loader
Blog

Jak zapobiegać chorobie Alzheimera

 

Chociaż choroba Alzheimera od wielu lat zajmuje szóste miejsce wśród przyczyn zgonów w Stanach Zjednoczonych, najnowsze badania wykazały, że może być ona trzecią w kolejności przyczyną zgonów w USA, zaraz za chorobami serca i nowotworami.

Nie znaleziono jeszcze lekarstwa na tę śmiertelną chorobę - choć naukowcy szukają - ale wiele badań wykazało, że mogą istnieć sposoby, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nią lub przynajmniej opóźnić ją na jakiś czas.

Uprawiaj regularne ćwiczenia fizyczne

Według Alzheimer's Research and Prevention Foundation, ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o połowę. To obiecujące! Może również pomóc tym, którzy już doświadczają tej choroby.

Wypróbuj te ćwiczenia, aby rozpocząć swoją rutynę:

  • Codziennie przez 30 minut spaceruj po osiedlu Pływaj przez 30 minut, kiedy tylko możesz Dodaj kilka ćwiczeń siłowych do swojej tygodniowej rutyny

Jedz zdrową dla serca dietę

Zmniejszając ryzyko chorób serca poprzez stosowanie zdrowej diety, możesz również zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Jedną ze sprawdzonych metod jest dieta śródziemnomorska, która jest bogata w orzechy, pełne ziarna, ryby, oliwę z oliwek i świeże produkty. Może ona również przynieść korzyści osobom chorym na cukrzycę.

Zapewnij sobie dobry sen

Aby Twój mózg mógł pracować z pełną wydajnością, potrzebuje spokojnego snu. Dobry sen może pomóc w jasnym myśleniu, rozwiązywaniu problemów oraz przetwarzaniu, przechowywaniu i przypominaniu sobie informacji. Tworzenie i utrzymywanie pamięci wymaga dobrej jakości snu - co najmniej ośmiu godzin snu każdej nocy.

Jeśli masz trudności z dobrym wysypianiem się, spróbuj tego:

  • Kładź się spać i budz o tej samej porze, konsekwentnie Wyeliminuj drzemki Zabroń oglądania telewizji i korzystania z komputera w sypialni Zrób coś relaksującego przed snem, np. weź gorącą kąpiel, pisz w dzienniku itp.

Zarządzaj swoim stresem

Stres nie pomaga Twojemu mózgowi; on mu szkodzi. Jeśli zmagasz się ze stresem, wypróbuj poniższe wskazówki dotyczące zarządzania stresem:

  • Bierz głębokie oddechy. Kontroluj swój oddech, aby wrócił do normy i dostarczał odpowiednią ilość tlenu do mózgu. Przejdź się na spacer Pobaw się z pupilem Weź gorącą kąpiel, aby się zrelaksować Ćwicz Wykonuj prace plastyczne Pomódl się Praktykuj refleksję lub medytację

Wiele badań wiąże duchowość z lepszym zdrowiem mózgu.

Zwiększ swoją aktywność społeczną

Związki pomagają naszej pamięci i stanom poznawczym. Bądź w kontakcie z innymi. Z wiekiem często stajemy się bardziej odizolowani. Wypróbuj poniższe kroki, aby nawiązać nowe relacje i podtrzymać stare przyjaźnie:

  • Dołącz do klubu Idź do swojego domu kultury lub centrum seniora i zaangażuj się w jego działalność Zostań wolontariuszem w jakimś miejscu uczęszczaj na zajęcia na siłowni lub w college'u, aby przebywać wśród ludzi i kontynuować naukę Zadzwoń do starych przyjaciół lub napisz do nich e-mail, aby pozostać w kontakcie Pozostań w kontakcie z przyjaciółmi poprzez sieci społecznościowe Poznaj swoich sąsiadów Wyjdź z domu, chodząc do kina, muzeum, parku, na basen itp. Zaangażuj się bardziej w działalność swojego kościoła (grupy biblijne, projekty usługowe, komitety organizacyjne itp.)

Nieustannie się ucz

Być może słyszałeś to już wcześniej, ale ciągłe uczenie się nowych rzeczy to świetny sposób na walkę z chorobą Alzheimera.

Wskazówka: Wyznacz sobie codziennie trochę czasu, aby nauczyć się czegoś nowego i stymulować swój umysł.

Oto kilka świetnych zajęć, które warto wypróbować:

  • Ucz się języka obcego Ćwiczenie gry na instrumencie muzycznym Naucz się języka migowego Czytaj dobrą książkę lub gazetę Rozpocznij nowe hobby Twórz rymy i wzory, aby wzmocnić swoją pamięć Graj w gry strategiczne, takie jak Osadnicy z Catanu lub Ryzyko Układaj puzzle Graj w inne gry planszowe lub karty Pracuj nad grami słownymi lub liczbowymi Rozwiązuj zagadki Wyznacz nową trasę do pracy lub sklepu spożywczego Zmień aranżację miejsca, z którym pracujesz na co dzień, aby popracować nad pamięcią Jedz niedominującą ręką lub próbuj pisać za jej pomocą Rękodzieło. Nowe badania wykazały, że rękodzieło lub tworzenie może pomóc ludziom, którzy cierpią z powodu lęku, depresji lub bólu. Może również złagodzić stres i chronić Twój mózg w wyniku starzenia się. Może to obejmować: robienie na drutach, sztukę, gotowanie, pikowanie, muzykę, szycie, rysowanie, fotografię lub dekorowanie ciast. Rękodzieło to jedno z wyjątkowych hobby, które może dotrzeć do różnych obszarów Twojego mózgu. Może ono poprawić Twoją pamięć i koncentrację uwagi, jednocześnie wykorzystując Twoją kreatywną stronę, procesor wzrokowy i zdolności rozwiązywania problemów.

Wyrzuć złe nawyki

Jeśli poważnie myślisz o zmniejszeniu ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera, czas rzucić palenie i nadmierne spożywanie alkoholu. Palenie tytoniu u osób powyżej 65 roku życia zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera o 79 procent. Rzucając te dwa złe nawyki, możesz kupić sobie trochę więcej czasu, zanim choroba zaatakuje - nawet do siedmiu lat.

Unikaj urazów głowy

Z wiekiem wzrasta ryzyko upadku. Podczas upadku wiele osób doznaje pewnego rodzaju urazu głowy - zwłaszcza jeśli jesteś starszy - co może zwiększyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję.

Aby zwalczyć to ryzyko, znajdź kilka dobrych ćwiczeń równowagi i koordynacji. Pomogą Ci one rozwinąć lepszą równowagę i zapobiegną upadkom. Upewnij się również, że Twój dom jest zabezpieczony przed potknięciami. Usuń lub zmień wszystko, co może spowodować potknięcie się i upadek.

Osoby starsze nie są jedynymi narażonymi na ryzyko urazów głowy. Młodzi mężczyźni i kobiety, którzy są aktywni w sportach takich jak piłka nożna, boks, piłka nożna, jazda na łyżwach, jazda na rowerze lub nawet jazda na motocyklu są również bardzo podatni na urazy głowy. Dla tych mężczyzn i kobiet, którzy należą do tej kategorii, należy nosić kask.

Wnioski

Niektóre czynniki są poza naszą kontrolą, takie jak nasz genetyczny makijaż i starzenie się, ale podejmując niektóre z tych kroków mamy większe szanse na zwalczenie tej choroby.

Choroba Alzheimera stanowi 50 procent przypadków demencji w Stanach Zjednoczonych. Jednak wraz z postępem technologii i medycyny oraz wzrostem naszej świadomości, możemy być w stanie zmniejszyć naszą podatność na tę chorobę i zobaczyć, jak ta liczba zaczyna się zmniejszać.

Więcej informacji o tym, jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, można znaleźć na infografice How Memory Works, która omawia proces zapamiętywania, powszechne przyczyny utraty pamięci oraz sposoby poprawy pamięci.