loader
Zabiegi stomatologiczne

Licówki - kiedy, jak i po co

Marzysz o pięknym, białym i olśniewającym uśmiechu? Zapewne tak samo, jak większość ludzi. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ wymaga bardzo wytrwałego dbania o zęby. Jeśli zapominasz ciągle o szczotkowaniu lub używasz do tego kiepskiej pasty. Dodatkowo zjadasz duże ilości słodyczy oraz nie chodzisz do dentysty o pięknym uśmiechu możesz zapomnieć. Szczególny problem dzisiejszych czasów stwarza próchnica, która spowodowana jest spożywaniem cukrów. Jednak wyleczenie samej próchnicy, nie należy do ciężkich zabiegów.

Co jeśli mam krzywe zęby, lub szpary pomiędzy nimi? W takim przypadku, zostaje aparat ortodontystyczny. Jednak oczekiwanie na efekty trwa kilka lat, a potem trzeba jeszcze nosić dodatkowo nakładki, które nie pozwolą wrócić zębom na swoje miejsce. Trzeba także, co około 4 tygodnie odwiedzać ortodontę. Dodatkowa wadą, jest prezencja takiego aparatu. Jeśli jesteś osobą w sile wieku, nie będziesz chciał zakładać takiego aparatu, ponieważ wyglądałby nieco dziwnie.

Licówki – kiedy możemy stosować?

Licówki, są formą uzupełnienia, które używane jest w stomatologii. Stosuje się je zazwyczaj, ze względów estetycznych. Występują, w postaci cieniutkiego płatka, który nakładany jest na przednią część zęba. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy zmienić nie tylko kształt, ale także długość zębów. Jakie są wskazania do założenia licówek? Są to m.in. korekcja przebarwień, naprawa złamań oraz ukruszeń zębów, zmiana kształtu zębów, niwelacja przerwy między zębami.  Dzięki nim, możemy także pozbyć się niechcianych elementów z naszych zębów, takich jak bruzdy. Możemy je zakładać nie tylko na pojedyncze zęby, ale także na wszystkie.

zabieg dentystyczny

Kiedy nie wolno?

Niestety ten rodzaj komfortu oraz estetyka ma także swoje przeciwskazania. Nie mamy możliwości założenia licówek na zęby, których zgryz jest nieprawidłowy oraz w przypadku bruksizmu. Także w przypadku. Kiedy zęby zostały zaatakowane w znacznym stopniu przez próchnicę. Jeśli nasze zęby były często naprawiane i posiadają dużą ilość wypełnień, też nie mamy predyspozycji na zakładanie licówek.

Jak długo trwałe są licówki?

W przypadku licówek ceramicznych, ich żywotność to około 5 do 10 lat. Wszystko oczywiście, zależy od tego jak dbamy o nasze zęby oraz dziąsła. Jeśli mamy założone licówki, powinniśmy pamiętać o wizytach kontrolnych u stomatologa. Mimo iż, są one bardzo silnie cementowane, to może zdarzyć się, że jedna z nich odpadnie. W takim przypadku, musimy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Licówki - alternatywa dla implantów?

Licówka to porcelanowa nakładka na zęby, która w wielu kręgach jest tańszą alternatywą dla implantów. Stosowanie licówek ma związek nie tylko z ich niską ceną, ale też wiekiem osoby. Przyjęło się, że młodzież i dorośli w wieku do 21 lat nie powinni stosować implantów, ponieważ ich szczęki ciągle się rozrastają. Głównie dla tej grupy społeczności powstały licówki, które nakłada się na własne zęby i można je zdejmować kiedy tylko mamy na to ochotę.

Śnieżna biel, niski koszt

Licówki wykonane są z porcelany, dlatego powinniśmy korzystać z nich ostrożnie. Samo nałożenie ich na zęby nie jest żadnym wysiłkiem, lecz należy uważać podczas spożywania posiłków, aby nie poniszczyć korony porcelany. Ich pielęgnacja jest prosta, ale trzeba ją przeprowadzać dwa razy dziennie. Licówki szorujemy specjalnym płynem, które mają nadać im naturalnego blasku.

Koszt zakupu górnej i dolnej szczęki to wydatek rzędu 4000 złotych. Licówki wybierane są przez tych, których nie stać na implanty lub nie chcą pozbywać się własnych zębów. Do 2014 roku najczęściej wybierały je nastolatki w grupie wiekowej od 15 do 19 lat.

Pomimo niskiej ceny licówek, nie wszyscy są ich zwolennikami. Jeśli z nich korzystacie, to napiszcie pod tematem jakie i dlaczego!