loader
Blog

Kiedy należy zaniepokoić się bólem zęba?

 

Czy kiedykolwiek odczuwałeś ostry lub długotrwały ból w jamie ustnej? Czy zastanawiałeś się, czy to coś poważnego czy łagodnego? Czy myślałeś o wizycie u dentysty? Ból zęba nie jest rzadkością, ale wiele osób nie wie, jakie działania podjąć lub kiedy należy udać się do dentysty. Niniejszy artykuł pomoże Ci rozpoznać objawy, które świadczą o tym, że ból zęba powinien Cię zaniepokoić.

1. Kiedy należy zaniepokoić się bólem zęba?

Jeśli boli Cię ząb, ważne jest, abyś wiedział, czy masz zainfekowany ząb, aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z ropniem zęba. Ból zęba powinien Cię zaniepokoić, gdy...

  1. Ból zęba trwa dłużej niż 1-2 dni. Ból zęba powoduje silny ból. Pojawia się gorączka lub dreszcze. Boli Cię ucho lub gdy otwierasz usta.

Jeśli doświadczasz tych objawów, jak najszybciej udaj się do dentysty lub lekarza.

2. Symptomy i przyczyny bólu zęba

Oprócz oczywistych objawów, które mogą być związane z bólem zęba:

  • Wysypka na twarzy Krwawienie z dziąseł Ból w klatce piersiowej Nadmierny ból Ból szczęki Ostry (lub tępy) ból w zębie lub wokół niego Problemy z przeżuwaniem lub połykaniem

Ból zęba nie ma jednej, bezpośredniej przyczyny - może być wynikiem wielu czynników. Przeczytaj poniższą listę, aby dowiedzieć się, co może być źródłem Twojego bólu.

Ropień zęba

Ropień zęba (lub zakażony ząb) jest zazwyczaj wynikiem innego problemu zdrowotnego jamy ustnej (np. ubytku), który pozostał nieleczony. Ząb może ulec zakażeniu i zacząć powodować silny ból i obrzęk. Jest to poważny stan chorobowy, którego nie należy ignorować. Niezwłocznie porozmawiaj z dentystą lub lekarzem, aby rozwiązać problem.

Zdjęcie autorstwa Tasayu Tasnaphun / CC-BY-NC-ND

Próchnica lub ubytek w zębie

Próchnica zęba - lub ubytek - może spowodować tak zły stan, że zacznie powodować ból zęba. Aby pozbyć się bólu, jak najszybciej porozmawiaj ze swoim dentystą i umów się na wizytę w celu założenia plomby. Nie pozwól, aby ząb pozostał nieleczony, ponieważ spowoduje to tylko większy ból (a jego naprawa będzie kosztować więcej pieniędzy).

Pęknięty ząb

Pęknięty ząb może być wynikiem wielu rzeczy, w tym złego zgryzu, złej higieny jamy ustnej lub urazu jamy ustnej. Oczywiście, pęknięty ząb jest niezwykle bolesny i może powodować ból zęba. Twój dentysta może zasugerować leczenie kanałowe, w zależności od stopnia pęknięcia.

Choroba dziąseł

Zaniedbywanie rutyny w zakresie higieny jamy ustnej powróci w postaci choroby dziąseł - lub zapalenia dziąseł. Dziąsła ulegają zapaleniu, łatwo krwawią i mogą powodować ból zęba, jeśli się o nie nie dba. Aby tego uniknąć, utrzymuj swoje zęby w czystości poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie, a także regularnie odwiedzaj dentystę.

Niedawny uraz

W sporcie nie jest to rzadkością - ludzie zostają uderzeni w twarz lub usta, co powoduje uszkodzenie zębów. Możesz sobie wyobrazić ból, jaki może z tego wynikać. Leczenie będzie się różnić w zależności od poziomu urazu.

Problemy z zatokami lub alergie

Brzmi to dziwnie, ale w rzeczywistości ból zęba może być spowodowany zatokami. Co powoduje ten zatokowy ból zęba? Kiedy jesteś chory lub masz infekcję, wyściółka Twojego śluzu może pęcznieć. Powoduje to zablokowanie przewodów nosowych, co z kolei zatyka zatoki. Zatoki szczękowe znajdują się wewnątrz kości policzkowych, nad górną szczęką. Ich zatkanie powoduje uwięzienie bakterii w jamie ustnej i może wywołać ból zęba - zwykle w górnych zębach trzonowych.

Zęby mądrości

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną bólu mogą być zęby mądrości, najlepiej umów się na wizytę u dentysty. Będzie on w stanie ocenić, czy rzeczywiście jest to przyczyna bólu zęba i jakie są dostępne opcje leczenia.

3. Co robić, gdy boli Cię ząb

Dopóki nie uda Ci się samodzielnie rozwiązać problemu lub udać się do specjalisty, możesz zrobić kilka rzeczy. Pamiętaj, że zignorowanie bólu może skutkować znacznie gorszym problemem w późniejszym czasie.

  • Zażyj środek przeciwbólowy Zastosuj zimny kompres Zastosuj żel znieczulający Idź do dentysty Postępuj zgodnie z planem leczenia Zapisuj dolegliwości bólowe Czy jest on ostry czy przewlekły? Czy jest widoczna dziura? Czy Twój ząb jest wrażliwy na ciepło, zimno lub słodki smak? Ile czasu minęło od wizyty u dentysty? Utrzymuj zęby w czystości - To może być lekarstwo na ból zęba! Ból może być spowodowany uszkodzeniem zęba, jeśli nie czyścisz go prawidłowo.

Następnym razem, gdy zaczniesz odczuwać ból jamy ustnej, zwróć na niego uwagę. Postępuj zgodnie z powyższymi zaleceniami, aby wiedzieć, kiedy należy udać się do dentysty.

Więcej na: http://aero-med.pl