loader
Blog

Porady dotyczące zdrowia zębów dla wszystkich grup wiekowych

 

Dobre praktyki w zakresie zdrowia zębów powinny być priorytetem dla każdej rodziny i jej członków - niezależnie od wieku. Życie jest przytłaczające, a wiele kwestii związanych ze zdrowiem jamy ustnej zostaje przeoczonych. Na przykład, kiedy dziecko powinno po raz pierwszy pójść do dentysty? Jakie problemy stomatologiczne mogą pojawić się wraz z wiekiem? Ile lat to za dużo na opiekę stomatologiczną?

Opieka stomatologiczna zmienia się wraz z wiekiem, dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potrzeb stomatologicznych niezależnie od etapu życia. Aby ułatwić Ci ocenę swoich potrzeb stomatologicznych, przygotowaliśmy ten przewodnik dotyczący opieki stomatologicznej w zależności od wieku.

Niemowlęta

Może nie mają jeszcze zębów, ale opieka stomatologiczna nad niemowlętami jest nadal ważna. Zanim dziecko zacznie ząbkować, możesz podjąć kilka kroków, aby pozbyć się wszelkich bakterii, które mogą przylegać do jego dziąseł. Najlepszym sposobem jest delikatne przecieranie dziąseł co najmniej dwa razy dziennie zwilżoną ściereczką lub gazikiem. Zaleca się przecieranie dziąseł po karmieniu i tuż przed snem. Wizyty u dentysty nie są konieczne do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Gryzaki i maluchy

Gdy dziecko zacznie ząbkować, możesz zacząć używać szczoteczki do zębów. Zacznij od szczoteczki o miękkim włosiu z dużą rączką i małą główką oraz pasty do zębów bez fluoru. Stopniowo pozwól dziecku zacząć samodzielnie szczotkować zęby, ale pamiętaj, aby uczyć je i pilnować, aby dokładnie wyszczotkowało każdy ząb.

Kiedy poczujesz się komfortowo, przejdź na pastę z fluorem, ale zaleca się, aby nie robić tego przed ukończeniem drugiego roku życia. Pamiętaj, aby nadzorować szczotkowanie zębów przez Twoje dziecko do czasu, aż w pełni zaufasz, że potrafi samodzielnie wykonać efektywną pracę. Sprawdź te zabawne piosenki o szczotkowaniu zębów, które mogą sprawić, że trening stanie się przyjemniejszy!

Okres dojrzewania do dorosłości

Dla większości z nas wiek nie ma większego znaczenia w rutynie dbania o zdrowie zębów. Ma ona jednak zasadnicze znaczenie dla zdrowia Twojej jamy ustnej. Dentyści zalecają szczotkowanie zębów przez dwie minuty co najmniej dwa razy dziennie i nitkowanie zębów co najmniej raz dziennie. Badania kontrolne (w tym prześwietlenia i czyszczenia) powinny być wykonywane przez stomatologa dwa razy w roku.

W tym okresie życia wiele osób może nosić aparat ortodontyczny. Dbanie o aparaty ortodontyczne może być trudne, ale jest szczególnie ważne, ponieważ żywność i bakterie mogą łatwo utknąć między metalowymi zamkami i przewodami, co może ostatecznie spowodować próchnicę. W sklepach takich jak Target i Wal-Mart dostępnych jest wiele narzędzi, takich jak przyrządy do nawlekania nici dentystycznych i szczoteczki do zębów, które ułatwiają higienę zębów z aparatem ortodontycznym.

Seniorzy

Z wiekiem prawidłowa higiena jamy ustnej staje się jeszcze bardziej istotna, ponieważ seniorzy są podatni na więcej problemów stomatologicznych. Właściwa pielęgnacja może jednak pomóc w zapobieganiu następującym problemom:

  • Suchość w jamie ustnej: Suchość w ustach jest spowodowana brakiem śliny w jamie ustnej. Jest ona często spowodowana leczeniem przeciwnowotworowym, takim jak naświetlanie lub chemioterapia, a także innymi chorobami. Picie dużej ilości wody i żucie gumy bez cukru może pomóc w utrzymaniu nawilżenia jamy ustnej i przepływu śliny. Choroby dziąseł: Źle dopasowane protezy zębowe i niektóre choroby, takie jak cukrzyca lub rak, mogą często powodować choroby dziąseł. Regularna pielęgnacja i dbałość o zdrowie jamy ustnej, a także zdrowe odżywianie się mogą pomóc w uniknięciu tego problemu. Utrata zębów: Utrata zębów u seniorów często wiąże się z różnymi chorobami, takimi jak choroby dziąseł lub demencja. Właściwa opieka stomatologiczna może pomóc w zapobieganiu temu problemowi. Jeśli zaczniesz tracić zęby, ważne jest, aby natychmiast udać się do dentysty. Pleśniawki jamy ustnej: Pleśniawki jamy ustnej jest przerost grzyba Candida albicans w jamie ustnej spowodowane przez choroby, takie jak suchość w jamie ustnej, cukrzyca lub rak. Pleśniawkom można zapobiegać poprzez spożywanie jogurtu zawierającego Lactobacillus acidophilus, a także poprzez rutynową pielęgnację jamy ustnej.

Ważna jest również dbałość o protezy zębowe. Protezy należy czyścić raz dziennie miękką szczoteczką i środkiem do czyszczenia protez, a po jedzeniu zawsze płukać. Jeśli nie nosisz protezy, pamiętaj, aby trzymać ją całkowicie zanurzoną w wodzie, w przeciwnym razie proteza wyschnie, powodując jej odkształcenie. Gorąca woda może również spowodować zmianę kształtu protezy, dlatego używaj tylko chłodnej lub letniej wody. Należy bardzo ostrożnie obchodzić się z protezą, aby jej nie upuścić. Zaleca się, abyś na wszelki wypadek obsługiwał je stojąc nad zlewem pełnym wody lub na złożonym ręczniku.

Bez względu na to, na jakim etapie życia jesteś, opieka stomatologiczna jest kosztowna. Plan rabatowy może pomóc Ci zaoszczędzić tysiące na rachunku za usługi dentystyczne, i nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Nieważne więc, czy zabierasz dziecko na pierwszą wizytę u dentysty, czy chcesz założyć protezę, każdy znajdzie zniżkę dla siebie. Aby dowiedzieć się więcej, przejdź na: http://aero-med.pl