loader
Blog

Kiedy moje dzieci powinny nosić aparat ortodontyczny?

Kiedy dzieci powinny nosić aparat ortodontyczny?

Najczęstsze pytania, jakie otrzymujemy w The Super Dentists, dotyczą aparatów ortodontycznych. Rozumiemy, że chcesz, aby Twoje dzieci miały jak najlepszy uśmiech. Ale trudno jest zrozumieć niektóre rzeczy, takie jak to, ile trzeba mieć lat, aby móc założyć aparat ortodontyczny, jakie są dostępne rodzaje aparatów i jaki jest właściwy wybór dla Twojego dziecka (lub dla Ciebie!). Następnie pojawiają się inne pytania, jak długo to potrwa i skąd w ogóle wiadomo, czy trzeba założyć aparat ortodontyczny u dzieci.

Podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii związanych ze stomatologią, kwestia aparatów ortodontycznych jest subiektywna. Niektóre dzieci wymagają aparatu ortodontycznego wcześniej niż inne, a niektóre mają to szczęście, że nigdy go nie potrzebują. Istotną rolę odgrywają również genetyka i stan zdrowia jamy ustnej.

Dlaczego dzieci potrzebują aparatów ortodontycznych?

Wiele osób błędnie zakłada, że aparat ortodontyczny to po prostu efekt próżności lub że można nim naprawić tylko krzywe zęby. Aparat ortodontyczny jest ważny nie tylko dla zdrowia zębów, ale także dla ogólnego samopoczucia. Poza krzywymi zębami lub przerwami w uzębieniu, aparat ortodontyczny może być konieczny, jeśli dziecko doświadcza lub wykazuje którekolwiek z poniższych objawów:

 • Wczesna lub późna utrata zębów mlecznych
 • Problemy z żuciem lub gryzieniem
 • Oddychanie przez usta
 • Ssanie palców lub inne złe nawyki związane z jamą ustną
 • Stłoczenia, nieprawidłowe ustawienie lub zablokowanie zębów
 • Szczęki, które wydają dźwięki, przesuwają się, wystają lub są zagłębione
 • Trudności w mówieniu
 • Przygryzanie policzków lub zagryzanie dna jamy ustnej
 • Wystające zęby
 • Zęby, które nie stykają się ze sobą normalnie lub w ogóle
 • Nierównowaga lub asymetria twarzy
 • Zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie.

Lista ta nie jest jednak wyczerpująca. Jeśli masz pytania dotyczące własnego zgryzu lub potencjalnej potrzeby założenia aparatu u Twojego dziecka, zapraszamy na wizytę do The Super Dentists.

Jak sprawdzić, czy Twoje dziecko potrzebuje aparatu ortodontycznego?

Należy pamiętać, że w miarę wypadania pierwszych zębów i wyrzynania się zębów dorosłych, nowe zęby nie zawsze rosną prosto w wyznaczonych im miejscach. Często są one ustawione pod kątem i prostują się w miarę ich przemieszczania się, a dziecko (i jego jama ustna) rośnie. Nie należy więc wpadać w panikę ani zakładać, że dziecko na pewno będzie potrzebowało aparatu ortodontycznego na podstawie wczesnego pojawienia się dorosłych zębów.

Jeżeli jednak zauważysz, że zęby pozostają krzywe lub nie mieszczą się we właściwym położeniu, albo jeżeli dziecko wykazuje inne wymienione wcześniej objawy, warto, abyś poddał je ocenie ortodonty.

Kiedy moje dziecko powinno zgłosić się do ortodonty?

Chociaż nie ma dokładnego wieku, w którym można założyć aparat ortodontyczny, Amerykańska Akademia Ortodontów (American Academy of Orthodontists, AAO) zaleca, aby dzieci po raz pierwszy odwiedziły ortodontę nie później niż w wieku 7 lat. Na tym etapie ortodonta może ocenić stan dróg oddechowych, zgryz i nawyki żywieniowe dziecka. Następnie ortodonta może określić, czy i kiedy konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego lub przeprowadzenie innego leczenia ortodontycznego.

Zatem wiek 7 lat stanowi odpowiedź na pytanie, w jakim wieku dzieci mogą nosić aparat ortodontyczny. Ale w jakim wieku dzieci noszą aparat ortodontyczny, przynajmniej przez większość czasu? Większość dzieci zakłada aparat ortodontyczny w wieku od 9 do 14 lat.

Jeśli chodzi o skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego, każdy pacjent jest inny. Niektóre dzieci wymagają innej procedury leczenia niż inne. Zapewniamy, że eksperci ds. opieki ortodontycznej z The Super Dentists zawsze stawiają potrzeby pacjenta na pierwszym miejscu. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć wszelkie skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego!

The Super Dentists to największy, najbardziej zaufany i najczęściej nagradzany gabinet stomatologiczny w San Diego. stomatologia dziecięca, ortodoncja i stomatologia dla rodziców i posiada sześć lokalizacji aby służyć Twojej rodzinie. Jesteśmy tu po to, aby rozwiać wszelkie Twoje pytania dotyczące tego, w jakim wieku Twoje dziecko powinno zgłosić się do ortodonty, jak długo utrzymuje się aparat ortodontyczny, skutków ubocznych noszenia aparatu, akcesoriów ortodontycznych i nie tylko.

Jaki jest odpowiedni wiek na założenie aparatu ortodontycznego?

Na stronie w jakim wieku można założyć aparat ortodontyczny? W przypadku dzieci aparaty ortodontyczne zakłada się najczęściej między 9 a 14 rokiem życia. Jednak dorośli również mogą odnieść korzyści z ortodoncji i nie ma właściwego lub niewłaściwego wieku, w którym można założyć aparat ortodontyczny. Zasadniczo aparat ortodontyczny można założyć, gdy pojawią się dorosłe zęby. Istnieją jednak rzadkie przypadki, w których ortodoncja jest wskazana wcześniej, na przykład przed wypadnięciem wszystkich zębów mlecznych. Ważne jest również, aby znać swoje dziecko i wiedzieć, czy będzie ono rozumiało jak dbać o aparat ortodontyczny.

Wczesne leczenie ortodontyczne

Jeśli przed ukończeniem przez dziecko 7 lat zauważysz problem, taki jak nieprawidłowy zgryz, asymetria twarzy lub dźwięki w szczęce, nie musisz czekać z wizytą kontrolną u ortodonty. Im wcześniej dziecko zgłosi się do ortodonty, tym wcześniej może zostać poddane leczeniu ortodontycznemu.

Wczesna interwencja pomaga zapobiec przekształceniu się drobnego problemu z drogami oddechowymi, zgryzem lub jamą ustną w poważny, długotrwały problem. Pozwala również ortodoncie skorygować problem, którym nie można się zająć, gdy twarz i szczęka dziecka przestaną rosnąć. Klinika Super Dentists zapewnia kompleksowe wczesne leczenie ortodontyczne dla dzieci w każdym wieku. Istnieje wiele powodów, dla których ortodonta zaleca wczesne leczenie ortodontyczne, między innymi, aby:

 • Stworzenie miejsca w jamie ustnej dziecka, aby ograniczyć ryzyko stłoczenia wyrastających zębów
 • Poprawa symetrii twarzy
 • ograniczyć urazy wystających przednich zębów
 • Zachować miejsce dla zębów, które jeszcze nie wyrosły
 • Zmniejszyć potrzebę usuwania zębów i/lub chirurgii szczękowej
 • Przyspieszenie czasu leczenia aparatem ortodontycznym
 • Skorygować wadliwy zgryz, który w przeciwnym razie może powodować próchnicę, choroby dziąseł, przypadkowe ukruszenia, nierównomierne ścieranie się zębów lub zaburzenia mowy.

Ostatecznie wczesna ocena ortodontyczna jest niezwykle cenna. Umożliwia ona ortodoncie pomoc dziecku w identyfikacji problemów zdrowotnych dotyczących jamy ustnej w młodym wieku, dzięki czemu można im zaradzić. Jednocześnie ocena zapewnia rodzicom możliwość skierowania dziecka na właściwą drogę ku zdrowemu, pięknemu uśmiechowi.

Czego można się spodziewać podczas kontroli ortodontycznej

Kontrolne badanie ortodontyczne jest okazją do nauki dla ortodonty, rodzica i dziecka. Podczas badania kontrolnego ortodonta może zidentyfikować subtelne problemy związane ze wzrostem szczęki i wyrastającymi zębami, gdy w jamie ustnej dziecka nadal znajdują się zęby mleczne.

W niektórych przypadkach ortodonta stwierdza, że zęby dziecka wydają się proste, a zgryz jest prawidłowy. Z drugiej strony, ortodonta może zalecić monitorowanie wzrostu i rozwoju dziecka oraz rozpoczęcie leczenia ortodontycznego w późniejszym terminie. W innych przypadkach ortodonta rozpoznaje problem z zębami, który wymaga wczesnego leczenia.

Lekarze Super Dentists tworzą plany leczenia ortodontycznego, które uwzględniają wiek, historię choroby i wyjątkowe potrzeby każdego pacjenta w zakresie prostowania zębów.

Najczęstsze pytania dotyczące leczenia ortodontycznego u dzieci

Dla rodzica pomoc dziecku w uzyskaniu wspaniałego uśmiechu jest najwyższym priorytetem. Jednak określenie najlepszego kierunku działania w odniesieniu do leczenia ortodontycznego dziecka jest czasami trudne.

Rodzic, który zadaje pytania podczas oceny ortodontycznej, może wyeliminować zgadywanie z leczenia ortodontycznego swojego dziecka. Być może najważniejsze jest to, że rodzic może ustalić czy potrzebny jest aparat ortodontyczny dla dzieci lub innego leczenia ortodontycznego.

Przyjrzyjmy się teraz kilka innych często zadawanych pytań dotyczących leczenia ortodontycznego.

 • Czym dokładnie są aparaty ortodontyczne?

Aparaty ortodontyczne to zamki, które kierują zęby i zgryz dziecka do optymalnej pozycji. Są one wykonane z różnych materiałów i mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

 • Jakie są dostępne rodzaje aparatów ortodontycznych?

Często dzieci potrzebują aparatu ortodontycznego z zamki, druty i gumki. W przypadku tego typu aparatów zamki mocuje się do zębów i łączy za pomocą drutu i gumek. W innych przypadkach dzieci mogą kwalifikować się do przezroczystych aparatów ruchomych. A niektóre dzieci będą wymagają nakrycia głowy, ochraniaczy na zęby lub innych urządzeń ortodontycznych oprócz aparatu ortodontycznego.

 • Ile kosztują aparaty ortodontyczne dla dzieci?

Koszt aparatu ortodontycznego dla dzieci różni się w zależności od rodzaju aparatu wybranego przez rodzica i innych czynników. Koordynator leczenia wyjaśni Ci różne opcje i koszty, a także odpowie na na wszelkie pytania przed zaplanowaniem leczenia ortodontycznego dla swojego dziecka. Ponadto ubezpieczenie stomatologiczne może czasami pokryć część kosztów.

 • Jak długo trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

Czas trwania leczenia osoba Czas noszenia aparatu ortodontycznego jest różny, ale większość dzieci nosi aparat w wieku od 18 do 36 miesięcy. Średnia dla dorosłych wynosi od 2 do 3 lat. Lekarz ortodonta spotka się z Ciebie lub Twoje regularnie, aby upewnić się, że leczenie przebiega zgodnie z planem. Ponadto takie wizyty kontrolne umożliwiają ortodoncie szybkie zajęcie się wszelkimi problemami, które w przeciwnym razie mogłyby spowolnić leczenie ortodontyczne.

 • Czy są jakieś skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego?

W Super Dentists dokładamy wszelkich starań, aby zmniejszyć lub wyeliminować wszelkie skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego. Zapewniamy regularne kontrole i konsultacje, aby zapewnić, że skutki uboczne zostaną usunięte jak tylko się pojawią.a także zminimalizować ból lub dyskomfort.. Podczas gdy rzadkopotencjalne efekty uboczne aparatu ortodontycznego mogą obejmować: próchnicę zębów, nawrót choroby (powrót zębów do pierwotnego położenia), reakcje alergiczne i inne problemy. Może wystąpić pewien ból lub dyskomfort przy pierwszym założeniu aparatu lub po korektach, ale zwykle ustępuje on po kilku dniach.

Najważniejsze informacje o aparatach ortodontycznych dla dzieci

Aparat ortodontyczny jest zwykle ostatnim krokiem do rozwiązania problemów stomatologicznych u dziecka. Umożliwiają one jednoczesne wyprostowanie zębów dziecka i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia długotrwałych problemów ortodontycznych. A jeśli utalentowany i doświadczony ortodonta, taki jak The Super Dentistsmoże być pewien, że zrobi on wszystko, aby dziecko osiągnęło jak najlepsze wyniki w jak najkrótszym czasie. Nasze rewolucyjne techniki leczenia gwarantują, że każde dziecko, które odwiedzi naszych ortodontów w San Diego, przeżyje coś niezwykłego!

Rodzicom, którzy rozważają założenie aparatu ortodontycznego swoim dzieciom lub sobie, The Super Dentists chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące aparatu, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji o leczeniu ortodontycznym. Na stronie umówić się na konsultację w sprawie leczenia ortodontycznego z The Super Dentists, zadzwoń do nas już dziś pod numer 1 (855) GO SUPER, (467-8737) lub wyślij SMS pod numer 1 (844) 765-1234.

Kiedy moje dzieci powinny nosić aparat ortodontyczny? was last modified: Październik 12, 2021 by The Super Dentists