loader
Blog

15 Najlepszych szczoteczek do zębów polecanych przez dentystów

Czy nadszedł czas, aby wymienić swoją szczoteczkę do zębów? Być może stoisz na rozdrożu i zastanawiasz się, czy pozostać przy swojej obecnej szczoteczce, czy też ją unowocześnić. Dziś, gdy idziesz do sklepu, masz do wyboru więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej - od rodzajów włosia po szczoteczki manualne i elektryczne. Dla niektórych osób, wszystkie te wybory mogą szybko stać się przytłaczające, gdy próbują dowiedzieć się "jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów?".

Na szczęście wymiana szczoteczki do zębów nie musi być trudna. Skorzystaj z tego przewodnika, który pomoże Ci znaleźć najlepszą szczoteczkę do zębów na rynku odpowiadającą Twoim potrzebom. Przedstawiliśmy niektóre z najwyżej ocenianych szczoteczek do zębów w 2021 roku, a także czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowej szczoteczki do zębów, aby maksymalnie ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Najlepsze szczoteczki do zębów w 2021 roku

Szczotkowanie zębów jest istotną częścią codziennej pielęgnacji zębów, dlatego warto dokładnie rozważyć tę decyzję o zakupie - zwłaszcza, jeśli Twoja obecna szczoteczka nie spełnia oczekiwań.

Jaka jest więc najlepsza szczoteczka do zębów, jaką możesz kupić? Oto niektóre z najlepszych szczoteczek do zębów 2021 roku, opracowane na podstawie kilku list, które powstały w wyniku ankiety przeprowadzonej wśród dentystów w całym kraju, aby pomóc Ci zawęzić wybór:

 1. Oral-B White Pro 100 Power Elektryczna szczoteczka do zębów z możliwością ładowania
 2. Oral-B 8000 Elektryczna szczoteczka do zębów z możliwością ładowania i łącznością Bluetooth
 3. Curaprox Hydrosonic Pro
 4. Oral-B iO Series 9
 5. Fairywill Sonic Electric Toothbrush
 6. Spotlight Oral Care Sonic Toothbrush
 7. Philips Sonicare ProtectiveClean 6100
 8. Szczoteczka elektryczna Quip
 9. Oral-B Pro-Health manualna szczoteczka do zębów
 10. Colgate 360⁰ Advanced Optic White
 11. Nimbus Microfine Xtra Soft
 12. Szczoteczka do zębów dla niemowląt Baby Banana
 13. WooBamboo Bambusowa szczoteczka do zębów
 14. Radius Source Brush

Rozbijemy te opcje dalej w poniższych sekcjach.

Jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów na rynku? Najskuteczniejsza szczoteczka do zębów dla jednej osoby może nie być taka dla innej, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie rozważ wszelkie czynniki osobiste, które mogą wchodzić w grę.

Szczoteczki elektryczne vs. manualne

Zajmijmy się najpierw tym, co oczywiste - oba rodzaje szczoteczek do zębów mają za zadanie czyścić Twoje zęby. Jednak te dwa rozwiązania działają zupełnie inaczej.

Szczoteczki manualne

Szczoteczki manualne to standardowe szczoteczki do zębów. Posiadają one jedynie rączkę i włosie, a Ty musisz samodzielnie wywierać odpowiedni nacisk i przesuwać szczoteczkę po swoich zębach. Podczas gdy manualne szczoteczki do zębów są niedrogie i pomagają utrzymać zęby w czystości, szczoteczki elektryczne są uważane za złoty standard.

Jeśli zdecydujesz się na manualną szczoteczkę do zębów, rozważ te wysoko oceniane opcje:

 • Miękkie włosie: Oral-B Pro-Health Manualna Szczoteczka Do Zębów
 • Do wybielania: Colgate 360⁰ Advanced Optic White
 • Dla wrażliwych dziąseł: Nimbus Microfine Xtra Soft
 • Do treningu niemowląt i małych dzieci: Szczoteczka do zębów dla niemowląt Baby Banana
 • Ekologiczna szczoteczka do zębów dla dorosłych: Radius Source Brush
 • Bambusowa szczoteczka do zębów: WooBamboo Bamboo Toothbrush

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne są zaprojektowane tak, aby wibrować podczas szczotkowania, co pozwala im wywierać większy nacisk, aby usunąć płytkę nazębną i łatwiej dotrzeć do wszystkich zakamarków Twoich zębów. Szczoteczki elektryczne mogą być zasilane bateriami lub akumulatorami i możesz wybrać model jednorazowy lub wielokrotnego użytku. Niektóre elektryczne szczoteczki do zębów mają również wbudowane timery, które upewniają się, że Ty (lub Twoje dzieci) szczotkujesz zęby przez odpowiednią ilość czasu.

Elektryczne szczoteczki do zębów są często uważane za preferowaną metodę szczotkowania zębów z kilku powodów. Po pierwsze, według Journal of Clinical Periodontology, są one uważane za bardziej skuteczne. Stwierdzono, że elektryczne szczoteczki do zębów powodują mniejszą recesję dziąseł i lepiej zapobiegają próchnicy, co w obu przypadkach może zmniejszyć ilość zabiegów stomatologicznych, których będziesz potrzebować na przestrzeni lat.

Inną główną zaletą szczoteczek elektrycznych jest łatwość użycia. Elektryczne szczoteczki do zębów mogą być łatwiejsze w użyciu dla osób z problemami z poruszaniem się, ponieważ wymagają one mniej ruchów manualnych, aby dotrzeć do wszystkich powierzchni zębów.

Najlepsze elektryczne szczoteczki do zębów w 2021 r.

Jaka jest najlepsza dostępna elektryczna szczoteczka do zębów? Oto niektóre z najwyżej ocenianych elektrycznych szczoteczek do zębów w 2021 roku:

 • Obracające się elektryczne szczoteczki do zębów:
  • Niższy punkt cenowy: Oral-B White Pro 100 Power Rechargeable Electric Toothbrush (elektryczna szczoteczka do zębów)
  • Wysoki punkt cenowy: Oral-B 8000 Elektryczna szczoteczka do zębów z możliwością ładowania i łącznością Bluetooth
 • Duża liczba pociągnięć szczoteczką: Curaprox Hydrosonic Pro
 • Dla różnych ustawień, które zaspokajają wrażliwość: Oral-B iO Series 9
 • Dla aparatów ortodontycznych: Fairywill Sonic Electric Toothbrush
 • Do wybielania: Spotlight Oral Care Sonic Toothbrush
 • Pomoże Ci nauczyć się nie szczotkować zębów tak mocno: Philips Sonicare ProtectiveClean 6100
 • Usługa subskrypcji: Quip Electric Brush

Być może zauważyłeś, że elektryczne szczoteczki do zębów są znacznie droższe od tradycyjnych. Jednak koszt samej szczoteczki elektrycznej jest mniej więcej jednorazową, z góry zaplanowaną inwestycją. Będziesz musiał wymienić główki, ale są one zazwyczaj sprzedawane w wielopakach, co sprawia, że ich cena jest zbliżona do ceny wymiany zwykłej szczoteczki do zębów. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego (ADA), wymiana następuje raz na trzy do czterech miesięcy, więc jeśli stosujesz się do tej zasady, prawdopodobnie będziesz potrzebować tylko jednego opakowania wymiennych główek na rok.

Co sprawia, że szczoteczka do zębów jest dobra?

Teraz, gdy odpowiedzieliśmy już na pytanie "jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów?", zastanawiasz się zapewne "co sprawia, że szczoteczka do zębów jest najskuteczniejsza?" - to doskonałe pytanie, jeśli próbujesz zawęzić listę dostępnych opcji. Według Colgate, istnieje kilka elementów, które składają się na dobrą szczoteczkę do zębów:

 • Miękkie lub bardzo miękkie włókna, które są delikatne dla Twojego szkliwa i dziąseł
 • Końcówki szczoteczki o różnej długości włosia, aby mogły dotrzeć do wszystkich obszarów zębów
 • Skrobaczki do języka na tylnej stronie lub nierówne włosie pomagają usuwać bakterie z tkanek miękkich jamy ustnej.

Ważne jest również utrzymywanie szczoteczki do zębów w czystości. Obejmuje to czyszczenie szczoteczki po użyciu i jej prawidłowe przechowywanie, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy w podróży. Pomoże Ci to utrzymać szczoteczkę w dobrym stanie i wolną od bakterii.

Kluczowe kwestie przy zakupie nowej szczoteczki do zębów

Potrzebujesz pomocy w wyborze szczoteczki do zębów? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Oprócz podstawowych cech wymienionych powyżej, oto kilka innych czynników, które należy rozważyć przy zakupie nowej szczoteczki do zębów:

 • Czy szczoteczka jest przeznaczona dla osoby dorosłej czy dziecka? Różne aspekty szczoteczki do zębów będą ważne w zależności od tego, czy kupujesz ją dla siebie, czy dla dziecka. W przypadku dzieci należy szukać szczoteczki z dużą rączką, którą będzie im łatwiej trzymać, i z mniejszą główką, która poradzi sobie z zębami mlecznymi.
 • Czy jest wygodna i łatwa w użyciu? Kolejną ważną cechą, którą należy rozważyć, próbując znaleźć najlepszą elektryczną szczoteczkę do zębów, jest częstotliwość, z jaką trzeba będzie ją ładować. Choć nie jest to duża niedogodność, aby ustawić ją na ładowanie, miło jest nie musieć się o nią martwić przez cały czas.
 • Czy jest to dobre rozwiązanie dla osób z nadwrażliwością zębów? Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów, możesz chcieć poszukać pewnych cech w swojej szczoteczce do zębów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, miękkie lub bardzo miękkie włosie jest najdelikatniejsze, ale należy również rozważyć, czy szczoteczka posiada tryb dla osób wrażliwych, jeśli rozważasz opcje elektryczne.
 • Na jaki pułap cenowy możesz sobie pozwolić? Jak wspomnieliśmy powyżej, elektryczne szczoteczki do zębów wielokrotnego użytku są inwestycją, jednak wersja jednorazowa jest zazwyczaj tylko o kilka dolarów droższa od standardowej szczoteczki manualnej. Weź pod uwagę swój budżet podczas zakupów i kieruj się swoją najlepszą oceną, aby wybrać szczoteczkę do zębów w oparciu o to, na co realnie możesz sobie pozwolić. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że chociaż z góry płacisz więcej za szczoteczkę elektryczną, opakowania wymienne są dość rozsądne, jeśli rozbijesz je na koszt jednej główki.
 • Czy istnieje marka, którą preferujesz? Dla niektórych osób przywiązanie do marki jest wszystkim. Jeśli masz ulubioną markę produktów do higieny jamy ustnej, której jednoznacznie ufasz, rozważ zapoznanie się ze wszystkimi oferowanymi przez nią opcjami i połącz to z innymi czynnikami, aby zdecydować, jaki model szczoteczki do zębów jest dla Ciebie najlepszy.
 • Czy martwisz się o swój wpływ na środowisko naturalne? W dzisiejszych czasach wiele osób jest o wiele bardziej świadomych tego, że są przyjazne dla środowiska. Ponieważ nie musisz wyrzucać całej szczoteczki do zębów co kilka miesięcy, szczoteczki elektryczne są uważane za bardziej przyjazną dla środowiska opcję szczoteczki do zębów, ponieważ pozbywasz się tylko małej główki. Jeśli chcesz starać się być ekologiczny i możesz sobie na to pozwolić, szczoteczka elektryczna jest najlepszym rozwiązaniem. Możesz również rozważyć zakup szczoteczki bambusowej, która jest obecnie uważana za najbardziej ekologiczną opcję wśród szczoteczek do zębów.

Pamiętaj, że choć znalezienie szczoteczki dostosowanej do Twoich potrzeb jest ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej w jak najlepszym stanie, najważniejszym aspektem domowej rutyny czyszczenia zębów jest konsekwencja i stosowanie się do zaleceń dentysty. Oznacza to, że szczotkujesz zęby przez co najmniej dwie minuty i upewniasz się, że szczotkujesz zarówno w pionie, jak i w przód i w tył, aby dotrzeć do wszystkich powierzchni zębów.

Nie zapominaj o dogłębnym czyszczeniu zębów

Posiadanie dobrej szczoteczki i regularne szczotkowanie zębów - co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku - jest kluczowym elementem utrzymania zdrowego uśmiechu, ale nie neguje potrzeby wizyty u dentysty. Aby utrzymać zdrowie jamy ustnej na najlepszym poziomie, należy zaplanować czyszczenie zębów dwa razy w roku. Podczas tych wizyt, będziesz przechodzić głębokie czyszczenie i krótką ocenę. W ten sposób dentysta będzie mógł interweniować w przypadku problemów, których nie zauważyłeś, lub zalecić Ci, jak możesz poprawić swoją rutynę higieny jamy ustnej.

W przeciwieństwie do szczoteczek do zębów i nici dentystycznych, czyszczenie zębów może być nieco bardziej kosztowne. Nie powinien to być jednak powód, by je opóźniać lub unikać, ponieważ można zaoszczędzić na ich kosztach, korzystając z dentystycznego planu oszczędnościowego. Plany dentystyczne pozwalają na dostęp do oszczędności członkowskich, dzięki czemu opieka dentystyczna, taka jak profesjonalne czyszczenie, staje się bardziej przystępna.