loader
Higiena jamy ustnej

Domowa higiena jamy ustnej poradnik cz. 2

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej pozwoli cieszyć się zdrowym i naturalnie pięknym uśmiechem przez wiele  lat. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do sposobu higieny jamy ustnej postanowiliśmy przygotować pewnego rodzaju  poradnik, który odpowie na wiele pytań z nią związanych. Zapraszamy zatem do lektury.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Aby czyszczenie jamy ustnej było w pełni prawidłowe, powinno odbywać się w czterech etapach.

Etap I - czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Tutaj niezbędnym przyborem będzie nić dentystyczna. Musisz uciąć dłuższy kawałek nici i owinąć nim końce palców  wskazujących u obu dłoni. Wsuń ją między zęby i delikatnie poruszając na boki czyść przestrzeń międzyzębową  owijając podstawę zębów sąsiadujących. Czyszcząc zęby dolne, nić zawsze wyciągaj ku górze, a przy łuku górnym - ku  dołu. Niezwykle ważne jest, aby każdą przestrzeń czyścić nową częścią nici. W przeciwnym razie przeniesiesz  bakterie z jednej przestrzeni na drugą.

Czas trwania: nieco ponad 1 minuta.

Etap II - szczotkowanie zębów

Czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki i pasty powinno odbywać się minimum 2 razy dziennie, choć stomatolodzy  zalecają mycie po każdym posiłku. Niezwykle ważne jest, aby nauczyć się prawidłowej techniki mycia zębów. Ruchy  powinny być okrężne lub wymiatające, a podczas mycia należy skupić się na każdym zębie z osobna. Dobrym  rozwiązaniem będzie zastosowanie elektrycznych szczoteczek do zębów, które w znacznie łatwiejszy sposób pozwolą  prawidłowo wyczyścić ząb po zębie. Ważne jest także, by nie myć zębów zbyt drastycznie - możesz w ten sposób  podrażnić dziąsła, a nawet uszkodzić szkliwo. Aby sprawdzić, czy nie używasz zbyt mocnej siły, obejrzyj swoją  szczoteczkę tuż po myciu. Jeśli włosie się odkształca, to znaczy, że szczotkujesz ze zbyt natężoną siłą.

Czas szczotkowania: co najmniej 2 minuty

kobieta myjąca zęby

Etap III - czyszczenie języka

Język to największe skupisko bakterii. Brak higieny tej części jamy ustnej sprawia, że z ust wydobywa się  charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Co więcej bardzo często powoduje on różne choroby jamy ustnej wywołane  przez bakterie. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie czyścić język. Jak to robić? Do tego zabiegu niezbędna  będzie odpowiednia skrobaczka. Niektóre szczoteczki posiadają specjalną część przeznaczoną do czyszczenia języka.  Aby prawidłowo czyścić język, należy kilkukrotnie pocierać jego powierzchnię od nasady aż po koniec, nie  zapominając również o bokach.

Etap IV - płukanie jamy ustnej

Ostatni i niezwykle ważny etap, który bardzo często jest pomijany. Po czyszczeniu zębów nicią dentystyczną,  szczotkowaniu i czyszczeniu języka, ważne jest aby zabić resztę bakterii i pozbyć się ewentualnych resztek  pokarmów. Do tego celu należy stosować specjalne preparaty przeznaczone do płukania jamy ustnej, które dodatkowo  wyrównują pH i pozwalają skutecznie zapobiegać chorobom dziąseł.

Prawidłowa higiena, to nie tylko czyszczenie jamy ustnej

Aby zadbać prawidłowo o zdrowie jamy ustnej, należy nie tylko dbać o jej higienę poprzez regularne mycie.  Niezwykle ważne jest także przestrzeganie zdrowej diety. Prowadzenie odpowiedniego trybu życia ma także kluczowy  wpływ na to jak wyglądają i w jakim stanie są nasze zęby. Ograniczając spożycie kawy, herbaty czy czerwonego wina  korzystnie wpłynie na uzębienie. To samo tyczy się palenia papierosów czy spożywania słodyczy.

Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty!

Aby zachować zdrowe zęby na dłużej, odwiedzaj regularnie stomatologa, nie tylko po to by skontrolować stan  uzębienia. Niezwykle ważne jest także wykonywanie różnego rodzaju zabiegów estetycznych, które wpływają korzystnie  na stan zębów, jak np. usuwanie kamienia nazębnego.

Dopiero przestrzeganie zasad higieny i zdrowego stylu życia może przynieść oczekiwane rezultaty. Pamiętaj o tym,  jeśli chcesz na długo zachować zdrowy i piękny uśmiech.