loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Zdrowie | Myślisz, że możesz samemu naprawić swoje zęby? Pomyśl jeszcze raz!
Blog

Zdrowie | Myślisz, że możesz samemu naprawić swoje zęby? Pomyśl jeszcze raz!

Niebezpieczny trend TikTok pokazuje ludzi używających pilników do paznokci na swoich zębach - a dentyści się śmieją

Jeśli myślisz, że warto spróbować tego sposobu na modyfikację ciała, po prostu nie rób tego. Dentyści boleją nad nowym trendem w serwisie TikTok, który pokazuje ludzi poprawiających swoje postrzępione zęby za pomocą pilnika do paznokci. Jeśli uważasz, że warto spróbować tego sposobu na samodzielną modyfikację ciała, posłuchaj opinii stomatologów: Możesz naprawdę zaszkodzić swojemu uśmiechowi.

Filmy na platformie mediów społecznościowych przedstawiają młodych influencerów i amatorów prezentujących niebezpieczną technikę wygładzania zębów, która polega na szlifowaniu szkliwa zwykłą szminką lub metalowym pilnikiem do paznokci. "Będę spiłowywać zęby pilnikiem do paznokci, bo nie są idealne" - mówi jedna młoda kobieta @miadio. "Mam kilka nierówności, a my balujemy w ramach budżetu" - mówi.

Samozwańczy "sławny dentysta z TikTok" o pseudonimie TheBentist wypowiedział się na temat tego trendu, apelując do użytkowników mediów społecznościowych, aby nie próbowali tego w domu. "Nie da się tego zrobić samemu za pomocą pilnika do paznokci" - mówi. Wydaje się to oczywiste, nawet dla osoby bez wykształcenia medycznego, więc dlaczego ktoś to robi? Kami Hoss, DDS, współzałożycielka i dyrektor generalny Super Dentists w San Diego, podejrzewa, że skłonność ludzi do naprawiania własnych zębów może być częściowo związana z pandemią COVID-19. Jego zdaniem wiele osób zaczęło samodzielnie obcinać włosy i robić paznokcie, więc może myślą, że mogą zacząć pracować nad własnymi zębami. Jednak ludzie mają tylko jeden komplet dorosłych zębów i choć włosy i paznokcie odrastają, to po usunięciu szkliwa nie ma go już na dobre - mówi Health.

Co się dzieje, gdy spiłujesz szkliwo?

Emalia jest najtwardszą strukturą w organizmie - twardszą niż kość - i chroni zęby w trudnym, kwaśnym środowisku jamy ustnej. Kiedy więc usuniesz tę zewnętrzną warstwę ochronną, jesteś bardziej podatny na powstawanie ubytków, Twoje zęby mogą stać się wrażliwe, a nawet możesz spowodować uszkodzenie nerwu, co jest bolesne - wyjaśnia dr Hoss.

W stomatologii "emaloplastyka" polega na usunięciu niewielkiej ilości szkliwa w celu zmiany kształtu lub wyglądu zęba. Jest ona jednak stosowana tylko w rzadkich przypadkach - mówi dr Hoss, który zajmuje się ortodoncją. "Nie wykonujemy emaloplastyki, aby wyprostować zęby" - mówi. Jeśli jeden ząb wydaje się dłuższy od drugiego, jest to spowodowane tym, że jeden z nich wyrzyna się dłużej lub jest przechylony, skrzywiony lub stłoczony.

Jak mówi, właściwym rozwiązaniem jest założenie aparatu ortodontycznego lub wkładek koronowo-korzeniowych, aby prawidłowo wyrównać zęby. Przypadkowe spiłowanie jednego zęba, aby ustawić go w jednej linii z drugim, tylko skraca zęby, powoduje trwałe uszkodzenia i nie rozwiązuje problemu wyrównania, mówi dr Hoss. Ponadto "jest to najprostszy sposób, abyś wyglądał starzej" - mówi.

Podsumowując, obecny trend TikTok jest nie tylko niesmaczny, ale i zupełnie niepotrzebny" - mówi. Ale, jak dodaje, "po 24 latach praktyki widziałem już dosłownie wszystko".

Ten artykuł autorstwa Karen Pallarito został pierwotnie opublikowany na stronie Health.com 18 września 2020 roku.

Zdrowie | Myślisz, że możesz samemu naprawić swoje zęby? Pomyśl jeszcze raz! was last modified: Wrzesień 22nd, 2020 by Super Dentyści