loader
Blog

Czy próchnica może być przenoszona na dzieci?

Jako rodzic rozumiesz, że Twoje codzienne zachowania mogą mieć wpływ na Twoje dziecko. A jeśli nie nadasz priorytetu zdrowiu jamy ustnej, zarówno Ty, jak i Twoje dziecko możecie ponieść tego konsekwencje.

Próchnica zębów może być zaraźliwa, a Los Angeles Times donosi, że liczne badania wykazały, że bakterie powodujące próchnicę mogą być przenoszone z rodziców na dzieci. W związku z tym brak prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów może prowadzić do próchnicy, ubytków i innych problemów ze zdrowiem jamy ustnej u dziecka.

Jak więc pomóc dziecku zminimalizować ryzyko długotrwałych problemów ze zdrowiem jamy ustnej? Oto trzy wskazówki dotyczące zdrowia jamy ustnej, dzięki którym zarówno Ty, jak i Twoje dziecko będziecie mogli zachować czyste i zdrowe zęby:

1. Wdrażaj dobre nawyki stomatologiczne

Szczotkowanie i nitkowanie zębów kilka razy dziennie oraz regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej to świetna rutyna dentystyczna dla rodziców. Jeśli wdrożysz dobre nawyki stomatologiczne teraz, będziesz mógł podzielić się tymi praktykami ze swoim dzieckiem i zaszczepić pozytywne zachowania stomatologiczne, które będzie mogło naśladować przez wiele lat.

Ponadto nie należy zapominać, że dobre zdrowie jamy ustnej zaczyna się w młodym wieku. Od urodzenia do 12 miesiąca życia można szczotkować dziąsła dziecka wodą na miękkiej szczoteczce do zębów. A po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia możesz zabrać je po raz pierwszy do dentysty dziecięcego.

2. Dowiedz się więcej o fluorze

Fluor może mieć ogromne znaczenie dla dzieci i warto rozważyć jego stosowanie, aby zapewnić dziecku mocne, odporne zęby.

Wielu ekspertów stomatologicznych zaleca podawanie dziecku pasty do zębów bez fluoru przed ukończeniem 2. roku życia. Co więcej, powinieneś skonsultować się z dentystą dziecięcym, aby dowiedzieć się więcej o fluorze i dowiedzieć się, czy jest to realna opcja dla Twojego syna lub córki.

3. Unikaj nocnych przekąsek.

Nie pozwól, by głód dopadł cię późną nocą. Zamiast tego staraj się jeść wcześniej w ciągu dnia i unikaj nocnych przekąsek, ponieważ może to pozwolić ci uniknąć słodkich przekąsek, które mogą uszkodzić twoje zęby.

Co więcej, jeśli twój syn lub córka chce zjeść późno w nocy przekąskę lub napój, konsekwentnie oferuj zdrowy wybór. Na przykład podawanie dziecku wody zamiast słodkiego soku może pomóc zmniejszyć ryzyko próchnicy zębów.

Skorzystaj z powyższych wskazówek, a nie powinieneś mieć problemów z zapewnieniem sobie i dziecku zdrowych zębów.

Czypróchnica może przenosić się na dzieci? was last modified: Luty 8th, 2017 przez Super Dentyści