loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Czego można się spodziewać po najważniejszych innowacjach medycznych 2022 roku
Blog

Czego można się spodziewać po najważniejszych innowacjach medycznych 2022 roku

 

Czy kiedykolwiek zatrzymałeś się, aby pomyśleć o leczeniu, które otrzymujesz, gdy jesteś chory? A co z leczeniem stosowanym wobec twoich bliskich, którzy mogą mieć do czynienia z przewlekłą chorobą? Te zabiegi nie pojawiły się znikąd. Przeprowadzono staranne badania i studia, aby upewnić się, że te metody będą skuteczne. Następnie, metody te przeszły przez ścisły proces zatwierdzania, zanim zostały dopuszczone do użytku.

Mając to na uwadze, co jest na horyzoncie dla dalszych zabiegów, które nadejdą? Tutaj przyjrzymy się niektórym z najlepszych innowacyjnych metod leczenia, które mają zmienić oblicze przemysłu medycznego w tym roku. Zobaczysz, o co w nich chodzi i gdzie są w procesie zatwierdzania przez amerykańską FDA.

Może się tu znaleźć kilka zabiegów, z których ty lub ktoś z twoich bliskich może bardzo skorzystać, albo teraz, albo kiedyś w przyszłości.

Najbardziej oczekiwane metody leczenia w tym roku

Było kilka innowacji medycznych, które były bardzo oczekiwane do zmiany opieki zdrowotnej w tym roku, według Cleveland Clinic. Chociaż jest trochę za wcześnie, aby zobaczyć wpływ, jaki miały, możemy zrobić prosty przegląd tego, co jest oczekiwane od tych nowych innowacji medycznych i jaki jest ich status - czy zostały zatwierdzone przez FDA, zmienione w jakikolwiek sposób, itp.

Zdjęcie autorstwa marada / CC BY-ND

1. Ibrutynib na przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL). CLL powoduje 4,4 tys. zgonów amerykańskich rocznie. Oczekuje się, że ta doustna tabletka, ibrutynib, pomoże w leczeniu tej choroby. Byłaby ona ukierunkowana na złośliwe komórki i oszczędzałaby układ odpornościowy pacjenta - w przeciwieństwie do obecnie stosowanego leczenia, które może czasami powodować śmierć u starszych pacjentów. Badania nad tym lekiem były obiecujące. Badania wykazały wzrost wskaźnika przeżycia przy zastosowaniu ibrutynibu.

Status: Ibrutynib został zatwierdzony przez amerykańską FDA w lutym 2022 r. dla pacjentów z CLL, którzy otrzymali co najmniej jedno wcześniejsze leczenie.

2. The Bionic Eye. Osoby, które mają późne stadium retinitis pigmentosa (RP) są często uważane za prawnie niewidome do czasu, gdy mają 40 lat. RP dotyka 100 000 Amerykanów. Ta najnowsza technologia - bioniczne oko - będzie w stanie im pomóc. Nie przywróci ona całkowicie wzroku, ale pozwoli osobom z tym schorzeniem na rozszyfrowanie światła i ciemności wokół nich oraz pomoże im rozpoznać, gdzie znajdują się ludzie i przedmioty.

Status: Bioniczne oko zostało zatwierdzone przez FDA na początku 2013 roku i zostało pomyślnie przeszczepione dwóm pacjentom w styczniu tego roku.

3. Testy oparte na genomie dla zarządzania rakiem. Wraz z zatwierdzeniem testów opartych na genomie, lekarze będą w stanie analizować geny guza pacjenta. Co więcej, mogliby przewidzieć, jak agresywny jest nowotwór i jaka ścieżka leczenia jest konieczna dla danego pacjenta. To znacznie poprawiłoby sposób leczenia raka u pacjentów. Lekarze wiedzieliby, kiedy konieczne jest bardziej agresywne leczenie pacjentów z guzami nowotworowymi, a kiedy nie. Testy oparte na genomie mogą potencjalnie uratować wiele istnień ludzkich. Podobny test został już opracowany i zatwierdzony dla raka prostaty, ale te testy poprawiłyby zarządzanie rakiem jelita grubego i piersi.

Status: Testy oparte na genomie do zarządzania rakiem został zatwierdzony przez FDA w 2013 roku.

4. NeuroPace RNS System dla napadów padaczkowych. Ci, którzy żyją z nieuleczalną padaczką i związanymi z nią napadami, mogą wkrótce znaleźć ulgę. System NeuroPace RNS jest wszczepiany do mózgu pacjenta i może wykryć zbliżający się napad. Po wykryciu zbliżającego się napadu, system dostarczy krótki impuls elektryczny, który przerwie napad zanim pojawią się objawy.

Status: System NeuroPace RNS został zatwierdzony przez FDA w listopadzie 2013 roku.

5. Osobista Stacja Sedacji. Pracownicy służby zdrowia i anestezjolodzy, w szczególności, mogą dostarczyć lekką sedację, która jest potrzebna w ratujących życie kolonoskopii z pomocą tego nowego urządzenia. Ponadto, stacja sedacji może potencjalnie obniżyć koszty znieczulenia dla tej procedury o miliard dolarów rocznie.

Status: Spersonalizowana stacja sedacyjna została zatwierdzona w maju 2013 roku i oczekuje się, że zostanie wprowadzona do użytku w tym roku (2022 ).

6. Sofosbuvir na WZW C. Oczekuje się, że sofosbuvir - pierwsza całkowicie doustna terapia na WZW C - skróci czas leczenia WZW C i będzie miała mniej skutków ubocznych. Dzięki temu leczenie zapalenia wątroby typu C będzie znacznie łatwiejsze dla pacjentów. Co normalnie trwało do 48 tygodni i wymagało zastrzyków może być teraz podjęte doustnie przez sofosbuvir i skrócić leczenie do 12 tygodni.

Status: Sofosbuvir został zatwierdzony w grudniu 2013 roku.

7. Nowy system zarządzania dla Anestezjologii.

Ten nowy system będzie w stanie pomóc pielęgniarkom, anestezjologom, chirurgom i innym osobom podejmować mądrzejsze decyzje na sali operacyjnej. Może on rejestrować cały przebieg operacji - przed, w trakcie i po - oraz ostrzegać personel medyczny na sali operacyjnej o potencjalnych problemach.

Zdjęcie autorstwa Orbis / CC BY-ND

Status: Perioperative Decision Support System nie otrzymał jeszcze zatwierdzenia przez FDA.

8. Narzędzie przesiewowe TMAO w kierunku ryzyka sercowego. N-tlenek trimetyloaminy (TMAO) jest wytwarzany przez organizm, gdy cholina jest trawiona przez bakterie jelitowe. Naukowcy odkryli niedawno, że TMAO może być wykorzystywany jako narzędzie przesiewowe do przewidywania przyszłego ryzyka zawału serca, udaru i śmierci. Dzięki tej technologii, lekarze mogą być w stanie spersonalizować diety dla pacjentów, aby pomóc w zapobieganiu chorobom serca w oparciu o odkrycia to badanie przesiewowe da.

Status: FDA nie wydała jeszcze zgody na tę metodę. Jednak dla niektórych, oczekiwanie na zatwierdzenie nie powstrzymuje ich. Dr Hazen, na przykład, z Cleveland Clinic, już rozpoczął burzę mózgów ze swoim zespołem, jakie produkty konsumenckie mogliby opracować, które pomogłyby obniżyć poziom TMAO u swoich pacjentów i zatrzymać postęp choroby serca.

9. Przeszczep mikrobioty kałowej. Nowa metoda walki z infekcjami w chorobach była nieco kontrowersyjna w ciągu ostatnich kilku lat. Przeszczep mikrobioty kałowej jest wykonywany przez lekarza, który przenosi płynną zawiesinę, która powstaje z kału zdrowej osoby i jest wprowadzana do okrężnicy chorego. Metoda ta ma nadzieję przywrócić równowagę w okrężnicy chorego pacjenta i pomóc mu w walce z infekcjami i chorobami.

Badania kliniczne były pozytywne, ale nie wszyscy są przekonani do tej metody.

Status: Przeszczep mikrobioty kałowej został zatwierdzony przez FDA w maju 2013 roku, ale ze ścisłymi wytycznymi. Od tego czasu przeszedł kilka zmian i przeróbek przez FDA, aby lepiej uregulować tę metodę. Zobacz bardziej szczegółowe wyjaśnienie tego orzeczenia tutaj.

10. Serelaxin dla ostrej niewydolności serca. Około 55.000 zgonów rocznie w Stanach Zjednoczonych są spowodowane przez niewydolność serca. Ten ludzki hormon otrzymał status "przełomowy" od FDA w 2013 roku. W badaniu przeprowadzonym na tym leczeniu stwierdzono 38-procentowe zmniejszenie śmiertelności u pacjentów, którzy mieli ostrą niewydolność serca (po okresie sześciu miesięcy) w porównaniu z tymi, którzy przeszli standardową terapię. Serelaxin stwierdzono, że zwiększa przepływ krwi w całym organizmie, co może pomóc słabo funkcjonującego serca do pracy bardziej efektywnie.

Status: W marcu 2022 roku, zastrzyk serelaxin dla pacjentów, którzy mieli ostrą niewydolność serca nie został zatwierdzony przez jeden z komitetów doradczych FDA. Nie wierzyli oni, że było wystarczająco dużo dowodów na jego korzyści, aby zatwierdzić jego wydanie. Jednak są one optymistycznie o jego perspektywach, jak to jest badane więcej.

Zabiegi, które dopiero nadejdą

Było kilka więcej innowacyjnych zabiegów, które zostały ogłoszone w tym roku i są na horyzoncie. Być może słyszałeś już o nich, ale oto kilka innowacji, które mogą zmierzać w naszą stronę:

  • Bioniczna trzustka
  • Samoregenerujący się ząb

Wnioski

W dalszym ciągu czynimy znaczne postępy w leczeniu chorób, które nam dokuczają. Nawet te metody leczenia, które nie zostały zatwierdzone w tym roku, obiecują, że jesteśmy coraz bliżej. To tylko kwestia czasu, kiedy dzięki kolejnym próbom i błędom w końcu znajdziemy to, czego szukamy, aby pokonać niektóre z tych chorób.

Więcej na: http://aero-med.pl