalne w jamie ustnej. Pamiętaj jednak, aby wybierać płyny bez alkoholu, gdyż  ten wysusza śluzówkę.

Zachowując regularną higienę jamy ustnej możemy nie tylko zapobiec występowaniu próchnicy, ale także cieszyć się  naturalnie białym uzębieniem przez długie lata. Niezwykle ważne jest, aby poza domową higieną jamy ustnej również  odwiedzać regularnie stomatologa, który w razie problemów podejmie szybką reakcję.