loader
Blog

Lista | Czy maski powodują ubytki?

Czy maski powodują "kowadełkowe ubytki"? Ten dentysta twierdzi, że to fikcja

Jakbyśmy nie mieli wystarczająco dużo, aby martwić się w środku pandemii: Teraz istnieje obawa, że noszenie masek w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa może powodować ubytki w zębach. Dentysta z Houston obwinił wzrost przypadków próchnicy zębów, które obserwuje, o używanie masek na twarz. "Teraz, gdy wielu z nas oddycha ustami, gdy mamy założone maski, wysycha cała ślina, która zwykle chroni nas przed ubytkami, a to zwiększa ryzyko ubytków", powiedział dr Piya Gandhi w KAMC News w Lubbock w Teksasie.

Podczas gdy nie kwestionuje, że dr Gandhi obserwuje więcej przypadków ubytków, dr Kami Hoss, współzałożycielka The Super Dentists, największej dziecięcej grupy stomatologicznej w południowej Kalifornii, z szacunkiem nie zgadza się, że używanie masek może być przyczyną. W wywiadzie dla The List, Dr Hoss złamał wiele powodów, dlaczego przypadki ubytków mogą być spiking - i żaden z tych powodów nie obejmuje noszenia maski.

"Dentyści, lekarze, pielęgniarki, asystenci i wszelkiego rodzaju pracownicy służby zdrowia noszą maski od dziesięcioleci. Czy to oznacza, że wszyscy mamy wyższy poziom ubytków? Oczywiście, że nie", powiedział dr Hoss. "Jeśli ubytki są w górę - a to jest duże "jeśli", ponieważ nie mamy jeszcze wystarczających danych - może być wiele różnych przyczyn".

Jeśli przegapiłeś przegląd dentystyczny, jesteś bardziej narażony na ubytki

Pre-pandemia, większość z nas poszła do dentysty co sześć miesięcy. Pomijanie tych wizyt kontrolnych z powodu przepisów dotyczących schronienia, samokwarantanny lub po prostu dlatego, że jesteś trochę ostrożny, aby iść gdzieś i siedzieć z szeroko otwartymi ustami przez godzinę w środku epidemii, która jest przenoszona przez usta i nos, oznacza problemy, które twój dentysta mógł wychwycić, zanim przekształciły się w ubytki, nie otrzymały leczenia, którego potrzebowały, zauważył dr Hoss. "Pacjenci byli bez dentysty przez miesiące, więc oczywiście liczba ubytków wzrosła. Ubytki nie pauzują tylko dlatego, że jest pandemia" - wyjaśnił. "Prawdopodobnie będą się powiększać, mogą przekształcić się w infekcje i powodować dodatkowe problemy".

Dla pacjentów pediatrycznych jest to szczególny problem, dodał dr Hoss. "Jest to bardziej prawdopodobne u młodszych dzieci, ponieważ szkliwo na zębach mlecznych jest cieńsze niż na zębach stałych. Dodatkowo miazga w zębach pierwotnych - niemowlęcych - jest stosunkowo większa, więc ubytki mogą przemieszczać się do miazgi/nerwów i mogą szybciej spowodować więcej szkód" - powiedział.

Bycie rozproszonym przez pandemię mogło doprowadzić do niedbałej higieny jamy ustnej.

Innym powodem, dla którego ubytki mogą być na fali wznoszącej jest po prostu to, że wszyscy przestaliśmy regularnie szczotkować i nitkować zęby. Hej, dr Hoss rozumie to - wszyscy mieliśmy wiele na głowie. "Dzieci są w domu od miesięcy i ich codzienna rutyna uległa zmianie. Rodzice musieli żonglować różnego rodzaju obowiązkami, począwszy od pracy w domu, a skończywszy na pomaganiu dzieciom w pracy w szkole" - współczuje dr Hoss.

Kiedy zmagasz się z międzynarodowym kryzysem, który mógł wpłynąć na twoje zdrowie i środki do życia, i próbujesz uczestniczyć w rozmowie konferencyjnej Zoom podczas homeschoolingu swojego dziecka, to zrozumiałe, że mogłeś dać regularne szczotkowanie szczotką-off. "Mieli nowe zmartwienia dotyczące ich pracy, własnego zdrowia, zdrowia ich bliskich i tak wielu innych rzeczy, a jednocześnie musieli stać się ekspertem od wirusa, który rzucił świat na kolana" - powiedział dr Hoss. "Innymi słowy, [pacjenci] mogli być nieco rozproszeni, aby uczynić pielęgnację jamy ustnej dużym priorytetem".

Stresujące jedzenie zwykle wiąże się z cukrem, który jest szkodliwy dla zębów

Inny powód, dla którego możemy mieć więcej ubytków: Jemy wszystkie śmieciowe jedzenie w tych dniach. Pomiędzy naszymi bingami chleba bananowego i "kwarantannami", kwarantannowy styl życia doprowadził do pewnych nawyków żywieniowych, które nie są dokładnie sprzyjające dla dobrego zdrowia jamy ustnej. "Chociaż niektórzy ludzie skorzystali z nakazów stay-at-home i poprawili swoje zdrowie, jedząc zdrowiej, ćwicząc i dbając o swoje usta, wielu z nas jadło niezdrowe jedzenie, piło zbyt dużo kawy lub alkoholu i zaniedbywało zdrowie jamy ustnej" - powiedział dr Hoss.

Jeszcze przed pandemią przeciętny Amerykanin spożywał około 150 funtów cukru rocznie. A teraz? Wszystkie zakłady są wyłączone. I to jest zła wiadomość dla naszych zębów. "Nadmiar cukru może przesunąć równowagę naszego mikrobiomu jamy ustnej - czyli miliardów mikrobów, które żyją w naszych ustach - w kierunku tych, które metabolizują proste węglowodany" - wyjaśnia dr Hoss. "W zamian te bakterie uwalniają kwasy, które mogą uszkodzić szkliwo i spowodować ubytki".

Co możesz zrobić, aby chronić swoje zdrowie zębów w czasie pandemii

Przy braku oczywistego końca pandemii w zasięgu wzroku, nadszedł czas, aby nadać priorytet swojemu zdrowiu zębów już teraz, radzi dr Hoss. Odłóż żelki i podnieś tę szczoteczkę do zębów. "Ograniczenie słodkich pokarmów i pomaganie swoim dzieciom w codziennym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów może przejść długą drogę w oznaczaniu ich zdrowszych na wszystkie sposoby" - radzi dr Hoss.

I zadzwoń do swojego dentysty, ASAP. "Z gabinetami dentystycznymi ponownie otwierającymi się w całym kraju, to również czas, aby dać dentystę wizytę, ponieważ twoje zdrowie jamy ustnej jest zbyt cenne i konieczne, aby czekać, aż pandemia się skończy", powiedział dr Hoss. Chociaż nie przyjmuje on założenia, że używanie masek ma cokolwiek wspólnego z ubytkami, zgadza się z dr Gandhi w 100%, jeśli chodzi o jej komentarz, że "przebywanie w gabinecie dentystycznym w tej chwili jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc, w jakich możesz być". Dr Hoss przytacza tę opinię, zauważając, że "gabinety stomatologiczne pracowały niezwykle ciężko, aby zapewnić bezpieczne środowisko dla wszystkich w Twojej rodzinie i z przyjemnością pomogą Tobie i Twoim dzieciom pozostać zdrowymi i wolnymi od ubytków".

Ten artykuł autorstwa Jorie Mark został pierwotnie opublikowany na TheList.com

The Super Dentists to największa w San Diego, najbardziej zaufana i najwyżej nagradzana stomatologia dziecięca, ortodoncja i praktyka stomatologii rodzicielskiej w San Diego. Zobacz dlaczego 1 na 5 dzieci w San Diego jest Super Kid. The Super Dentists posiada sześć dogodnych lokalizacji w San Diego: Carmel Valley, Chula Vista, EastLake, Escondido, Kearny Mesa i Oceanside. Zadzwoń pod numer 1-855-GO-SUPER (467-8737) lub napisz do nas pod numer 1-844-765-1234.

Lista | Czy maski powodują ubytki? was last modified: Lipiec 27, 2020 przez Super Dentyści