loader
Higiena jamy ustnej

Co zrobić by szczotkowanie zębów było skuteczne?

Szczotkowanie zębów to wcale nie taka prosta sprawa. Robimy to codziennie i prawie odruchowo, a trzeba do szczotkowania podejść poważnie aby jego efektem były piękne, zdrowe zęby a nie uszkodzenia zębów i dziąseł czy tendencja do próchnicy.

Po pierwsze należy wybrać odpowiednią dla siebie szczoteczkę. Włos powinien być miękki i dobrze się układać na zębach. Jej główka nie powinna być za mała ani za duża, powinna swobodnie mieścić się w ustach. Doskonałym ułatwieniem są szczoteczki elektryczne i soniczne, które same wykonują ruchy wymiatające a my musimy te tylko trzymać i przesuwać na kolejne zęby.

Stomatolodzy radzą aby szczotkować zęby delikatnie wykonując wymiatające ruchy, nie dociskać szczoteczki na siłę do zęba i dziąsła. Możemy je uszkodzić i doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych i uszkodzenia dziąseł.

Należy też rozważnie wybierać pasty do zębów. Wbrew panującej obecnie modzie na pasty wybielające należy głównie stosować tradycyjne pasty z fluorem, które bez problemu znajdziemy w Krakowie w aptekach i drogeriach.

Uwaga też na napoje, które zawierają kwasy, takie jak napoje gazowane, kawa czy zdrowe soki owocowe. Każdy dentysta potwierdzi, że kwasy osłabiają szkliwo, a mycie zębów tuż po ich spożyciu spowoduje dodatkowe uszkodzenia szkliwa. Należy odczekać przynajmniej pół godziny po spożyciu pokarmów czy napojów zawierający kwasy zanim umyjemy zęby.

Czy używać szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczka do zębów niewiele się zmieniła od lat 30 ubiegłego wieku. W latach 50 wprowadzono na rynek amerykański pierwsze szczoteczki elektryczne. Wiele osób nawet dzisiaj się zastanawia czy warto wydawać więcej pieniędzy na tego typu szczoteczkę. I tutaj odpowiedź brzmi – tak, bo dentyści alarmują, że 90% z nas nie stosuje właściwej techniki szczotkowania.

Nie wszyscy mamy wystarczająco dużo cierpliwości aby wystarczająco długo i właściwie szczotkować zęby. Używając tradycyjnej szczoteczki do zębów robimy ok 300 ruchów na minutę, podczas gdy elektryczna robi ich 3000- 7500 a soniczna 30 000 do 40 000! Ostatnie badania pokazują, że używanie szczoteczki sonicznej znacząco redukuje występowanie płytki nazębnej i zapobiega chorobom dziąseł.

„Korzystanie z elektrycznej albo sonicznej szczoteczki do zębów może być bardzo pomocne dla dzieci, osób starszych, osób o niepełnej sprawności ruchowej rąk. Wygodnie jest też korzystać z takiej szczoteczki dla osób, które pomagają innym myć zęby” mówi dentysta Tomasz Bobek, właściciel Centrum Stomatologicznego IMPLANTIS w Krakowie.

Młodzi ludzie są bardzo pozytywnie nastawieni do nowinek technologicznych a producenci szczoteczek elektrycznych wychodzą im naprzeciw produkują szczoteczki, które komunikują się z IPhone czy Android gdzie odtwarzane są specjalne składanki muzyczne BRUSH DJ odmierzające czas szczotkowania.

szczoteczka elektryczna

Czy szczotkowanie zębów może szkodzić?

​Szczotkowanie zębów jest kluczowym elementem dobrego zdrowia jamy ustnej i może pomóc uniknąć próchnicy i chorób dziąseł.

Planując zakup odpowiedniej szczoteczki do zębów należy brać pod uwagę różne kryteria.

"Jeżeli musisz otwierać usta zbyt szeroko, aby włożyć szczoteczkę do ust to oznacza iż jest ona za duża. Trzeba też zwrócić uwagę na włosie, jeżeli będzie zbyt sztywne to może podrażnić dziąsła. Należy wybrać najdogodniejszy rodzaj szczoteczki. Czy będzie ona elektryczna czy ręczna to już wybór indywidualny. Ja osobiście polecam szczoteczkę elektryczną ponieważ jest dużo dokładniejsza w czyszczeniu, pozwala na lepsze utrzymanie higieny jamy ustnej." - mówi dentysta Tomasz Bobek z centrum stomatologicznego Implantis w Krakowie.

Zaleca się mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, podkreślając, że aby utrzymać jak najlepszą higienę powinno się myć zęby 3 razy dziennie przez czas od 2 do 4 minut.

Szczotkowanie zębów powyżej 3 razy dziennie może być szkodliwe, ponieważ może podrażnić dziąsła. Należy nie używać zbyt dużo siły, wystarczy delikatny nacisk aby usnąć płytkę nazębną.

Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45 stopni do dziąseł i robić krótkie ruchy w górę i w dół. Po każdym umyciu zębów należy szczoteczkę dobrze wypłukać aby usunąć zarazki i pozostałości pasty do zębów, które mogą utwardzić włosie.

Wymieniać szczoteczkę najlepiej jest co 3-4 miesiące. W krakowskich drogeriach jest bardzo duży wybór, gdy masz problem z wyborem najodpowiedniejszej – zawsze możesz zapytać swojego dentystę.