loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Dlaczego moje dziecko ma nieświeży oddech nawet po szczotkowaniu zębów? Oto, co warto wiedzieć
Blog

Dlaczego moje dziecko ma nieświeży oddech nawet po szczotkowaniu zębów? Oto, co warto wiedzieć

Istnieje wiele powodów, dla których Twoje dziecko ma nieświeży oddech nawet po umyciu zębów. Może to być spowodowane brakiem higieny jamy ustnej, odwodnieniem lub czymś prostym, o czym możesz nie pomyśleć.

Jednak więcej powodów może przyczynić się do powstania śmierdzącego oddechu. Przewlekły nieświeży oddech, znany również jako halitoza, może powszechnie dotyczyć dzieci.

Dlaczego oddech mojego dziecka śmierdzi nawet po umyciu zębów?

Z wielu powodów Twoje dziecko może mieć nieświeży oddech po szczotkowaniu zębów.

Brak nitkowania zębów

Brak nitki dentystycznej lub nieużywanie jej w ogóle jest często jedną z głównych przyczyn nieświeżego oddechu u dzieci.

Nitkowanie zębów pomaga usunąć bakterie, które znajdują się między zębami. Regularne nitkowanie pomaga kontrolować gromadzenie się płytki nazębnej między zębami, która eliminuje i zwalcza bakterie znajdujące się w dziąsłach między zębami. Kiedy cząstki jedzenia zostają uwięzione między zębami, prowadzi to do nieświeżego oddechu.

Odwodnienie

Twoje dziecko może mieć nieświeży oddech po szczotkowaniu, ponieważ jest odwodnione. Twoje dziecko musi pić dużo wody. Bez wystarczającej ilości wody zmniejsza się ilość śliny w ustach. Spadek ilości śliny powoduje wzrost nieprzyjemnego zapachu.

Ślina pomaga utrzymać czystość jamy ustnej, ponieważ w naturalny sposób oczyszcza środowisko jamy ustnej. Picie dużej ilości wody to doskonały sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i uniknięcie nieświeżego oddechu.

Jedzenie śmierdzących pokarmów

Niektóre z najlepszych pokarmów mają śmierdzący zapach, np. pokarmy zawierające czosnek lub cebulę. Po spożyciu pokarmów zawierających te składniki dziecko powinno wypłukać usta wodą lub umyć zęby.

Twoje dziecko może również żuć gumę bez cukru, taką jak Trident, aby pomóc odświeżyć oddech. Guma bez cukru może pomóc usunąć wszelkie cząstki jedzenia znajdujące się w ustach po jedzeniu, co również pomaga zapobiegać nieświeżemu oddechowi. Guma pomaga również wytwarzać ślinę w ustach, aby utrzymać nieprzyjemny zapach.

Dlaczego moje dziecko cały czas ma nieświeży oddech?

Istnieją prawdopodobnie inne przyczyny, oprócz braku nitkowania, odwodnienia i śmierdzących pokarmów, które mogą powodować nieświeży oddech po szczotkowaniu.

Próchnica zębów i infekcje stomatologiczne

Dziecko może mieć ciągły nieświeży oddech z powodu próchnicy lub infekcji zębów. Jeśli Twoje dziecko ma ubytek, w ustach znajdują się szkodliwe bakterie, które powodują, że świeży oddech zamienia się w nieświeży.

Próchnica zębów i infekcje w jamie ustnej pozwalają na gromadzenie się w niej nadmiaru bakterii, co powoduje nieświeży oddech.

Oddychanie przez usta

Jeśli Twoje dziecko oddycha przez usta zamiast przez nos, produkuje mało śliny. Powoduje to podobny problem z przerostem bakterii jak odwodnienie. Twoje dziecko może oddychać przez usta, jeśli jest zatkane, ma sezonowe alergie lub infekcję zatok.

Jeśli nos Twojego dziecka pozostaje zatkany, nawet gdy nie jest już chore, będzie oddychać przez usta, ponieważ nos jest zablokowany. Zaplanuj wizytę u lekarza dziecka, jeśli Twoje dziecko oddycha przez usta przez cały czas, nawet gdy nie jest chore.

Choroby dziąseł

Jeśli Twoje dziecko ma chorobę dziąseł, znaną również jako zapalenie dziąseł, jego oddech może pachnieć jak siarka lub zgniłe jajka.

Choroba dziąseł powoduje, że bakterie w jamie ustnej uwalniają substancje chemiczne o nieprzyjemnym zapachu. Dzieci z chorobą dziąseł mogą mieć również spuchnięte lub czerwone dziąsła i krwawić podczas szczotkowania zębów.

Stan chorobowy

Twoje dziecko może mieć nieświeży oddech, jeśli cierpi na pewne schorzenia, takie jak zapalenie migdałków, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli lub inne infekcje układu oddechowego.

Jeśli Twoje dziecko ma poważniejsze schorzenia, takie jak niekontrolowana cukrzyca lub choroba nerek, może również doświadczać przewlekłego nieświeżego oddechu.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu u dzieci?

Aby pozbyć się nieświeżego oddechu u dziecka, powinieneś wypróbować następujące rozwiązania.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Dobra higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na pozbycie się nieświeżego oddechu u dziecka i zapobieganie mu. Twoje dziecko powinno myć zęby dwa razy dziennie i nitkować je przynajmniej raz dziennie.

Regularne wizyty u dentysty

Podobnie jak dorośli, dzieci powinny odwiedzać swojego dentystę co sześć miesięcy. Niektórzy dentyści zalecają nawet wizyty co trzy miesiące, w zależności od stanu zdrowia jamy ustnej dziecka.

Zmiana pasty do zębów

Zmiana rodzaju pasty do zębów może pomóc w zapobieganiu i utrzymaniu nieświeżego oddechu u dzieci. Pasta do zębów, która koncentruje się na wybielaniu zębów, często zawiera składniki, które wysuszają język, pozwalając na wzrost liczby bakterii w jamie ustnej.

Pasta do zębów z dużą ilością sody oczyszczonej może zbytnio wysuszyć język, powodując spadek ilości śliny. Najlepsza pasta do zębów dla dzieci na nieświeży oddech, taka jak Colgate lub Crest, może pomóc utrzymać świeży oddech.

Zabiegi z użyciem fluorku

Zabiegi fluorkowe u dentysty mogą pomóc w zmniejszeniu próchnicy zębów i zwalczaniu infekcji w jamie ustnej.

Lakier fluorowy, stosowany podczas leczenia fluorem, jest minerałem, który pomaga wzmocnić szkliwo zębów. Lakier fluorowy może chronić zęby dziecka przez kilka miesięcy i powinien być ponownie nakładany co trzy do sześciu miesięcy.

Płyn do płukania ust

Choć Twoje dziecko może preferować płyn do płukania ust o smaku gumy balonowej lub jagód, miętowy płyn do płukania ust pomoże w walce z nieświeżym oddechem.

Niektóre płyny do płukania ust dla dorosłych mogą być zbyt ostre dla dzieci, dlatego najlepiej używać delikatnych płynów dla dzieci. Płyn do płukania ust jest tylko tymczasowym rozwiązaniem problemu nieświeżego oddechu, dlatego powinien być stosowany jako dodatek do innych rozwiązań.

Zmień szczoteczkę do zębów

Używanie mocno zużytej szczoteczki do zębów może pogorszyć nieświeży oddech, ponieważ włosie szczoteczki mniej skutecznie usuwa płytkę nazębną i bakterie z jamy ustnej.

Twoje dziecko powinno wymieniać szczoteczkę do zębów co trzy do czterech miesięcy, aby mieć pewność, że jego oddech pozostaje świeży, a zęby są odpowiednio czyszczone.

Jak zachęcić dzieci do szczotkowania zębów?

Aby zachęcić dziecko do mycia zębów, możesz spróbować kilku rzeczy.

  • Pozwól im wybrać własną szczoteczkę do zębów
  • Wyjaśnij, dlaczego mycie zębów jest tak ważne i jak pomaga zachować zdrowie jamy ustnej
  • Daj im uchwyt, w którym będą mogły trzymać swoją szczoteczkę, gdy nie będą jej używać
  • Pozwól im ćwiczyć mycie zębów na sobie, ponieważ mogą zobaczyć wszystkie rowki, zakręty i krawędzie Twoich zębów.
  • Używaj timera do szczoteczki do zębów lub graj dwuminutową piosenkę podczas szczotkowania.
  • Szczotkujcie zęby razem i ustalcie rutynę.

Końcowe przemyślenia

Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec nieświeżemu oddechowi u dziecka i pozbyć się go na dobre. Ważne jest, aby regularnie chodzić do dentysty i ustalić regularną rutynę szczotkowania i nitkowania zębów, co pomoże zapobiec nieświeżemu oddechowi po szczotkowaniu.

Jeśli nieświeży oddech u Twojego dziecka utrzymuje się nawet po wypróbowaniu tych rozwiązań, umów się na wizytę u stomatologa dziecięcego na czyszczenie i omów z nim problemy związane z halitozą.

Dowiedz się więcej o naszych usługach stomatologii dziecięcej w The Super Dentists. Zaplanuj wizytę już dziś i przyprowadź swoją rodzinę do najbliższej placówki Super Dentists!

Dlaczego moje dziecko ma nieświeży oddech nawet po szczotkowaniu zębów? Oto co należy wiedzieć was last modified: January 25th, 2023 by The Super Dentists

ZAREJESTRUJ SIĘ NA YANKEE DENTAL Data: Sobota 1/28/2023 r. Czas: 1:00 - 3:00 pm Kod kursu: 685SL Koszt: Bez opłat Lokalizacja sali: BCEC Exhibit Floor Cl... Read More

CZYTAJ NA HEALTHLINE Michelle Pugle Około 40% dzieci w Stanach Zjednoczonych doświadcza próchnicy zębów znanej jako próchnica do 19 roku życia. Czynniki leżące u podstaw... Read More

CZYTAJ NA LIVESTRONG Jessica Migala Wszyscy zostaliśmy przyłapani bez szczoteczki do zębów. Jesteś na wakacjach w wynajmowanym domu, na kempingu lub zatrzymujesz się u przyjaciół lub da... Read More