loader
Blog

Ewolucja Higieny Dentystycznej: Część pierwsza

 

Wyobraź sobie swoje życie bez szczoteczki i pasty do zębów. A teraz wyobraź sobie życie swojej rodziny i przyjaciół bez szczoteczki i pasty do zębów. Nie jest to ładny obrazek, prawda?

Często uważamy szczoteczki do zębów, pasty i dentystów za coś oczywistego, ale bez nich bylibyśmy bardziej narażeni na żółknięcie i psucie się zębów, choroby dziąseł, nieświeży oddech, a nawet braki w uzębieniu, jak wielu naszych przodków! Na szczęście dla nas tak nie jest. Choć nadal zmagamy się z tymi wszystkimi problemami, ryzyko jest mniejsze dzięki tym spektakularnym wynalazkom. Dowiedz się, jak te zmieniające życie wynalazki powstały po raz pierwszy i jak ewoluowały z czasem w naszej dwuczęściowej serii Ewolucja higieny dentystycznej.

Szczoteczka do zębów

Jak myślisz, co robili ludzie zanim pojawiła się szczoteczka Oral-B lub jakakolwiek inna szczoteczka do zębów, którą możesz dziś znaleźć w sklepach? W jaki sposób myli zęby? Czy musieli po prostu chodzić dzień w dzień bez szczotkowania zębów? Cóż, niektórzy tak. Na szczęście, szczoteczki do zębów pochodzą z 3500 r. p.n.e. Nie mieli oni naszej szczoteczki Oral-B lub jakiejkolwiek innej szczoteczki, której używasz, ale znaleźli w swojej kulturze i w swoim okresie czasu materiały, które pozwoliłyby im wykonać to zadanie. Tutaj przyjrzymy się, gdzie szczoteczka do zębów miała swój początek i jak ewoluowała w czasie.

Kliknij na obrazek, aby powiększyć

Fascynujące jest widzieć, jak daleko zaszliśmy, prawda? Jednocześnie zadziwiające jest to, jak bardzo szczoteczka do zębów pozostała podobna do patyczka z włosiem na końcu.

Dziś mamy do wyboru tak wiele szczoteczek do zębów, ale w tamtych czasach ludzie byli bardzo ograniczeni, jak widać na naszej infografice. Do wyboru był tylko jeden lub dwa rodzaje. Teraz możemy wybrać szczoteczkę prostą, pod kątem, zakrzywioną; z uchwytami lub bez; z miękkim lub twardym włosiem; manualną lub elektryczną. Produkuje się nawet szczoteczki do zębów przeznaczone specjalnie dla dzieci, o czym można się przekonać, czytając Najlepsze szczoteczki do zębów dla dzieci.

Stomatologia

Podobnie jak w przypadku szczoteczki do zębów, istnieją dowody na to, że pewien rodzaj stomatologii był praktykowany już 7000 lat p.n.e. w Pakistanie - co było wówczas znane jako cywilizacja doliny Indusu. Naukowcy uważają, że rzemieślnicy używali wierteł wykonanych z krzemiennych główek do usuwania szkliwa i gnijącej tkanki zęba.

Nie byli to jednak pierwsi oficjalni dentyści. Pierwsi profesjonalni dentyści - zwani chirurgami-barberami - zaczęli działać dopiero na początku XIII wieku w Europie, a zawód dentysty pojawił się dopiero na początku XVIII wieku.

Pierre Fauchard z Francji, znany jako ojciec nowoczesnej stomatologii, stworzył w 1728 roku traktat o podstawach stomatologii. Opisał w nim anatomię i fizjologię jamy ustnej, a także przedstawił szczegółowe metody usuwania próchnicy i odbudowy zębów, leczenia chorób przyzębia oraz przeprowadzania operacji ortodontycznych i wymiany zębów. Jego traktat położył fundamenty pod przyszłą stomatologię.

W 1840 roku powstała pierwsza na świecie szkoła stomatologii w Baltimore College of Dental Surgery. Do roku 1870 w Stanach Zjednoczonych istniało dziewięć szkół stomatologicznych.

 

Życie nie byłoby takie samo bez szczoteczki do zębów i przemysłu dentystycznego. Dzięki nim nasze zęby są czyste i zdrowe - nie wspominając już o tym, jak korzystnie wpływa to na nasze ogólne zdrowie. Ale nie tylko one. W przyszłym tygodniu przyjrzymy się rozwojowi pasty do zębów i nici dentystycznych oraz temu, jak szczotkowanie zębów stało się codzienną, regularną rutyną.

Jakiej szczoteczki do zębów używasz?