loader
Blog

Przyczyny i leczenie nieświeżego oddechu

Zaktualizowano: 2/7/2020

Halitoza, czyli nieświeży oddech, to bardzo powszechny problem dotykający wielu ludzi. Badania pokazują, że gdzieś pomiędzy 35-45% Amerykanów cierpi z powodu halitozy. Jednak tylko około 20% z tych przypadków jest spowodowanych niewłaściwą higieną jamy ustnej. Jakie są inne przyczyny nieświeżego oddechu i jak można mu zapobiegać?

Przyczyny

Żywność

Niektóre produkty spożywcze są bardziej podatne na wywoływanie nieświeżego oddechu. Oczywiście, czosnek i cebula są powszechnie znane z tego powodu. W rzeczywistości każdy pokarm może powodować nieświeży oddech. Halitoza jest spowodowana częściowo przez cząstki jedzenia, które utknęły w zębach. Jeśli nie zostaną one szybko usunięte, żywność zacznie gnić, a zapach z cząstek jedzenia będzie uwalniany do jamy ustnej. Inne pokarmy, które powodują nieświeży oddech to m.in:

    Pikantne potrawy Produkty mleczne Alkohol/ tytoń Owoce cytrusowe Niektóre słodycze

Suchość w jamie ustnej

Suchość w jamie ustnej to brak śliny w ustach. Ślina pomaga zwalczać nieprzyjemny zapach z ust, ponieważ zabija bakterie i wypłukuje cząsteczki jedzenia, które utknęły między zębami. Przyczyny suchości w ustach mogą obejmować alergie/chorobę lub spanie z otwartymi ustami.

Dieta

Niestety, dieta może powodować nieświeży oddech. Kiedy Twój organizm rozkłada tłuszcz, uwalniane są substancje chemiczne, które mogą nadawać Twojemu oddechowi nieprzyjemny zapach.

Zapobieganie

Na szczęście jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec/leczyć nieświeży oddech, niezależnie od przyczyny.

Szczotkowanie i nitkowanie zębów

Pierwszy krok zapobiegawczy jest oczywisty: dbaj o swoje zęby! Dzięki codziennemu szczotkowaniu i nitkowaniu zębów usuwasz z jamy ustnej wszelkie cząsteczki jedzenia, które mogą powodować nieświeży oddech. Ponadto, miętowy, świeży smak pasty do zębów nie tylko eliminuje nieświeży oddech, ale zastępuje go przyjemnym zapachem. Ponadto stosowanie płynu do płukania jamy ustnej lub innego środka do płukania po szczotkowaniu może dodatkowo pomóc w zapobieganiu nieświeżemu oddechowi.

Szczotkuj język

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest mycie zębów, ale pomija znaczenie szczotkowania języka. Język przyciąga tyle samo bakterii co zęby i może przyczyniać się do powstawania halitozy. Szczotkuj język razem z zębami, aby uzyskać najlepszą profilaktykę.

Żuj gumę

Guma bez cukru to świetny sposób na odświeżenie oddechu. Lepka powierzchnia pomaga usuwać płytkę nazębną i bakterie, nie dodając przy tym cukru. Guma miętowa może dodać świeżego miętowego zapachu do Twojego oddechu. Ponadto, guma zawierająca ksylitol pomaga zapobiegać rozwojowi bakterii w jamie ustnej.

Jedz śniadania

Jedzenie śniadań może pomóc w zapobieganiu nieświeżemu oddechowi. "Poranny oddech" jest czasami związany z głodem, więc pamiętaj, aby jeść codziennie rano! Twarde owoce, takie jak jabłka, mogą dodatkowo zapewnić dobry oddech, ponieważ pomagają usuwać płytkę nazębną. Pamiętaj tylko, aby trzymać się z dala od pokarmów powodujących halitozę, wymienionych powyżej.

Nawadniaj organizm

Zapobiegaj suchości w jamie ustnej, pijąc dużo wody. Ponadto woda może pomóc w wypłukaniu jamy ustnej i usunięciu wszelkich cząstek jedzenia.

Aby uzyskać więcej informacji na temat halitozy i wskazówek, jak ją leczyć, zapoznaj się z naszym wywiadem z ekspertem od nieświeżego oddechu, Dr. Katzem!