loader
Blog

Zęby mądrości: Usuwanie i powrót do zdrowia

Zaktualizowano: 3/3/2020

Usuwanie zębów mądrości jest rutynowym procesem dla dentystów i chirurgów jamy ustnej, ale nadal może być przerażające dla tych, którzy nie wiedzą, czego się spodziewać. Szybki i stosunkowo bezbolesny powrót do zdrowia może być ułatwiony dzięki zastosowaniu się do kilku pomocnych wskazówek.

Jeśli zęby mądrości już wyrosły, ich usunięcie wymaga na ogół jedynie znieczulenia miejscowego i wyrwania ich jak każdego innego zęba.

Jeśli Twoje zęby mądrości są zatrzymane, co oznacza, że są nadal osadzone w kości szczęki pod dziąsłami, proces jest nieco bardziej skomplikowany (a pacjenci są często uspokajani), ale nadal jest to rutynowy zabieg chirurgiczny. Dentysta lub chirurg jamy ustnej musi wykonać nacięcie w dziąśle i usunąć niewielką część kości szczęki, która pokrywa ząb. Otwór w kości szczęki pozostaje minimalny, a ząb jest zwykle usuwany w małych kawałkach.

Po zabiegu może wystąpić pewne krwawienie w miejscu, z którego wyrwano zęby mądrości, ale gaza i delikatny nacisk na to miejsce powinny je złagodzić. Twarz może być opuchnięta przez dzień lub dwa, ale można to zmniejszyć, stosując z przerwami zimne okłady na ten obszar.

Mój brat i ja mieliśmy usuwane zęby mądrości tego samego dnia. Oboje mieliśmy usunięte wszystkie cztery, a wszystkie były impaktowe. Obaj byliśmy uspokojeni do procesu, a żaden z nas nie był uspokojony wcześniej. Nasze reakcje i powrót do zdrowia były jednak bardzo różne. Po przebudzeniu, nie miał utrzymującej się senności. W rzeczywistości, graniczył z hiper! Ja, z drugiej strony, szybko zasnąłem z powrotem i pozostałem niewiarygodnie senny przez następne cztery lub pięć dni.

Jeśli zareagujesz tak jak mój brat, odbije Ci się w mgnieniu oka. Jeśli zareagujesz tak jak ja, możesz wziąć kilka dodatkowych dni wolnego. Choć z pewnością zaczniesz tęsknić za stałym pokarmem po dniach jedzenia jogurtu, budyniu i galaretki, to naprawdę nie jest tak źle.

Twój dentysta lub chirurg jamy ustnej powie Ci, abyś codziennie starannie przepłukiwał wodą nowe otwory w jamie ustnej, aby zapobiec utknięciu resztek pokarmu w szczelinach i próchnicy. Musisz uważać, aby nie nadwyrężać jamy ustnej, gdyż w przeciwnym razie możesz stracić skrzep krwi zatykający ranę, co spowoduje stan zapalny i opóźnienie powrotu do zdrowia. To bolesne powikłanie nazywane jest suchym zębodołem i można go uniknąć, ograniczając na jakiś czas aktywność fizyczną, starannie szczotkując zęby i nie ssąc słomki.

Tak czy inaczej, powrót do zdrowia jest na ogół prostym procesem, który może być jeszcze łatwiejszy dzięki wcześniejszemu uzyskaniu informacji na temat zabiegu.