loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Retainery po aparacie ortodontycznym: Oto dlaczego noszenie retainera jest tak ważne
Blog

Retainery po aparacie ortodontycznym: Oto dlaczego noszenie retainera jest tak ważne

Często błędnie zakłada się, że aparat ortodontyczny gwarantuje trwałe efekty. Zęby mają tendencję do powrotu do swojej pierwotnej pozycji po zdjęciu aparatu, dlatego też stosuje się retainery.

Retainer po aparacie ortodontycznym pomaga utrzymać zęby dziecka w jednej linii i pomaga zapewnić najlepsze możliwe rezultaty dla idealnego uśmiechu. Istotne jest, aby nosić retainer przez zalecaną ilość czasu po założeniu aparatu ortodontycznego, aby zapewnić, że zęby Twojego dziecka pozostaną na właściwym miejscu i nie przesuną się.

Rodzaje retainerów po założeniu aparatu ortodontycznego

Twoje dziecko może nosić trzy różne rodzaje retainerów po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Te popularne rodzaje retainerów pomogą utrzymać zęby Twojego dziecka przed przesunięciem się z powrotem do starej pozycji po zdjęciu aparatu.

Przezroczysty plastikowy element utrzymujący

Przezroczysty plastikowy pojemnik to aligner, który pomoże utrzymać zęby Twojego dziecka na miejscu. Ten rodzaj retainera jest często używany dla tych, którzy chcą, aby ich retainer był niezauważalny dla innych. Zazwyczaj nastolatki wolą przezroczysty plastikowy retainer, ponieważ są one praktycznie niewidoczne.

Dzieci, które nie chcą retainer są prawdopodobnie nosić ten typ, ponieważ inni nie zauważy. Przezroczysty plastikowy retainer nie jest zalecany dla dzieci, które zgrzytają zębami i nie jest tak trwały jak retainer Hawley.

Retainer Hawleya

Retainer Hawleya jest najczęstszym typem dla dzieci, które otrzymują go po założeniu aparatu ortodontycznego. Ten rodzaj retainera ma kształt języka i jest wykonany z metalu i akrylu. Jest on zaprojektowany tak, aby pasował do ust dziecka, a drut utrzymuje zęby we właściwej pozycji.

Ustawia on zęby stabilizując je podczas gdy kość wokół zębów twardnieje. Retainer Hawleya jest trwały i może być łatwo dostosowany do niewielkich ruchów zębów Twojego dziecka.

Stały, związany retainer

Stały bonded retainer jest stosowany u dzieci, jeśli istnieje obawa, że ich zęby cofną się do pierwotnej pozycji po założeniu aparatu ortodontycznego. Stały bonded retainer jest niewidoczny, ponieważ jest połączony z tyłu zębów, a drut utrzymuje zęby w miejscu.

Ten rodzaj retainera nie może być usunięty jak retainer Hawleya lub przezroczysty plastikowy retainer, ponieważ jest on przyklejony na miejscu, aż do momentu, kiedy musi być usunięty.

Jak długo trzeba nosić aparaty po założeniu aparatu ortodontycznego?

Niektórym dzieciom zaleca się noszenie retainera po aparacie ortodontycznym codziennie przez kilka miesięcy.

Inne dzieci są instruowane, aby nosić ich retainer przez rok lub czasami więcej. Powinny one być noszone przez cały dzień, z wyjątkiem jedzenia. Czasami ortodonta Twojego dziecka może zalecić noszenie retainera bezterminowo, ponieważ zęby nigdy nie przestają się przesuwać.

Skutki nie noszenia aparatu retencyjnego

Istnieje kilka konsekwencji, z jakimi może spotkać się Twoje dziecko, jeśli nie nosi swojego retainera po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Oto cztery najczęstsze skutki nie noszenia retainera po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Pogorszenie wyrównania zębów

Ustawienie zębów Twojego dziecka może ulec pogorszeniu, jeśli nie będzie ono nosiło swojego retainera, ponieważ jego zęby mogą przesunąć się z powrotem do pozycji gorszej niż przed założeniem aparatu.

Jeśli tak się stanie, Twoje dziecko może potrzebować aparatu po raz drugi, aby wyrównać zęby. Wówczas musi ono nosić swój retainer przez zalecany czas po założeniu aparatu.

Zęby stale się przesuwają, ponieważ są poddawane ruchom siłowym, kiedy mówimy, żujemy, gryziemy lub połykamy. Chociaż nie można kontrolować przesuwania się zębów dziecka, można temu zaradzić nosząc retainer.

Nawrót choroby ortodontycznej

Głównym punktem stosowania retainera jest utrzymanie zębów przed przesunięciem z powrotem do ich pierwotnej pozycji. Jeśli dziecko nie nosi swojego retainera zgodnie z instrukcją, jego zęby wracają do swojej pierwotnej pozycji.

Nawrót choroby ortodontycznej jest najczęstszy w pierwszym roku po założeniu aparatu ortodontycznego, ponieważ włókna więzadeł i dziąseł dziecka przyzwyczajają się do nowej pozycji zębów. Nawrót ortodontyczny występuje zazwyczaj u wszystkich, którzy nie noszą swojego retainera po aparacie ortodontycznym w ciągu pierwszych dziesięciu lat.

Zmiany w zgryzie

Podczas gdy nie noszenie retainera może spowodować przesunięcie zębów dziecka, może to również spowodować niepożądane zmiany w zgryzie.

Aparat ortodontyczny i retainery mają za zadanie naprawić zgryz Twojego dziecka, jednocześnie prostując zęby. Jeśli retainer nie jest noszony, zgryz dziecka może się cofnąć, powodując nieprzyjemne uczucie podczas gryzienia.

Konieczne jest powtarzanie leczenia

Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontyczne stwierdza, że etap retencji jest tak samo ważny jak aktywna faza leczenia.

Faza aktywna to aparat ortodontyczny, a faza retencji to noszenie retainera. Faza retencji jest kluczowa dla utrzymania prostych zębów po założeniu aparatu. Jeśli Twoje dziecko nie nosi retainera, cały postęp ortodontyczny do tego momentu może zostać utracony.

Aby to odwrócić, konieczne byłoby powtórne leczenie, a jest ono zazwyczaj niepożądane zarówno przez dziecko, jak i rodziców. Czas ortodonty oraz Twoje pieniądze i czas zostały zmarnowane.

Jak szybko zęby przemieszczają się bez retainera

Jeśli dziecko nie nosi swojego retainera, jego zęby mogą zacząć przesuwać się z powrotem do ich pierwotnej pozycji w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Może to być jeden ząb, który przesuwa się i tworzy lukę lub wiele zębów, które powodują wiele problemów.

Przesunięciu zębów dziecka można zapobiec nosząc retainer, nawet jeśli nie nosiło go przez kilka dni. Retainer powinien być noszony tak często, jak to tylko możliwe, aby zapobiec powstawaniu dalszych problemów z zębami.

Co robić w przypadku zgubienia retainera?

Jeśli Twoje dziecko zgubiło swój retainer, powinieneś natychmiast skontaktować się z naszym gabinetem i poprosić o wymianę retainera. Poproś o wymianę tak szybko jak to możliwe, aby zapobiec przesunięciu się zębów dziecka.

Jest to tak proste, jak zadzwonienie do naszego biura i stwierdzenie: "Zgubiłem mój retainer". Zamówimy nowy dla Twojego dziecka tak szybko, jak to możliwe.

Końcowe przemyślenia

Noszenie retainera po założeniu aparatu ortodontycznego jest niezbędne, ponieważ jest on odpowiedzialny za prawidłowe ustawienie zębów Twojego dziecka.

Dowiedz się więcej o naszych usługach ortodontycznych i stomatologii dziecięcej w The Super Dentists. Zaplanuj wizytę już dziś i przyprowadź swoją rodzinę do najbliższej lokalizacji Super Dentists!

Retainery po aparacie ortodontycznym: Here's Why Wearing Your Retainer is So Important was last modified: Styczeń 25th, 2023 przez The Super Dentists

ZAREJESTRUJ SIĘ NA YANKEE DENTAL Data: Sobota 1/28/2023 r. Czas: 1:00 - 3:00 pm Kod kursu: 685SL Koszt: Bez opłat Lokalizacja sali: BCEC Exhibit Floor Cl... Read More

CZYTAJ NA HEALTHLINE Michelle Pugle Około 40% dzieci w Stanach Zjednoczonych doświadcza próchnicy zębów znanej jako próchnica do 19 roku życia. Czynniki leżące u podstaw... Read More

CZYTAJ NA LIVESTRONG Jessica Migala Wszyscy zostaliśmy przyłapani bez szczoteczki do zębów. Jesteś na wakacjach w wynajmowanym domu, na kempingu lub zatrzymujesz się u przyjaciół lub da... Read More